تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲
مبارزه شیمیایی با علف های هرز پهن برگ

مبارزه شیمیایی با علف های هرز پهن برگ

 • مبارزه با علف های هرز پهن برگ

  اگر در مزرعه ای نیاز به مبارزه شیمیایی علیه علف های هرز پهن برگ باشد، می توان با یکی از علف کش های زیر اقدام به سمپاشی نمود:

  ۱-  یو ۴۶ کمبی فلوئید (توفوردی)

  علف کش توفوردی

  این علفکش به نسبت ۱ تا ۱/۵ لیتر در هکتار از فرم تجارتی، همراه با ۴۰۰ لیتر آب به صورت محلول پاشی، از مرحله پنجه زدن تا تشکیل اولین یا دومین بند ساقه گندم مصرف می شود. چنانچه توفوردی در مرحله ۱ تا ۳ برگی گندم مصرف شود، موجب پیچیدگی برگهای آن حول محور رگبرگ ها می گردد.

  مصرف این علف کش بعد از تشکیل دومین بند ساقه گندم، روی شادابی بوته های گندم نیز اثر نامطلوب بجای خواهد گذاشت. با توجه به این که توفوردی علفکش هورمونی است باید در هوای آرام مصرف شود. در غیر این صورت توسط باد منتشر شده و در مسیر انتشار با پخش شدن روی گیاهان زراعی از قبیل چغندر قند، سبزی ها و گیاهان جالیزی، رشد و نمو آنها را دچار اختلال می سازد.

  یادآوری این نکته ضرورت دارد که برای پخش این علف کش و سایر علف کش های تماسی که به صورت پس رویشی یعنی بعد از رویش علف های هرز مصرف می شوند، به منظور پوشش کامل گیاه هرز توسط محلول سمی باید از سمپاش های جت پاش (سمپاش هایی که عمل پاشیدن سم را به صورت خطی انجام میدهند) استفاده شود.

  ۲- گرانستار (تری بنورون متیل)

  گرانستار (تری بنورون متیل)

  گرانستار برای مبارزه با علف های هرز پهن برگ مزارع گندم کاربرد دارد. این علف کش به صورت پودر قابل تعلیق در آب ۷۵ درصد وجود دارد، که به نسبت ۱۵ تا ۲۰ گرم ماده تجارتی همراه با ۴۰۰ لیتر آب در هکتار، پس از شروع پنجه زدن گندم و همزمان با مرحله ۳ تا ۵ برگی علف های هرز پهن برگ مصرف می شود.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  مقدار این علف کش برای یک جریب یعنی هزار متر مربع زمین گندم ۱/۵ تا ۲ گرم بوده و میزان آب لازم برای سطح یاد شده ۴۰ لیتر خواهد بود. برای مصرف این علف کش در مساحت های کم، مثلا ۵۰۰ متر مربع با استفاده از پیمانه های کم حجم مدرج مقدار تا ۲ گرم از علف کش را در ۱۰ سانتیمتر مکعب آب اضافه و پس از بهم زدن ۵ سانتیمتر مکعب از آنرا جدا کرده و همراه با آب کافی (۲۰ لیتر) عمل پخش محلول سمی را در سطح ۵۰۰ متر مربع انجام می دهیم.
  در مزرعه ای که لازم باشد از مخلوط دو نوع علفکش مربوط به علف های هرز پهن برگ و کشیده برگ استفاده شود، سم گرانستار نسبت به سم توفوردی برتری دارد.، به عنوان مثال سم گرانستار (پهن برگ کشن) با سم تاپیک کشیده برگ کش قابل اختلاط است، اما برخلاف آن سم توفوردی با سم تاپیک قابل اختلاط نیست.

  ۳- پاردنر (بروموکسینیل)

  پاردنر (بروموکسینیل)

  این علف کش دارای ۲۲/۵ درصد ماده موثر است و به نسبت ۲/۵ لیتر در هکتار پس از کشت گندم در مرحله ۲ تا ۴ برگی آن و ۴ تا ۶ برگی علف های هرز پهن برگ مصرف می گردد. لازم به توضیح است که در مناطق سرد مصرف علف کش های یاد شده تا رفع سرمای زمستانه باید به تعویق افتد.

  منبع: نشریه روش های مبارزه با علف های هرز مزارع گندم. معاونت تحقیقات، آموزش و ترویج سازمان کشاورزی استان اصفهان، شماره ۵۴

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.