تاریخ :۱۱ مهر ۱۴۰۲
آشنایی و اطلاعاتی جالب درباره آیورودا ودرمان آن در بیماری ها

آشنایی با آیورودا، دانش زندگی

 • آیورودا:

  آیورودا یکی از شاخه های طب مکمل است که قدمت نخستین متون علمی آن به قرن پنجم پیش از میلاد باز می گردد. متخصصان آیورودا معتقدند که بیماری نتیجه طبیعی عدم توازن اندام های مختلف بدن است. (آشنایی با آیورودا، دانش زندگی)

  بر اساس تعالیم آیورودا، سلامت و شادمانی روال عادی و طبیعی زندگی است و برای حفظ و نگهداری آن باید از رژیم غذایی خاص، گیاهان دارویی، مراقبه و یوگا و تمرینات تنفسی استفاده کرد. متخصصان آیورودا، برقراری توازن در بدن و بهره گیری از شیوه های صحیح زندگی در سلامت و تعادل، کلید عمر طولانی و عاری از بیماری است.

  بر اساس این دیدگاه رژیم غذایی نامناسب، احساسات منفی، استرس، از عمده ترین عوامل ایجاد عدم توازن به شمار می رود. استرس موجب ایجاد سمی در بدن می شود که تنها راه درمان آن تغییر شیوه سبک زندگی است.

  معالجات آیورودا شامل رژیم های غذایی، ماساژ با روغن های گیاهی، حجامت و استفاده از ملین هاست. مهم ترین درس آیورودا به عنوان دانش زندگی این است که سلامت انسان به نحوه زندگی و رفتار او بستگی دارد. هنگامی که انسان عاقلانه تصمیم گیری می کند؛ طبیعت، پاداش او را به شکل سلامتی و خوش بختی می دهد. در غیر این صورت زندگی بدون توازن و بی خردانه به شکل بیماری است.

  آیورودا، سلامت را وضعیت طبیعی بدن می داند و معتقد است، طبیعت تمامی احتیاجات مورد نیاز برای حفظ آن را در اختیار انسان قرار داده است. مطابق فلسفه آیورودا، همه چیز در این جهان از پنج عنصر اصلی تشکیل شده است. آب، آتش، هوا، زمین و فضا.

  معنای خصلت های “واتا”، “پیتا” و “کافا” :

  بسته به این که کدام یک از این عناصر در ساختار غالب باشد، آن را به صورت جز اصلی تشکیل دهنده آن موجود می شناسیم. این عناصر با هم ترکیب می شوند سه خصلت “واتا”، “پیتا” و “کافا” را پدید می آورند.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید
  1. واتا ها معمولا لاغر هستند، پوستشان خشک و دارای چروک است. در عین اینکه از خلاقیت فکری و توانایی بالایی برخوردارند، از ضعف قدرت تصمیم گیری رنج می برند. این گروه در گفتار و حرکات بسیار سریع هستند. از سایر ویژگی های این گروه می تون به عصبانیت، اضطراب، استعداد ابتلا به بی خوابی، آرتریت، ذات الریه و یبوست را نام برد.
  2. پیتا ها اندامی متناسب، پوست چرب و اشتهای زیادی دارند. این افراد معمولا به وقایع اطراف خود سریع واکنش می دهند و مستعد ابتلا به بیماری های التهابی می شوند.
  3. کافا ها  خونسرد، بخشنده و خوش برخورد هستند. علاقه ای به ورزش و تحرک ندارند و اغلب از اضافه وزن رنج می برند. به آرامی حرکت می کنند و غذا های چرب و پر نمک را دوست دارند. این افراد مستعد ابتلا به سرماخوردگی، دیابت و عفونت سینوس هستند.

  هر کدام از افراد با توجه به دسته بالا نیاز به برنامه غذایی و شیوه زندگی خاص خود را دارند و متخصصان آیورودا با توجه به سرشت یا “دوشا”ی بیمارانشان برای آن ها دارو تجویز میکنند.

  (آشنایی با آیورودا، دانش زندگی)

  منبع: کتاب مقدمه ای بر مبانی گیاهان دارویی، ادویه ای و معطر، انتشارات دانشگاه شاهرود، ۱۳۹۳٫

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.