تاریخ :۳ مهر ۱۴۰۲

سوالات متداول احداث مزرعه پالونیا

 • ۱- بهترین زمان برای کاشت درخت چه زمانی می باشد؟

    در مورد نهال های ریشه لخت در اسفند و اوایل فروردین و برای نهال های گلدانی تا اواخر اردیبهشت در شرایط آب و هوایی خراسان امکان کشت وجود دارد.

  ۲- با توجه به اینکه در یک هکتار ۶۲۵ درخت با فاصله ۴*۴ کشت میشود، حداقل تعداد کاشت درختان برای رسیدن به سود قابل قبول چقدر می باشد؟ یعنی ۱۵ یا ۲۰ نهال هم سود دارد؟

  بستگی دارد سود آوری را در چه بدانید. ولی به طور میانگین هر درخت بعد از ۵ سال حدود ۵۰۰ کیلو الوار میدهد که قیمت هر کیلوی آن در حال حاظر حدود ۱۰۰۰ تومان می باشد. لذا هر درخت بعد از ۵ سال حدود ۷۰۰ هزار تومان ارزش اقتصادی دارد.همچنین درصورت با کیفیت بودن چوب هر متر مکعب حدود دو الی سه میلیون تومان ارزش اقتصادی دارد.

  ۳- نیاز آبی هر درخت برای آبیاری در یک سال چقدر می باشد(متر مکعب)؟ آیا بین سال های اول و سال هفتم تفاوتی میباشد؟

  نیاز آبی هر درخت در سال یک متر مکعب (۱۰۰۰ لیتر) آب مفید می باشد که این میزان از زمان بیدار شدن درخت تا زمان خزان آن می باشد. توجه داشته باشید که میزان بارندگی و یا کشیدن پلاستیک پای درخت در بهبود شرایط بسیار موثر است.

  ۴- آیا با گیاهان دیگر مانند گندم، جو و…. هم می توان این درخت را کاشت؟

  با گیاهان دیگر مانند صیفی جات (سبز برگ) قابلیت کشت توام را دارد. البته بهترین گیاه چای می باشد که تا حدی سایه دوست است. شما بین درختان که حدود ۴ متر فاصله دارد تا سال دوم و حتی سوم آفتاب دارید. اما بعد از آن که درخت بزرگ شد اگر درست هرس انجام شود با توجه به نفوذ آفتاب از بین تنه درختان کشت توام را میتوانید انجام دهید. اما گندم و جو را نمی توان کاشت زیرا تردد کمباین و سایر ادوات کشاورزی در زمان برداشت دردسر ساز خواهد شد مگر اینکه فاصله درختان طوری طراحی شود که کمباین و یا ماشین حمل گندم بتوانند بین ردیف ها به راحتی حرکت کنند و برایشان ایجاد مزاحمت نشود.

  ۵- تا چه شیبی این درخت قابل کشت می باشد؟

  درختان تا شیب ۳۰ تا ۳۵ درجه قابلیت کشت دارند‌. ولی توجه داشته باشید که چنانچه از آب باران بخواهد استفاده شود حتما نیاز به نیم تشتک در ضلع پایینی درخت وجود دارد و اگر بنا به آبیاری قطره ای باشد حتما باید تشتک زده شود تا از هدر رفت آب جلوگیری شده و آب به سمت ریشه هدایت شود.

