تاریخ :۲۱ خرداد ۱۴۰۲
 • در میان کنه های نباتی حداقل دو گونه است که در باغ های پسته ایجاد خسارت می کند که عبارتند از:

  ۱- کنه تار عنکبوتی پسته

  • نام علمی: Tetranychus sp. (Tetranychidae)

  کنه تار عنکبوتی پسته

  این آفت عجالتا از اطراف کرمان گزارش شده است و از انتشار آن از سایر مناطق پسته کاری کشور گزارشی در دست نیست. جانوران ماده کامل به رنگ زرد نارنجی با لکه های تیره رنگ در سطح پشتی می باشند. بیولوژی آن تا حد بسیار زیادی مشابه            T. orientalis می باشد و در بعضی نواحی کرمان خسارت قابل توجه دارد.

  ۲- کنه گالی پسته

  • نام علمی: Aceria pistaciae Nalepa

  کنه گالی پسته

  این جانور روی انواع پسته P . terebinthus و P. vera در کشورهای جنوبی اروپا انتشار دارد در ایران برای اولین بار توسط فرحبخش در سال ۱۳۴۰ گزارش شده و همچنین از خراسان نیز جمع آوری شده است. کنه گالی پسته به جوانه های برگی انتهای سرشاخه ها حمله می کند و موجب تغییر شکل برگ ها و گل آذین پسته شده و گال های رشته ای قرمز رنگ ایجاد می کند. در اوایل بهار روی تمام اندام هوایی پسته دیده شده و بصورت موضعی آلودگی ایجاد می کند و خوشه های گل نر به صورت جاروی جادوگر رشد مینماید. پسته کله قوچی حساسیت بیشتری به این کنه دارد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  ۳- کنه گالی ثانوی پسته

  • نام علمی: Eriophyes stephanii Nal

  کنه گالی ثانوی پسته

  این گونه از جنوب روسیه، آسیای مرکزی، شمال آفریقا و جزایر قناری از روی گونه های P. lentisculus ،P. terebinthus گزارش شده است. این جانور لبه برگ ها را به سمت بالا لوله می کند و باعث تغییر رنگ آنها بصورت سبز روشن می گردد. این گونه از ایران گزارش نشده است.

  منبع: کتاب آفات درختان میوه و مدیریت کنترل آنها، انتشارات مرکز نشر سپهر، ۱۳۹۳.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۳ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.