تاریخ :۱۹ خرداد ۱۴۰۲
شرایط نگهداری و تکثیر گیاه گل قاشقی (Peperomia)

شرایط نگهداری و تکثیر گیاه گل قاشقی (Peperomia)

 • شرایط نگهداری و تکثیر گیاه گل قاشقی (Peperomia)

  گل قاشقی با نام انگلیسی Desert privet و نام علمی Peperomia magnoliaefolia که در فارسی پیرومیا قاشقی نامیده می شود. پیرومیا از خانواده پی پراسه و زادگاه آن برزیل و جنگل آمازون بوده، دارای برگ های قلبی شکل گوشتی و ابلق به رنگ های سفید کرمی و سبز می باشد، زادگاه این گیاه جنگلهای نسبتا تاریک بوده و به همین سبب سایه آپارتمان را به خوبی تحمل میکند.

  گل قاشقی گیاهی زیبا و آپارتمانی که برگ های پهن و گوشتی دارد برخی از نمونه های آن برگهای سبز و برخی هم برگهای ابلق دارند روش نگهداری گل قاشقی آسان است و مقاوم است اما بعضیها در نگهداری آن مشکل دارند.

  شرایط نگهداری و تکثیر گیاه گل قاشقی (Peperomia)

  شرایط نگهداری و تکثیر گیاه گل قاشقی (Peperomia)

  شرایط نگهداری گل قاشقی

  نور مناسب گل برگ قاشقی برگ قاشقی جز گلهای مقاوم به نور کم است. مکان اصلی رشد این گیاه در جنگل های تاریک است و به خاطر همین توان تحمل محیط های کم نور آپارتمان را داراد و از گیاهان مقاوم در سایه و نور کم به حساب می آید. نیم سایه آفتاب و نور کنار پنجره احتیاجات نوری آن را تامین میکند. احتیاج به مراقبت در برابر اشعه مستقیم آفتاب به خصوص در ظهر دارد.

  دمای مناسب گل برگ قاشقی حداکثر درجه حرارت ۲۵ درجه و حداقل درجه ۱۸ درجه است، گیاه تا ۱۰ درجه هم مقاومت نشان می دهد. در کل به هوای خنک نیاز دارد و در دمای پایین تر کم کم برگ ها می ریزند و گیاه از بین میرود.

  آبیاری گل برگ قاشقی

  آبیاری مهمترین عامل در نگهداری گل قاشقی و معمولا شکست در نگهداری آن به این قضیه مربوط است. این گیاه در برگهای خودش آب ذخیره میکند در نتیجه اجازه بدهید تا بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود. با کاهش دمای محیط آبیاری را هم کاهش بدهید.

  گل قاشقی ممکن است در خشکی دوام بیاورد. اما از آبیاری زیاد حتما از بین می رود. آبیاری زیاد باعث بیماری قارچی و پوسیده شدن ساقه میشود و حتی ممکن است. مشاهده کنید که برگ ها ساقه ها سیاه شدند که در این شرایط باید از قارچ کش استفاده کنید.

  رطوبت مناسب گل برگ قاشقی

  غبارپاشی هفته ای دو بار در تابستان و یکبار در زمستان توصیه می گردد. اجازه دهید در بین دو آبیاری سطح خاک گلدان گل برگ قاشقی خشک شود. تغذیه مناسب گل برگ قاشقی مواد غذایی و عناصر مورد نیاز گیاه را با افزایش کودهای مایع یا جامد محلول در آب های مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور هر دو هفته یکبار تامین کنید.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  خاک مناسب

  خاک مناسب برای نگهداری گل قاشقی باید سبک با زهکش خوب باشد. خاک لیمونی یا مخلوطی از خاک معمولی + خاک برگ + شن یا خاک برگ + پرلیت و یا هر ترکیب دیگری که آب را به خوبی از خودش عبور بدهد. برای تغذیه نصف غلظت کودی که به سایر گیاهان داده میشود کافی است، در فصل بهار و تابستان ماهی یکبار و در پاییز و زمستان هر هفته یکبار به گل قاشقی بدهید. اگر رشد گیاه متوقف شد حتما کود می خواهد.

  تعویض گلدان گیاه گل قاشقی

  گلدان کوچک را دوست دارد، زیرا ریشه های گیاه برگ قاشقی سطحی و ریز است. پس نیاز نیست هر سال گلدان آن را بزرگتر کنید. خیلی راحت از طریق برگ و یا ساقه هم داخل آب هم مستقیم داخل خاک کوکوپیت ریشه دار می شود. تمیز نمودن برگهای گل برگ قاشقی به علت شکننده بودن گل برگ قاشقی غبار پاشی برای تمیز کردن برگ ها کافی است.

  تکثیر گیاه گل قاشقی

  زمان مناسب برای گرفتن قلمه ساقه یا برگ در اواخر بهار یا تابستان، ساقه ی گیاه قاشقی را داخل آب در دمای ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد قرار بدهید و بعد از ریشه دار شدن آنها داخل خاک بکارید. از معایب انواع گل قاشقی می توان به رشد بسیار پایین آن استفاده کرد.

   

  منبع: طرز نگهداری و پرورش انواع گیاهان آپارتمانی، مینا امیری مهر، اهواز، آفرینش مهر، ۱۳۹۹٫

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.