تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲
طریقه نگهداری و پرورش گیاه آلوئه ورا + آفات و بیماری های آلوئه ورا

طریقه نگهداری و پرورش گیاه آلوئه ورا + آفات و بیماری های آلوئه ورا

 • طریقه نگهداری و پرورش گیاه آلوئه ورا + آفات و بیماری های آلوئه ورا

  آلوئه ورا

  یکی از گیاهان رایجی که در آپارتمان و منزل نگهداری میشود آلوئه ورا می باشد که علاوه بر زیبایی بخشیدن به خانه خواص درمانی فراوانی نیز دارد بسیاری از افراد که گیاه آلوئه ورا را در منزل نگهداری میکنند به جز بهره بردن از زیبایی این گیاه بی درد سر و ساده از برگهای آن برای زیبایی پوست خود استفاده کنند.

  طریقه نگهداری و پرورش گیاه آلوئه ورا

  آلوئه ورا گیاهی شبیه کاکتوس استکه با نامهای صبر زرد و در هندوستان به نام «آیورودا» شناخته می شود و شرایط نگهداری و پرورش آن بسیار آسان است. این گیاه به پای ثابت سالن پذیرایی تراس یا گلخانه های خانگی تبدیل شده است و خواص درمانی زیادی دارد و به صورت خوراکی و موضعی مصرف می شود.

  دمای مناسب نگهداری آلوئه ورا

  آلوئه ورا گیاهی است که بیشتر در مناطق گرمسیری و خشک پرورش می یابد. این گیاه به دمایی بین ۱۷ تا ۲۴ درج سانتی گراد نیاز دارد و در گرما و سرمای شدید آسیب میبیند. اگر دوست دارید در خانه آلوئه ورا نگهداری کنید بهتر است به دمای نگهداری آن توجه نمایید و اگر منطقه زندگی شما روزهای گرم و شبهای سردی دارد از پرورش این گیاه صرفه نظر کنید. بهتر در برخی از ساعات روز این گیاه را بیرون از خانه ببرید تا نور خورشید را مستقیما دریافت کند.

  آبیاری گیاه آلوئه ورا

  گیاه آلوئه ورا را ۱۲ یا ۱۴ روز یک بار زمانی که خاک این گیاه کاملا خشک شد آبیاری کنید زیرا آبیاری زیاد گیاه سبب خراب شدن گیاه می.شود مقدار آب دهی به این گیاه باید طوری باشد که آب از زهکش گلدان خارج نشود و اگر آب در زیر گلدانی جمع شد سریع آن را تخلیه کنید زیرا آب اضافه سبب فاسد شدن ریشه میشود. این گیاه در زمستان به آب کمتری احتیاج دارد و به خواب میرود و بهتر است مقدار آبیاری آن در زمستان ماهی یک دفعه باشد.

  کوددهی به آلوئه ورا

  از کود رقیق(آبکی) و یا از نوع نیمه قوی(۱۰-۴۰-۱۰) برای پرورش آلوئه ورا استفاده کنید.چنانچه خاک حاصلخیز نیست باید کود نیمه قوی را در هر ماه یکبار از ابتدای فصل بهار تا آخر تابستان به گیاه داد. کودهای ارگانیک و یا کودهای گرم را برای گیاهان کاشته شده در محیط بیرون می توان استفاده کرد.

  تعویض گلدان

  بهترین خاک برای پرورش آلوئه ورا ترکیبی از ماسه یا پولیت ۴۰ درصد با خاک برگ است که باید درون یک گلدان سفالی بریزیم و گیاه را در آن بکاریم. برای انتخاب گلدان باید به سایز گیاه توجه کنید و از انتخاب گلدان کوچک بپرهیزید. بعد از گذشت یک سال از کاشت آلوئه ورا گلدان را تعویض نمایید زیرا ریشه های آن به حد کافی رشد کرده اند. بهتر است هر ۶ ماه یکبار نیز خاک گلدان را عوض کنید دقت داشته باشید هنگام تعویض خاک زهکشی های گلدان را مسدود نکنید زیرا وجود زهکشی مانع از فساد ریشه گیاه می شود.

