تاریخ :۳ مهر ۱۴۰۲

دستورالعمل جامع مبارزه با علف های هرز آفتابگردان

 • مبارزه با علف های هرز آفتابگردان

  گیاهچه های آفتابگردان نمی توانند با علف های هرز رقابت خوبی داشته باشند بنابراین بهتر آن است که مبارزه با علف های هرز با محصول قبل از آفتابگردان آغاز گردد. با توجه به سطحی بودن نسبی ریشه بوته های جوان آفتابگردان، وجین مکانیزه به آنها صدمه می رساند. بنابراین وجین مکانیکی پس از خروج گیاهچه ها تا حد امکان باید سطحی باشد. (دستورالعمل جامع مبارزه با علف های هرز آفتابگردان)

  وجین کننده های دارای چنگک فنری یا چرخان هنگامی که در میان ردیف های گیاهچه های جوان استفاده می شوند بیش از همه وقت مؤثرند و حداقل خسارت را متوجه ریشه های در حال رشد می کنند.  اگرچه رشد سریع آفتابگردان، نیاز به وجین را در مراحل بعدی ریشه گیاه کاهش داده اما منتفی نمی سازد. استفاده از علف کش ها قبل از خروج گیاهچه مؤثر است اما باید با دقت صورت پذیرد.

  آفتابگردان نسبت به علف کش های هورمونی بیش از حد حساس است و این ترکیبات را نباید برای مزرعه آفتابگردان و یا در مجاورت آن مورد استفاده قرار داد. به نظر می رسد آفتابگردان آبی نسبت به آفتابگردان دیم در برابر صدمه ناشی از علف کش ها در صورت یکسان بودن میزان عناصر فعال حساس است و این امر احتمالا به دلیل حل شدن مواد شیمیایی در منطقه اصلی ریشه بر اثر آبیاری است.

  علف کش های مناسب برای مبارزه با علف های هرز آفتابگردان

  علف کش های آلاکلر، ای پی تی سی (EPTC)، تریفلو رالین و آتال فلورالین از علف کش هایی هستند که به صورت پیش کاشت برای کنترل بذر علف های هرز در آفتابگردان قابل استفاده هستند. الاکلر برای کنترل بذر علف های هرز باریک برگ یک ساله و برخی علف های هرز پهن برگ یک ساله و اویارسلام و اتال فلورالین برای کنترل بذر علف های هرز پهن برگ یک ساله و بیشتر برگ باریک یک ساله توصیه گردیده است.

  تریفلورالین برای کنترل بذر علف های هرز باریک برگ و تعدادی از پهن برگ ها و ای پی تی سی بر بذر علف های باریک برگ و تعدادی از پهن برگ ها موثر می باشد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  برای کنترل بذر علف های هرز برگ باریک یکساله که در آفتابگردان سبز می شوند، می توان از علف کش ستوکسیدیم با نام تجاری نابواس به میزان حدود ۲ تا ۳ لیتر در هکتار از مایع امولسیون شونده ۱۲/۵ درصد و یا از علف کش هالوکسی فوپ یا نام تجارتی گالانت به میزان حدود دو لیتر در هکتار از مایع امولیسون شونده ۱۲/۵ درصد استفاده نمود.

  توصیه می گردد در علف های هرز در زمان مصرف باید ۵ تا ۱۵ سانتی متر ارتفاع داشته و در حال رشد سریع باشند. (دستورالعمل جامع مبارزه با علف های هرز آفتابگردان)

  منبع: کتاب زراعت گیاهان صنعتی وعلوفه ای، انتشارات دانشگاه پیام نور.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.