  ۶- از چه تعداد درخت به بعد می توان از آن برای زنبورداری نیز استفاده کرد؟

  هر درخت در منطقه مشهد از سال سوم یا چهارم به گل می نشیند. همانطور که میدانید با توجه به تاج نه چندان بزرگ درخت در سال چهارم و گل به نسبت کمی که دارد چنانچه برای هر ۱۰۰ درخت یک کندو گذاشته شود هر کندو حدود ۱۵ تا ۲۰ کیلو عسل تولید می شود ولی این میزان عسل در سال هفتم به حدود ۴۰ کیلو می رسد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  البته در مورد عسل دوستان توجه داشته باشند همانطور که کسانی که کار کندو انجام داده اند میدانند زنبور بعد از بیدار شدن از خواب زمستانه اول برای خودش تغذیه کرده و تولید عسل نمی کند و پس از تغذیه کامل خودش شروع به عسل سازی می کند. با توجه به اینکه زمان گلدهی پالونیا از اواخر اسفند یا اوایل فروردین شروع می شود و تا ۲ ماه درخت گل دارد، زمان گلدهی پالونیا با زمان بیدار شدن زنبور تقریبا برابری می کند. لذا زنبور از پالونیا جهت تغذیه خود استفاده کرده و در نتیجه عسل کمی تولید می شود. جهت رفع این مشکل باید از کندوهایی استفاده کرد که در اواخر زمستان در مناطق جنوبی کشور قرار داده شده اند که زنبور در اواخر بهمن بیدار شده و تغذیه کرده و در اوایل فروردین کوچ داده شده و به جنگل پالونیا آورده شوند. لذا در آن صورت زنبور با توجه به تغذیه ای که کرده فقط تولید عسل می کند. به طور خلاصه جنگل پالونیا را باید به کندو دارانی که حرفه اصلیشان تولید عسل است اجاره داد و آنها هم پس از پایان گل پالونیا زنبورها را کوچ داده و به عنوان مثال به سمت شمال کشور حرکت می کنند.

  کندو داران حداقل با ۵۰ کندو کوچ می کنند. لذا تقریبا با وجود ۵۰۰۰ درخت پالونیا می توان جنگل پالونیا را به کندو داران اجاره داد.

  ۷- کاشت درختان را افراد عادی می توانند انجام دهند یا باید با نظارت متخصص باشد؟ هرس آنها چطور؟

  جهت کاشت و هرس احتیاج به آموزش می باشد که توسط کارشناسان دیبای سبز انجام می شود و پس از آن همه عزیزان میتوانند کاشت و هرس را انجام دهند.

  ۸- از برگ درختان می توان استفاده دیگری داشت یا نه؟ توصیه شما چیست؟

  برگ درختان پالونیا نیتروژن بسیار بالایی را جذب می کنند و پس از خزان به سرعت می پوسند. لذا پس از حدود ۴ تا ۵ سال باعث هوموسی شدن خاک پای درخت می شوند. برای خاکهایی که فقیر هستند پیشنهاد می شود تا ۴ الی ۵ سال از برگها استفاده ای نشده تا خاک پای درخت اصلاح شود. ولی پس از آن هم می توان به عنوان خوراک دام و هم به عنوان کود آلی یا همان خاک برگ از آنها استفاده تجاری کرد.

  ۹- با فرض اینکه حجم چوب درخت به نیم متر مکعب (حدود ۵۰۰ کیلوگرم) برسد، قیمت فعلی این مقدار چوب چقدر است؟ 

  همانطور که قبلا عرض شد قیمت هر متر مکعب چوب تر درخت که حدود ۱۰۰۰ کیلو (یک تن) می شود حدود دو میلیون تومان می باشد یعنی هر کیلو حدود دو هزار تومان.

  ۱۰- چه ضمانتی برای خرید آن پس از هفت سال وجود دارد؟ در کدام بازارها می توان آنها را فروخت؟

  با توجه به اینکه شاید اکثر دوستان چوب درخت را از نزدیک ندیده باشند پیشنهاد می شود به دفتر شرکت در مشهد تشریف آورده و از نزدیک چوب را ملاحظه بفرمایند. در این صورت بسیاری از ابهامات عزیزان برطرف می شود. ولی باید عرض کنم که این چوب جهت مصارف عام از قبیل ساخت میز، صندلی، در و پنجره، و به ویژه مبل استفاده میشود و بهترین جایگزین جهت چوب روسی و سپیدار می تواند باشد که قابلیتهای بیشتری از آن داشته و در برخی موارد از لحاظ قیمتی هم با آن قابل رقابت است. از لحاظ ضمانتی که فرمودید شرکت توسعه کشت و صنعت عرشیان طوس تمام ضمانتهای محضری را به عنوان ضمانت خرید خواهد داد و از طرف تولید کنندگان عزیز نیز همان ضمانتها را جهت فروش خواهد گرفت تا بعد از ۷ سال فروشنده از فروختن الوارها منصرف نشود. با توجه به اینکه شرکت بر روی میزان الوار استحصال شده برنامه ریزی می کند لذا سال هفتم درختان باید قطع شود مگر آنکه در قرارداد شرایط استثناء لحاظ شود که در آن صورت هم شرکت آمادگی هرگونه همکاری با عزیزان را دارد.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.