تاریخ :۱۹ خرداد ۱۴۰۲
آشنایی با گیاه نشاسته ای سیب زمینی و سطح زیرکشت آن

آشنایی با گیاه نشاسته ای سیب زمینی و سطح زیرکشت آن

 • نام علمی : Solanum tuberosum
  نام انگلیسی: Potato

  سیب زمینی از جمله گیاهانی است که محل رویش اولیه آن کوه های آند می باشد و از کلمبیا تا شمال شیلی ادامه دارد. حتی در کشورهای پرو یا بولیوی امروزه می توان ارقام وحشی آن را پیدا کرد.(آشنایی با گیاه نشاسته ای سیب زمینی و سطح زیرکشت آن)

  آشنایی با گیاه نشاسته ای سیب زمینی و سطح زیرکشت آن

  این که چه کسی برای اولین بار سیب زمینی را از آمریکای جنوبی به اروپا برده مشخص نیست اما این گیاه بین سال های ۱۵۹۵- ۱۵۸۵ میلادی به صورت زینتی در بعضی از باغ های گیاه شناسی اروپا وجود داشته و تا سده هفدهم میلادی هم هنوز ارزش خوراکی آن بر کسی معلوم نبود است.

  سطح زیرکشت سیب زمینی:

  اولین بار در اواسط قرن هفدهم کشور ایرلند کشت این گیاه را آغاز و در اواسط قرن نوزدهم کشت آن در آلمان رواج پیدا کرد. سطح زیر کاشت جهانی آن در سال ۲۰۰۶ حدود ۱۸/۸۳ میلیون هکتار و میانگین تولید آن حدود ۱۶/۷۳ تن در هکتار بوده است بوده که بیشتر آن مربوط به قاره آسیا است. کشورهای روسیه، چین و لهستان دارای بیشترین سطح زیر کاشت این گیاه می باشند.

  آشنایی با گیاه نشاسته ای سیب زمینی و سطح زیرکشت آن

  سیب زمینی به عنوان یک گیاه نشاسته ای نقش مهمی در تغذیه انسان دارد. این گیاه در واحد سطح دو برابر غلات کربوهیدرات تولید می کند و در این مقیاس از نظر تولید پروتئین با غلات برابر است. در این گیاه غده محل ذخیره نشاسته می باشد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  کشت سیب زمینی در ایران سابقه ای ۱۰۰ ساله دارد. سطح زیر کشت این گیاه در ایران در سال ۲۰۰۵ حدود ۱۸۹/۶ هزار هکتار با میانگین تولید ۲۵/۵ تن در هکتار بوده است. پتانسیل عملکرد آن ۱۰۰ تن در هکتار غده می باشد اگر چه بیش از ۲۰تن غده در هکتار عملکرد مطلوبی تلقی می گردد.

  (آشنایی با گیاه نشاسته ای سیب زمینی و سطح زیرکشت آن)

  منبع: کتاب زراعت گیاهان صنعتی وعلوفه ای، انتشارات دانشگاه پیام نور.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.