تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
 • معرفی زنجرک سیب زمینی (Empoasca fabae llanis)

  معرفی زنجرک سیب زمینی: این حشره که به زنجرک سیب زمینی معروف است، روی گیاهان متعددی از جمله چغندرقند، مو، انگور فرنگی، تمشک، لوبیا و درختان میوه مختلف دیده می شود.

  مشخصات ظاهری

  زنجرک سیب زمینی

  حشرات کامل به رنگ سبز متمایل به زرد هستند. و شناسایی دقیق آن از گونه های مورد نظر از روی مقایسه قطعات جنسی (genitalia) میسر است. ولی وجود شش لکه سفید رنگ در قسمت پشت سینه اول، علامت خوبی برای شناسایی مقدماتی می باشد.

  مشخصات بیولوژی

  این حشره در زمستان زیر شاخه و برگ گیاهان علفی بخصوص در مزارع یونجه بسر می برد. در نواحی خیلی سرد این حشره نمی تواند زمستان گذرانی کند و اغلب در فصول گرم به این نواحی مهاجرت می نماید. این حشره نیز چند نسلی است و در روی برگ های درختان سیب و گلابی خساراتی نظیر آنچه که در مورد زنجرک گلسرخ گفته شد، ایجاد می کند. تخمریزی این حشره منحصرا در داخل پارانشیم برگ گیاهان میزبان صورت می گیرد.

  نحوه خسارت و بیماری

  این آفت مانند گونه های نظیر علاوه بر خسارت مستقیمی که از طریق مکیدن شیره گیاهان ایجاد می کند، نوعی بیماری توکسیکوژنیک نیز در گیاهان علفی بخصوص در سیب زمینی تولید می نماید. مانند بیماری سوختگی برگ سیب زمینی یا Hopper burn. بعلاوه ناقل بعضی از بیماری های ویروسی روی گیاهان دیگر می باشد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  راه های کنترل زنجرک سیب زمینی

  خوشبختانه در اکثر موارد تراکم این آفات زیاد نیست و خسارت آنها بصورت لکه ای مشاهده می شود. بعلاوه عملیات مبارزه علیه آفات درجه یک خود بخود این حشرات را نیز تحت کنترل در می آورد. در موارد طغیانی از سموم فسفره تماسی یا نفوذی مانند مالاتیون (دو در هزار از امولسیون ۶۰%) سوپر اسید (یک در هزار از امولسیون ۴۰٪) و گوراتیون (دو در هزار از امولسیون ۲۰%) استفاده می شود.

  منبع: کتاب آفات درختان میوه و مدیریت کنترل آنها، انتشارات مرکز نشر سپهر، ۱۳۹۳.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.