تاریخ :۳ مهر ۱۴۰۲
از آفت پسیل گلابی چه میدانید؟

کنترل زراعی و بیولوژیک پسیل گلابی

 • ۱- دشمنان طبیعی

  در میان دشمنان طبیعی، پارازیت ها و پرداتورهای چندی وجود دارند که در کاهش انبوهی این آفت اهمیت بسیار دارند:

  1. چندین گونه از سن های Anthocoridae از تخم ها و پوره های پسیل گلابی تغذیه می نمایند.
  2. از جمله سنک Anthocoris nemoralis از شکارگران فعال تخم و پوره پسیل گلابی در باغات گلابی می باشد.
  3. همچنین چند گونه از بال توری ها Chrysopidae از جمله Chrysoperla carnea توانایی کاهش جمعیت تخم و پوره پسیل گلابی را دارد و بررسی امکان استفاده از شکارگر بال توری سبز در کنترل پسیل گلابی گزارش شده است.
  4. کفشدوزک های نقابدار دولکه ای و چهار لکه ای نیز از شکارگرهایی هستند که در تقلیل جمعیت عسلک نقش مهمی دارند.
  5. همچنین زنبورهایی از بالاخانواده Chalcidoidea نیز بسیاری از تخم های پسیل را پارازیته می نمایند. زنبور پارازیت Trechnites insidiosus به عنوان پارازیت پسیل گلابی ذکر شده است.
  6. در شرایط کرج پوره های پسیل گلابی بوسیله زنبور پارازیت .Trechnites sp مورد حمله قرار می گیرند. پوره های پارازیته اغلب خود را در زیر پوستک یاتاخوردگی برگ ها پنهان می کنند و بوسیله لارو حشره پارازیت مومیایی میشوند.

  ۲- کنترل زراعی پسیل گلابی

  کنترل زراعی پسیل گلابی

  در این راه بایستی توجه داشت که استعمال سموم شیمیایی همیشه بهترین و مؤثرترین راه نیست، بلکه آخرین راه است و کما اینکه یکی از علل طغیان این آفت در سال های اخیر در اصفهان استفاده بی رویه از سموم شیمیایی بوده است:

  ١- پسیل گلابی طالب آب و هوای گرم و خشک است و در نواحی که رطوبت نسبی پائین و درجه حرارت نسبتا زیاد باشد، تراکم و خسارتش شدت بیشتری دارد. از این رو در باغ هایی که در زیر درختان اقدام به کشت یونجه با پوشش های سبز دیگر نمایند، نظر به اینکه محیط را تا حدودی مرطوب می سازد، جمعیت آفت و تخمریزی حشره کاهش پیدا می کند.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  ۲- رعایت اصول باغبانی، از جمله فواصل درختان که نبایستی کمتر از ۸ متر انتخاب گردد، زیرا انبوهی درختان به افزایش جمعیت و تولیدمثل کمک می کند. به همین ترتیب هرس شاخه های اضافی و کاستن از انبوهی بیشتر از حد شاخ و برگ که موجب تهویه بیشتر می شود، در نقصان انبوهی آفت بسیار مؤثر است.

  منبع: کتاب آفات درختان میوه و مدیریت کنترل آنها، انتشارات مرکز نشر سپهر، ۱۳۹۳.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.