تاریخ :۲۱ خرداد ۱۴۰۲
تانن به چه معناست:

معرفی تانن و کاربرد آنها

 • تانن به چه معناست:

  تانن به ترکیبات متفاوتی اطلاق می شود. این ترکیبات غالبا سخت و گس و قابض بوده و توانایی پیوستگی به پروتیین ها را دارند و باعث رسوب آن ها می شوند. به دلیل این خاصیت قرنهاست برای تبدیل پوست حیوانات به چرم در دباغی مورد استفاده هستند. (معرفی تانن ها و کاربرد آنها)

  دباغی واقعی حاکی از برقراری پیوند و اتصالات عرضی بین زنجیره های کلاژنی پوست است و حال آنکه دباغی کاذب مستلزم پر شدن فضا های خالی بین زنجیره های کلاژن پوست است.

  تقسیم بندی تانن ها بر اساس وزن ملکولی:

  • تانن های هیدرولیز شونده:

  واحد ساختمانی آن ها قند گلوکز است که گروه های هیدروکسیل آن با اسید گالیک پیوند استری ایجاد می کنند.

  • تانن های متراکم:

  پلیمر های واحد های فلاونویید هستند که از طریق پیوند های قوی کربن– کربن به همدیگرر متصل شده اند. این پیوند ها در معرض هیدرولیز قرار نمی گیرند اما توسط اسید های قوی اکسیده می شوند و آنتوسیانین ها را آزاد می کنند.

  • تانن های کاذب.
  • تانن های گالیک.
  • تانن های الاجیک.
  • تانن های کمپلکس.

  این مواد به طور کلی از فراورده های ثانویه بازمانده از چرخه های متابولیکی گیاهان محسوب می شوند.توانایی انعقاد آلبومین ها، فلزات سنگین، آلکالویید ها را دارند.

  کاربرد تانن ها:

  در درمان اسهال های معمولی و مزمن، التیام زخم ها، عفونت های مربوط به گلو و نای استفاده دارند. به دلیل خاصیت رسوب پروتیین ها قادرند باکتری ها را از وجود مواد غذایی در غشاهای مخاطی محروم می سازند در نتیجه خاصیت ضد باکتریایی دارند.

  از مصرف زیاد آن ها به دلیل سرطان زا بودن بایستی جلوگیریی کرد. قادر به استفاده از آن ها همراه با شیر یا چای بود. تانن، ترکیبات پلی فنلی که پروتئین ها را رسوب می دهند، به دلیل اثرات ضد میکروبی، آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و سلامت روده، به عنوان گزینه های AGP در خوراک در نظر گرفته می شوند

  غلظت بالایی از تانن ها تقریبا در تمام بخش های گیاهی از قبیل پوست، چوب، برگ ها، میوه، ریشه ها و بذر ها وجود دارد. تانن ها نقش بیولوژیک در برابر حشرات، آفات و بیماری ها برای گیاهان دارند. گیاهان دارای تانن را به علت حالت گس کنندگی و طعم بد علفخواران نمی خورند.

  تانن، اسید تاننیک نیز نامیده می شود. هر گروه از ترکیبات فنلی موجود در گیاهان گلدار چوبی که از بازدارنده های مهم گیاهخواران هستند و دارای کاربردهای صنعتی زیادی هستند. به عنوان متابولیت های ثانویه ، تانن ها در واکوئل های داخل سلول گیاه ترکیب می شوند که از سایر اجزای سلول محافظت می کند.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  (معرفی تانن ها و کاربرد آنها)

  منابع:

  Choi J, Kim WK. Dietary Application of Tannins as a Potential Mitigation Strategy for Current Challenges in Poultry Production: A Review. Animals. 2020 Dec;10(12):2389.

  Encyclopedia Britannica

  کتاب تولید و فرآوری گیاهان دارویی (جلد اول)، انتشارات آستان قدس رضوی، ۱۳۹۲.

  کتاب مقدمه ای بر مبانی گیاهان دارویی، ادویه ای و معطر، انتشارات دانشگاه شاهرود، ۱۳۹۳.

   کتاب مبانی گیاهان دارویی، انتشارات جهاد دانشگاهی تهران، ۱۳۸۹.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.