  تکثیر گیاه آلوئه ورا

  راه های مختلفی برای تکثیر آلوئه ورا وجود دارد اما ساده ترین راه تکثیر آلوئه ورا در خانه استفاده از پاجوشهاست. پاجوشها یا جوانهها در قاعده گیاه هر ۶ ماه یک بار رشد میکنند برای تکثیر آلوئه ورا خیلی آرام برای تکثیر گیاه آلوئه ورا روشهای مختلفی وجود دارد که یکی از آنها استفاده از پاجوشهاست آلوئه ورا هر ۶ ماه یک بار پاجوشها یا جوانههایی میزند که درست در قاعده گیاه رشد می.کند این جوانه ها بهترین و ساده ترین روش خانگی برای تکثیر آلوئه وراست.

  خیلی آرام و به آهستگی این جوانه ها را با ریشه از گیاه جدا کنید و آنها را در یک گلدان جداگانه بکارید پس از گذشت دو تا سه هفته خواهید دید ریشه های گیاه رشد می کنند و یک آلوئه ورا جدید به وجود می آورند.

  نکات مهم قبل از خرید آلوئه ورا

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  . آلوئه ورا به نور فراوان و غیر مستقیم نیاز دارد.

  . آلوئه ورا گیاهی شبیه کاکتوس است

  به آبیاری روزانه نیاز ندارد

  • گیاه آلوئه ورا نیاز به اسپری کردن برگهایش ندارد.

  • خاک گیاه آلوئه ورا باید مانند خاک کاکتوس شنی باشد.

  • هنگام تکثیر آلوئه ورا و جدا کردن پاجوشها دقت کنید در معرض هوا قرار نگیرند.

  آفت های گیاه آلوئه ورا

  یکی از آفتهای گیاه آلوئه ورا لکه سیاه است که اثر گزش حشرات و تخم ریزی روی گیاه ایجاد میشود و سلامت آن را به خطر می اندازد. این آفت بیشتر در گیاهان آلوئه ورا در مزرعه هستند، دیده می شود. نوع دیگری از آفت آلوئه ورا شپشک سفید یا شپشک آرد آلود است که در شرایطی که آلوئه ورا را در مزرعه کشت بدهند و به خانه بیاورید ممکن است گیاه تان به آن آلوده باشد. یکی دیگر از مشکلات گیاه آلوئه ورا پوسیدگی ریشه است که ناشی از آبیاری بیش از اندازه گیاه است و ممکن است گیاه را از بین ببرد.

  استفاده از برگ آلوئه ورا برای درمان

  برای بهبود زخم و ترمیم سوختگی پوست تعدادی از برگها را با یک چاقوی تیز جدا کرده و لبه های خاردار آن ها را صاف کنید. سپس برگ را از عرض برش بزنید تا ژل بی رنگ و چسبناک موجود در آن خارج شود. ژل خارج شده را به هراندازه که خواستید بر روی زخم مورد نظر بمالید. برگهای بریده شده مجددا رشد نمیکنند، سعی کنید از برگ های قدیمیتر و کلفت تر که به زمین رسیده اند جدا کنید.

  نخل شامادورا به دلیل نیاز به نور کم یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی است که به تصفیه هوا و سلامت ریه ها کمک میکند. نخل شامادورا گیاهی تصفیه کننده و سم زدا یکی از محبوبترین نخل خانگی نخلشامادورا است که در تصفیه هوا و سم زدایی هوای خانه نقش موثری دارد. این گیاه محبوب اولین بار در مرکز قاره آمریکا یافت شد و به دلیل تطابقش با شرایط نور کم، تحمل در برابر دماهای پایین و رشد دستهای برگهای ظریف و زیبایش در بین مردم محبوبیت زیادی یافت. بسیاری از نخل های شامادور خیلی رشد نمی کنند و برخی از گونه های آنها جثه بسیار کوچکی دارد. بنابراین متوانید تصمیم بگیرید که آن را در باغ بکارید و یا گلدان.

   

  منبع: کتاب طرز نگهداری و پرورش انواع گیاهان آپارتمانی، مینا امیری مهر، نشر اهواز، آفرینش مهر، ۱۳۹۹٫

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.