تاریخ :۳ مهر ۱۴۰۲

معرفی روش های مبارزه با علف های هرز گلرنگ

 • مبارزه با علف های هرز گلرنگ:

  با توجه به اینکه سرعت رشد گلرنگ در مراحل اولیه بسیار کند می باشد و این دوره رشد بطئی به طور متوسط ۳ تا ۴ هفته به طول می انجامد بنابراین باید به ویژه در طی این مدت به طور جدی عملیات مبارزه با علف های هرز صورت پذیرد.

  بعد از این دوره سرعت رشد گیاه افزایش چشمگیری یافته و توانایی بوته های گلرنگ در رقابت با علف های هرز زیاد می شود. مؤثرترین روش برای مبارزه با علف های هرز در زراعت گلرنگ اجرای برنامه مناسب تناوب زراعی است. وجین کاری مکانیکی گلرنگ های جوان کار دشواری است و کوشش زیادی لازم است تا قبل از کاشت از مقدار علف های هرز کاسته شود.

  دفع علف های هرز به روش شیمیایی در مورد گلرنگ در کاشت های تجارتی موفقیت آمیز بوده است اما بهترین ترکیبات شیمیایی کنترل کننده علف های هرز گلرنگ، بسیار گران هستند.

  به این دلیل اغلب ثابت شده است که روش قراردادن مواد به صورت نواری، برای دفع علف ها داخل ردیف همراه با دفع علف های بین ردیف ها به طور مکانیکی، باصرفه ترین روش است.

  در مبارزه با علف های هرز گلرنگ می توان از علف کش هایی مانند ایتام و تریفلورالین به صورت قبل از کاشت و از طریق مخلوط کردن آنها با خاک تا عمق حدود ۱۰ سانتی متر می توان استفاده کرد و محصول را برای حدود ۲ تا ۳ ماه بعد از سبز شدن در مقابل بسیاری از علف های هرز محافظت نمود.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  هیچ یک از علف کش های تجارتی موجود را که برای دفع علف های هرز مناسبند، نمی توان با اطمینان برای گلرنگ پس از خروج گیاهچه ها مورد استفاده قرار داد.

  منبع: کتاب زراعت گیاهان صنعتی وعلوفه ای، انتشارات دانشگاه پیام نور.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.