تاریخ :۱۰ مهر ۱۴۰۲
آشنایی با سیستم هواکشت (Aeroponic)

آشنایی با سیستم هواکشت (Aeroponic)

 • هوا کشت (Aeroponic):

  در این روش ریشه گیاه درهوا آزاد بوده و مواد غذایی بصورت قطره یا مه پاش روی ریشه پاشیده شده و جذب می گردد. این سیستم را باید طوری طراحی کرد که ریشه گیاه از نور حفظ شده و نیز غذایی را بتوان باز یافت نمود. (آشنایی با سیستم هواکشت (Aeroponic))

  این روش از لحاظ آرایش کشت به دو دسته تقسیم می شود:

  ۱- داربست قائم:

  در این آرایش، دو صفحه مشبک به موازات یکدیگر قرار گرفته و فاصله آنها حدود ۱۰ سانتیمتر می باشد. در طول صفحات و از قسمت بالا، لوله توزیع محلول غذایی در بین دو صفحه قرار گرفته و محلول به طرف پایین و روی ریشه گیاه پاشیده می شود. در زیر هر جفت صفحه، یک کانال باز یافت محلول تعبیه شده و مازاد آن را به مخزن بازیافت منتقل می نماید.

  ۲ – داربست مایل :

  در این آرایش، صفحات مشبک با زاویه ۶۰ درجه نسبت به افق قرار گرفته و در طول و از رأس به یکدیگر وصل می شوند. در زیر رأس داربست و بر روی زمین ، لوله توزیع محلول نصب شده و مواد غذایی را به طرف بالا و روی ریشه گیاه می باشد. محلول مازاد، درون کانال باز یافت ریخته شده و به مخزن بازیافت منتقل می شود.

  در هر دو سیستم فوق، محلول دهی خودکار بوده و بر اساس برنامه زمانی منظمی انجام می شود. این برنامه می تواند به صورت ۱۰ دقیقه – ۵ ثانیه، ۵ دقیقه – ۱۰ ثانیه و ۱۰ دقیقه – ۱۵ ثانیه محلول پاشی باشد. از مزایای آن می توان به حذف بستر کشت، کاهش هزینه خرید، پاکسازی و ضدعفونی مواد بستر کشت اشاره کرد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  (آشنایی با سیستم هواکشت (Aeroponic))

  منبع: کتاب آموزشی آشنایی با سیستم های کشت هیدروپونیک، انتشارات جهاد کشاورزی.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.