تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
دارو-ملین-گیاهی

داروهای ملین گیاهی را بشناسیم

 • داروهای ملین گیاهی را بشناسیم

  داروی ملین هلیله زرد

  از آنجا که انزروت (کحل) مسهلی است که مواد زاید و بیماری زا را از عمق بدن جذب و دفع می نماید و چنانچه با هلیه زرد و سکنجبین آمیخته شده جهت کسانی که یبوست مزاج دارند نافع است. داروهای ملین گیاهی را بشناسیم.

  گل بنفشه داروی ملین گیاهی

  جهت رفع یبوست مزاج مقدار یک مثقال پودر گل بنفشه را میل نمایند یبوست را رفع می نماید.از آنجا که خوردن پودر گل ممکن است انسان را در ناحیه حلق دچار مشکل نماید بهتر است دو مثقال از گل بنفشه را در آب جوشانده میل نمایند.

  داروی ملین گیاه سدر

  داروی گیاهی که به عنوان مسهل می توان استفاده نمود سدر یا کنار Cedar است. اگر میوه اش کباب شده و خورده شود اثر آن برعکس می باشد و ایجاد یبوست می نماید.

  شیر خشت

  شیر خشت نیز یکی از داروهای مسهل است که به عنوان ملین می توان از آن برای بچه ها و افراد مسن استفاده نمود. شیر خشت رامی توان در دهان گذاشته و کم کم آب آن را فرو برد.

  داروهای ملین گیاهی

   صبر زرد

  این گیاه دارویی مقداری تلخ می باشد لکن این دارو حس بینائی را نیز تقویت می نماید مقدار خوراک گیاه آلوئه ورا یک گرم در هر وعده می باشد.

  داروهای ملین گیاهی را بشناسیم۱

  صبر زرد ملین

  گل سرخ

  برای افرادی که رطوبتی مزاج و بلغمی مزاج هستند و بعضی از افراد به خصوص افراد مسنی که در اثر کثرت رطوبات بدن و مراکز عصبی سست و بی حال و کم حافظه شده اند و یبوست مزاج پیدا کرده اند توصیه می شود روزی یکبار بعد از غذا مقداری گل قند مصرف نمایند تا رفع ناراحتی آنان گردد.

  طرز تهیه گل قند:

  مقداری گلبرگ گل سرخ را با دو برابر عسل مخلوط کرده در آفتاب بگذارند و روزی یک بار میل نمایند.

  از دیگر داروهای ملین گیاهی را بشناسیم

  داروهای ملین گیاه گل یاس

  حکمای علم طب سنتی گفته اند چنانچه ۳ قاشق چای خوری از پودر گل یاس چمپا را پودر کرده میل نمایند و از روی آن مقداری آب نیم گرم بیاشامند جهت رفع یبوست مزاج نافع است.

  گیاه هلو

  جهت رفع یبوست و لینت مزاج می توانند از میوه هلو استفاده نمایند اما زیاده روی افراد سرد مزاج در خوردن هلو سبب ضعف اعصاب می شود و در عده ای هم ایجاد تب می نماید بنابراین در خوردن آن باید احتیاط نمود.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  اسطوخدوس

  برای جلوگیری از پیچش شکم در افرادی که هنگام خوردن مسهل به آن مبتلا می شوند این افراد حدود ۸ گرم گل اسطوخدوس را در آب جوشانده همراه داروی مسهل مصرف نمایند.

  داروهای ملین گیاهی را بشناسیم۲

  گیاه ملین اسطوخدوس

  انجیر داروی ملین گیاهی

  انجیر نیز یکی از میوه های ملین می باشد افرادی که دچار یبوست مزمن می شوند اگر چند دانه انجیر را در شیر گاو خیسانده بعد از هر غذا میل نمایند و یا میوه انجیر را جداگانه خیسانده و میل نمایند.

  گیاه سیب شیرین

  جهت رفع یبوست میوه سیب شیرین مفید می باشد در صورتی که میوه سیب شیرین را شسته با پوست میل نمایند بسیار مؤثر است به حدی که یکی از معصومین علیهم السلام فرموده است ما اهل بیت زمانی که مریض می شویم با سیب مداوا می کنیم.

  توجه:

  سیب ترش قوای دماغی و حافظه انسان را نقصان می دهد.

  منبع :

  کتاب طب اسلامی، نویسنده حجت الاسلام سید صفرعلی لکی صرافی، انتشارات العمی، ۱۳۹۴

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.