تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲
ماشین برداشت، شستشو و خنک کننده میوه و سبزیجات

ماشین برداشت، شستشو و خنک کننده میوه و سبزیجات

 • ماشین برداشت، شستشو و خنک کننده میوه و سبزیجات

  ماشین برداشت سبزی

  در این مقاله به تشریح ماشین برداشت، شستشو و خنک کننده میوه و سبزیجات و عملکرد آنها می پردازیم. با ما همراه باشید.

  یکی از اصلی ترین هزینه های کشت سبزی ها هزینه برداشت دستی آنها است. در مورد بیشتر سبزی ها، برداشت ماشینی فقط هنگامی امکان پذیر است که برداشت گیاه دریک مرحله ممکن باشد. این فرایند سبزی هایی را شامل می شود که محصول آنها یکنواخت رس باشد. به همین منظور ارقامی از نخود فرنگی، لوبیا سبز و کلم بروکلی به نژادی شده اند، تا بتوان آنها را با ماشین برداشت کرد. 

  "<yoastmark

  ماشین برداشت میوه – نخودفرنگی

  از این دستگاه برای برداشت نخود فرنگی هایی که برای کنسرو کردن و یا منجمد کردن به کارخانه فرستاده می شوند، استفاده می شود. عملکرد این دستگاه بدین شکل است که ابتدا گیاه بریده شده و سپس بوسیله یک لودر، به داخل ماشین برده می شود تا در آنجا وارد مرحله جدا کردن بشود. با ایجاد تغییراتی در آن می توان این دستگاه را برای باقلا نیز بکار برد. ماشین های برداشت مشابهی نیز برای برداشت لوبیا، کلم و اسفناج طراحی و ساخته شده اند.

  ماشین درجه بندی میوه

  از ماشین های درجه بندی میوه برای محصول های باغبانی به کار می رود و از ماشین های بسیار ساده و ماشین های بسیار پیچیده شامل می شوند. روش کار اکثر آنها به دو صورت است:

  ۱- ماشین هایی که از روی اندازه، درجه بندی می کنند

  در این دسته از ماشین ها، صفحه های سوراخداری وجود دارند که از ابتدا تا انتهای آن ها اندازه سوراخ ها به تدریج بزرگتر می شود. بنابراین ابتدا میوه های کوچکتر و سپس میوه های بزرگتر درجه بندی می شوند.

  ۲- ماشین هایی که از روی وزن، درجه بندی می کنند

  در این دسته از ماشین ها، میوه ها از روی دریچه هایی که هر کدام با فشار معینی بسته شده اند، می گذرند و هنگامی که وزن میوه از فشار دریچه بیشتر شود دریچه باز شده و میوه به درون جعبه ای که زیر آن است، می افتد.

  ماشین درجه بندی میوه

  ماشین درجه بندی میوه

  ماشین شستشو و خنک کننده سبزیجات

  در سطوح محدود و کوچک امکان شستن سبزی ها به وسیله شلنگ و یا شستن آنها در ظرفهای آب وجود دارد اما درسطوح بزرگ ماشین های مخصوصی برای شستشوی محصولات مختلف ساخته شده اند. در استفاده از این ماشین ها توجه به محصول و مقدار آب موجود برای شستشو اهمیتی ویژه دارد. ماشین های شستشو سبزی از سه قسمت تشکیل شده اند:

  فروش ویژه ادوات و تجهیزات کشاورزی
  فرصت استثنایی به مدت محدود، فروش انواع ادوات و تجهیزات خاص به قیمت قبل کد تخفیف ۱۰ درصدی برای تمام محصولات  : BLACK-INSTRUMENT
  همین الآن خرید کنید
  • قسمت اول : آب با فشار روی سبزی ها پاشیده می شود.
  • قسمت دوم : شامل وسایلی است که سبزی ها را در آب زیر و رو می کند.
  • قسمت سوم : سبزی را شسته و بیرون می دهد. در برخی از این ماشین ها، سبزی ها در همان ابتدا وارد یک تانک آب می شوند و در برخی دیگر، سبزی ها پس از شستشو، از روی صفحه ای عبور داده می شوند تا بتوان سبزی های خراب را از آنها جدا ساخت. برای جلوگیری از پلاسیده شدن سبزی های تازه و رساندن آنها به بازارهای دوردست لازم است آنها را خنک کرد.

  ماشین برداشت، شستشو و خنک کننده میوه و سبزیجات

  دو روش برای خنک کردن سبزی های تازه

  ۱- برروی سبزی ها آب سرد پاشیده می شود.

  ۲- سبزی ها در آب سرد فرو برده می شوند.

  گاهی نیز سبزی ها ابتدا بسته بندی شده، و سپس وارد دستگاه های سرد کننده می شوند تا به مدت ۱۵ دقیقه در آب سرد نگه داشته شده و دمای آنها به ۴ تا  ۵ درجه سلسیوس برسد.

  ماشین های بسته بندی سبزیجات

  ماشین های بسته بندی سبزی دو گروه هستند:

  1. گروه اول: ماشین هایی که سبزی های منجمد شده را به مقدار مشخص وزن کرده، درون کیسه هایی قرار داده و سپس سر کیسه ها را می بندند.
  2. گروه دوم: ماشین هایی که میوه ها و سبزی ها را در پلاستیک یا سلوفان می پیچند. در برخی از بسته بندی ها، ابتدا محصول در ظرفهای آلومینیومی و یا پلاستیکی قرار می گیرد و سپس روی آنها با پلاستیک یا سلوفان پوشانده می شود.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.