تاریخ :۳ مهر ۱۴۰۲

دستیابی به پروتکل تکثیر و بلوغ ارقام تجاری گلایول توسط محققان کشور

 • دستیابی محققان کشور به پروتکل تکثیر و بلوغ ارقام تجاری گلایول

  دستیابی محققان کشور به پروتکل تکثیر و بلوغ ارقام تجاری گلایول

  با دستیابی محققان پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی به پروتکل تکثیر و بلوغ پداژه دو رقم تجاری گلایول، زمینه بی نیازی کشور از واردات پداژه‌های این گیاه زینتی محبوب فراهم شد. (دستیابی به پروتکل تکثیر و بلوغ ارقام تجاری گلایول توسط محققان کشور)

  به گزارش ایسنا، دکتر پریسا کوباز، عضو هیات علمی بخش تحقیقاتی فیزیولوژی مولکولی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و مجری پروژه اظهار کرد: گلایول، بزرگترین جنس از تیره زنبق‌ها است که دارای گونه‌های متعددی است که برخی در درمان بیماری و اغلب به صورت زینتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  نیاز کم گیاه، مشکلات کمتر نسبت به سایر گیاهان شاخه بریده و پیازی بودن از دلایل محبوبیت گلایول در بازار ایران است که آن را جزو اولین گیاهان پیازی مورد استفاده زینتی قرار داده است.

  به دلیل تقاضای زیاد برای این گل و زمان طولانی برای ایجاد پداژه‌های جدید (سه سال) دارای تولید تجاری، هر ساله از کشورهای اروپایی (به خصوص هلند) پداژه گلایول به کشور وارد می‌شود.

  وی با بیان این‌که بر اساس آمارنامه منتشر شده در سال ۱۳۹۶، کل سطح زیرکشت گل و گیاهان زینتی ۳۶۶ هزار و ۹۷۹ هکتار و میزان تولید گل شاخه بریده در این سال، دو میلیارد و ۵۶۱ میلیون و ۹۷۵ هزار و ۱۴۰  شاخه بوده است، افزود: در سال ۹۶ بالغ بر ۱۲۰ میلیارد تومان پداژه گلایول به کشور وارد شده که علاوه بر خروج مقادیر متنابهی ارز، موجب ورود بسیاری از عوامل بیمارگر قارچی خاکزاد به خاک​ های استان مرکزی شده است.

  دستیابی به پروتکل تکثیر و بلوغ ارقام تجاری گلایول توسط محققان کشور

  کوباز در خصوص طرح تحقیقاتی اجرا شده در بخش تحقیقات فیزیولوژی مولکولی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی گفت: هدف نهایی در ریز ازدیادی گلایول، ایجاد پداژه به طور مستقیم از قطعات مختلف جداکشت در محیط کنترل شده است.

  تولید این پداژه‌ها و ذخیره آنها مانند بذر می‌تواند مشکلات جابجایی و سازگاری آنها را کمتر کند. بدین منظور اثر تنظیم‌کننده‌های رشد، غلظت ساکاروز و استفاده از قطعات مختلف پداژه برای تکثیر و تیمار سرمایی بر ریز ازدیادی و رفع خواب دو رقم گلایول تجاری مورد بررسی قرار گرفته است.

  عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی تصریح کرد: بر اساس پروتکل بهینه شده برای تولید، در یک دوره چهار ماهه می‌توان ۲۰ تا ۳۰ پداژک با قطر یک‌سانتی‌متری در شیشه تولید کرد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  با گذراندن یک دوره دیگر در شرایط درون شیشه، افزایش سایز بیشتر شده و با استفاده از هورمون‌های گیاهی می‌توان زمان رفع خواب در پداژک‌ها را کوتاه کرد.

  سازگاری این پداژک‌ها با استفاده از ترکیب خاک مزرعه، ماسه و پیت موجب شد بیشتر از ۹۰ درصد آنها در فیتوترون و سپس در گلخانه زنده‌مانی خوبی داشته و سایز پداژه پس از دوره سه ماهه و اتمام دوره رشد رویشی اولیه گیاه به خوبی افزایش یابد.

  بر اساس اعلام پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، وی تصریح کرد: به منظور بلوغ، پداژک‌​های دارای سایز مناسب با گذراندن دو دوره رشد می‌​توانند گل‌هایی با سایز تجاری تولید کنند و در نهایت در زمان ۲۴ تا ۲۶ ماه می‌​توان پداژه‌های عاری از آلودگی با سایز مناسب تجاری تولید کرد.

  با بررسی و استفاده از این پروتکل روی پداژک‌های ارقام جدید تولید شده از طریق روش دورگ​‌گیری و پرتوتابی (انجام شده در پژوهشکده گل و گیاهان زینتی محلات) می​‌توان ارقام جدیدی را به باغدار ارائه داد که می‌تواند جایگاه مناسبی در حوزه داخلی و صادرات داشته باشد.

  کد خبر: ۹۹۰۳۲۹۱۸۴۰۴

  لینک خبر: سایت خبرگذاری ایسنا

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.