تاریخ :۲۱ خرداد ۱۴۰۲

آبیاری گندم و تعیین زمان آبیاری با تشت تبخیر

 • آبیاری گندم و تعیین زمان آبیاری با تشت تبخیر

  برای تعیین زمان آبیاری گندم با تشت تبخیر (Evaporation pan)، ابتدا تشت تبخیر در کنار مزرعه نصب می شود. در داخل تشت تا ارتفاع حدود ۲۰ سانتیمتر آب ریخته می شود. سانتیمتر از لبه بالایی تشت برای احتمال بارندگی خالی از آب است. ارتفاع آب در داخل استوانه کوچک، به دلیل وجود منفذ در کف آن، نیز همان ارتفاع آب تشت را دارد. در نتیجه هر ارتفاع آبی که در داخل تشت وجود دارد، همان ارتفاع در داخل استوانه کوچک هم وجود دارد. اندازه گیری ها در داخل استوانه کوچک انجام می شود. به دلیل اینکه نوسانات آب در اثر عوامل بیرونی مانند باد در درون استوانه ی کوچک، کمتر از آب داخل تشت است.

  تشت تبخیر

  روش تعیین زمان آبیاری گندم با تشت تبخیر

  برای مشخص کردن زمان آبیاری در روی استوانه کوچک چند علامت زده می شود. اولین علامت از بالا نشانه ارتفاع آب در روز اول است و دومین علامت که پس از تبخیر آب در چند روز متوالی پایین تر از اولین علامت است، نشانه زمان آبیاری است. البته می توان چند علامت دیگر در بدنه استوانه مشخص کرد تا انعطاف پذیری برای انتخاب زمان های آبیاری با توجه به دوره رشد گندم وجود داشته باشد.

  آبیاری گندم و تعیین زمان آبیاری با تشت تبخیر

  تعیین زمان آبیاری در مراحل گلدهی و خوشه دهی گندم

  حساسیت گندم به آب در مرحله رشد سبزینه ای و رسیدن، کمتر از مراحل خوشه دهی و گلدهی است. در اوایل رشد می توان به طور طبیعی فواصل آبیاری را طولانی تر کرد. یعنی تبخیر تجمعی بیشتر. و در دوران گلدهی فواصل آبیاری را کوتاهتر در نظر گرفت. در دورانی که حساسیت گندم به آب کمتر است مانند رشد سبزینه ای، در اوایل رشد و مراحل رسیدن در انتهای رشد، زمان آبیاری است. یعنی پس از اینکه مجموع تبخیر در داخل استوانه به ۱۰۰ میلی متر رسید.

  در دوران خوشه دهی و گلدهی پس از اینکه مقدار تبخیر آب در داخل استوانه در حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیمتر رسید، زمان آبیاری فرا رسیده است. در نتیجه با علامت گذاری در بدنه استوانه به فواصل ۴ و ۱۰ سانتیمتر از اولین نشانه به سادگی می توان زمان آبیاری گندم را در دوره های مختلف تشخیص داد. البته دامنه اعداد اشاره شده با توجه به توصیه محققین هر منطقه که کار پژوهشی با تشت انجام دادند، قابل تغییر است. در این رابطه مهم سادگی تعیین زمان آبیاری با استفاده از تشت تبخیر است.

  آبیاری گندم

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.