تاریخ :۲ مهر ۱۴۰۲
معرفی و نگهداری از گیاه کالاتیا

معرفی گیاه کالاتیا و شرایط نگهداری از آن

 • نام علمی: Calathea.roseopicta

  خانواده: Marantaceae

  نام انگلیسی: Calathea

  نام فارسی: کالاتیا

  معرفی گیاه کالاتیا و شرایط نگهداری از آن

  معرفی کالاتیا: 

  گیاهان Calathea گونه ای از گیاهان گلدار از مناطق گرمسیری مانند آفریقا است. آنها به خاطر برگ های پهن و سبز و رنگارنگ خود مشهور هستند. (معرفی گیاه کالاتیا و شرایط نگهداری از آن)

  این برگ های پهن باعث محبوبیت آنها در مناطق کم نور میشود. گیاهان کم نور دارای برگ های پهن هستند تا بتوانند تا آنجا که می توانند نور را جذب کرده و از آن استفاده کنند. در طبیعت آنها در جنگل ها و در پای درختان یافت می شوند.

  گیاه شناسی:

  برگ تخم مرغی شکل، نرم، سبز یشمی با نوار های افقی به رنگ سبز تیره و روشن می باشد. قسمت زیرین برگ ارغوان است.نیاز به محیط گرم و مرطوب دارد، محیط نیم سایه و دمای ۱۶ درجه سانتیگراد با رطوبت نسبی بالا (۶۰ درصد) شرایط مناسب جهت پرورش این گیاه می باشد.

  گیاه Calathea یک گیاه محبوب است که برای اهداف تزئین محیط های داخلی استفاده می شود. اغلب در خانه ها و اداره جات نیز استفاده می شود. این یک نوع گیاه است که نور غیر مستقیم را ترجیح می دهد ، به این معنی که آن را برای مصارف داخلی و ساختمان های اداری مناسب می کند.

  گیاهان Calathea بسیار محبوب هستند زیرا مراقبت از آنها آسان است و از نظر ظاهری عالی هستند و گیاهان سبز روشن را برای زنده نگه داشتن فضاهای داخلی ارائه می دهند.

  شرایط نگهداری از گیاه کالاتیا: 

  معرفی گیاه کالاتیا و شرایط نگهداری از آن

  • نور غیر مستقیم:

  گیاهان Calathea برای رشد نیاز به نور خورشید اما مستقیم ندارند. این به این دلیل است که آنها در کف جنگل ها رشد می کنند و در آنجا نور محدودی از بالای درختان دریافت می کنند. در واقع ، نور مستقیم خورشید برگ های یک گیاه کلاته را می سوزاند و باعث می شود رنگ های زنده آن از بین برود.

  • آب محدود :

  از آب مقطر یا آبی که به طریقی تصفیه شده است برای آبیاری گیاهان Calathea استفاده کنید. Calathea دوست دارد خاک مرطوب داشته باشد، اما خیس نباشد. آنها آب زیادی نمی خواهند، زیرا آنها را غرق می کند. وقتی به گیاه کلات ها آب می دهید، آنقدر آبیاری نکنید تا گیاه در آب ایستاده بنشیند.

  • دما:

  گیاهان Calathea سرما را خیلی دوست ندارند. آنها از مناطق گرمسیری جهان هستند و دمای بین ۶۵-۸۰ درجه را ترجیح می دهند. درجه حرارت بالا و پایین که می تواند باعث آسیب به گیاه شود ، اولین صدمه به این گیاه در پیچ خوردن برگ ها مشهود است.

  • رطوبت :

  Calathea به دلیل محل رشد طبیعی آنها، مناطق مرطوب را ترجیح می دهند. آنها می توانند رطوبت را از هوا از طریق برگ های پهن و سبز خود جذب کنند.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  Calathea به کود زیادی احتیاج ندارد، اما در فصل بهار ، تابستان و پاییز با کودهای معمولی گیاهان گلدهی می کند و خوب عمل می کند. آنها به ویژه در دوران رشد و گلدهی به کوددهی نیاز دارند.

  خبر عالی در مورد Calathea این است که به جز برداشتن برگ های قهوه ای یا زرد شده، به هرس نیاز ندارد.

  ازدیاد: تقسیم بوته در بهار

  (معرفی گیاه کالاتیا و شرایط نگهداری از آن)

  منابع:

  ۱- Ambius

  پرورش و نگهداری گل و گیاه آپارتمانی، نشر آموزش کشاورزی، ۱۳۸۸.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۴ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.