تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
فواید-آب-بدن

فواید آب در بدن

 • فواید وجود آب در بدن چیست

  یکی از شگفتی های بسیار عجیب ساختمان بدن ما انسان ها، مقدار آبی است که در بدن موجود است. اگر فقط وزن بدن مورد نظر باشد، ما انسان ها بیشتر از آب ساخته شده ایم. ۶۰ تا ۷۰ % وزن بدن ما را آب تشکیل می دهد. حتی استخوان بدن ما که کاملا ماده ای سخت به نظر می رسد، بالغ بر ۲۰ % آن را آب تشکیل می دهد و این درحالی است که ۹۵ درصد پلاسمای خون ما را نیز آب تشکیل می دهد. به طور متوسط هر فرد در طول روز نیاز به نوشیدن ۲ لیتر آب و یا ۸ لیوان آب دارد. فواید وجود آب در بدن را بدانید. آب جوشیده مفید است اما نوشیدن بعد از غذای چرب باعث بیماری می شود.

  فواید وجود آب در بدن

  خنک نگه داشتن بدن

  فعالیت های شیمیایی که در همه اعضای بدن ما انجام می گیرد، به اضافه حرارتی که در اثر فعالیت های ماهیچه ها ایجاد می گردد، حرارتی را تولید می کنند که توانایی سوزاندن ما را دارد. ولیکن به وسیله ی آبی که در اطراف بافت ها وجود دارد و توسط آنها به درون مکیده می شوند، به محض اینکه حرارت اضافی تولید شود از بین برده خواهد شد.

  فواید وجود آب در بدن۲

  آب خنک

  آب مانع از وارد شدن ضربه های شدید

  وجود آب در بدن انسان، به جلوگیری از وارد شدن ضربه های شدید به اندام ها نیز کمک می کند. دریای درونی ما یک عامل ضربه گیر است. به عنوان مثال، مایعی که اطراف مغز ما را فرا گرفته است، موجب می گردد که مغز از صدمه های سخت وارده محفوظ بماند. همین طور استخوان ها، محل اتصال آنها و اعضاء بدن و اعصاب در تشکی از مایع قرار دارند تا ما بتوانیم در محیطی که دائم با اجسام برخورد می کنیم، تاب مقاومت داشته و صدمه ای بر ما وارد نگردد.

   آب یکی از بهترین حلال ها

  آب یکی از بهترین حلال ها است و محلول های شیمیایی پر ارزش بسیاری را به همراه ذراتی که به حالت شناور هستند، به نقاط مختلف بدن می رساند. مثلا توانایی آن در نگهداری سدیم و پتاسیم به صورت محلول یک ضرورت است، که عمل انتقال تکانه های الکتریکی را انجام می دهد و موجبات فعالیت ماهیچه ها و اعصاب را فراهم می سازد.

  • حدود ۷/۵ لیتر آب water در داخل بدن تولید می گردد.
  • غدد بزاقی در یک شبانه روز مقدار ۱/۲۵ لیتر آب برای مرطوب نگه داشتن دهان ترشح می کنند.
  • معده نیز بالغ بر ۱/۲۵ لیتر شیره معدی ترشح می نماید.
  • پانکراس و کبد و روده ها بالغ بر ۳/۵ لیتر مایعات ترشح می کنند.

  فواید وجود آب در بدن۱

  آب بهترین حلال

  طبقه بندی آب از نظر درجه حرارت

  آب خنک تر از دمای بدن (۳۷ درجه)، اثر برانگیزنده، خنک کننده و محرک دارد. آب گرم تر از بدن، تقویت کننده، نیرو بخش و قدرت آفرین است. آبی که داغ است آرامش به وجود می آورد و دردها را مرتفع می سازد، ولی ایجاد خستگی مفرط می نماید. آبی که اندکی از درجه حرارت بدن پایین تر است، یعنی آب ولرم(۲۷ تا۳۲ درجه) یا آب نه سرد و نه گرم (۳۲ تا ۳۵ درجه) همیشه سودمند است و برای مصارف عمومی مناسب است.

  منبع :

  کتاب بدانید و سالم بمانید، هفت گام برای سلامتی، نشر اندیشمندان جوان، ۱۳۹۳

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.