تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲
آموزش کاشت و تکثیر گل داوودی و نکات مهم نگهداری

آموزش کاشت و تکثیر گل داوودی و نکات مهم نگهداری

 • آموزش کاشت و تکثیر گل داوودی و نکات مهم نگهداری

  گل داودی (Chrysanthemums) نژادهای گوناگونی دارد. برخی از گونه های گل داوودی برای کاشت در باغچه و برخی دیگر برای کاشت در گلدان و برخی برای بدست آوردن گل بریده پرورش داده میشوند. در این مقاله از دی مگ به آموزش کاشت و تکثیر گل داوودی و نکات مهم نگهداری گل داوودی می پردازیم.

  انواع گل های داوودی و روش کاشت

  در گونه های ویژه شاخه بریده گل داوودی، در هر زمان از سال میتوان گل شاخه بریده داودی تولید کرد. برای این کار باید برای رشد شاخه و برگ گیاه داوودی به مدت ۳ هفته هر روز ۱۲ الی ۱۵ ساعت روشنایی را ببینند. شدت نور ۱۰۰۰۰ لوکس خوب است. بعد از دوره رویش برای پیدایش گلها باید به مدت دست کم ۲ هفته در هر ۲۴ ساعت ۱۲-۱۵ ساعت تاریکی ببینند.

  در فصل های بهار و تابستان به طور طبیعی روزها بلند است. در فصلهای پاییز و زمستان ایجاد طول روز بلند در گلخانه با روشن کردن چراغ ها انجام میشود. اندازه روشنایی باید دست کم ۱۰۰۰۰ لوکس باشد. این اندازه را لوکس متر به ما نشان میدهد. در پاییز و زمستان به طور طبیعی روزها کوتاه است و پیدایش گل انجام میشود. در بهار و تابستان با ایجاد سایه و تاریک کردن روی گل های داوودی آنها را برای گلدهی تحریک میکنیم. برای اینکار به صورت تونلی روی گلدان ها پلاستیک سیاه میکشیم.

  آموزش کاشت و تکثیر گل داوودی

  آموزش کاشت و تکثیر گل داوودی

  برای مثال فرض کنیم که میخواهیم در ماه اردیبهشت داودی ها را وادار به گل انگیزی کنیم. بنابراین در ساعت ۳ بعد از ظهر پلاستیک را روی گلدانها میکشیم و پس از آنکه شب یا تاریکی طبیعی فرارسید، پلاستیک را از روی گلدانها بر میداریم. این کار را تا سه هفته ادامه میدهیم. چند روز پس از این دوره تاریکی غنچه ها نمایان میشوند.

  • طول دوره رشد گل داوودی از زمان قلمه کاری تا گلدهی سه ماه است. با تنظیم کار در یک واحد تولیدی میتوان به طور هم زمان:
  1. ریشه دار کردن قلمه
  2. پرورش گیاهچه
  3. مرحله تنظیم نور و
  4. گیاهان روی غنچه داشت. چنین واحد تولیدی سرتاسر سال گل تولید میکند و میتواند کارمندان ثابت استخدام کرده و برای آنها کار فراهم نماید.

  مراحل کاشت و تکثیر گل داوودی و نکات مهم نگهداری

  ۱- قلمه کاری

  گرچه گل داوودی را میتوان با کاشت بذر و کاشتن پاجوش افزایش داد، اما بهترین روش تکثیر گل داوودی تهیه قلمه و ریشه دار کردن قلمه ها است. برای تهیه قلمه سرشاخه ها را به اندازه ۵ سانتی متر بریده و پس از ایجاد حفره با میخ نشا آنها را در بستر می گذاریم.

  ۲- ریشه دار کردن قلمه

  آفتاب پاییز و زمستان به ویژه آفتاب پشت پوشش شیشه یا پلاستیک از ریشه دار شدن قلمه ها جلوگیری نمیکند اما در تابستان قلمه ها نیاز به سایه اندازی دارند در هر حال در بیشتر وقت ها قلمه ها از اسفند تا آخر فروردین تهیه میشوند. برای سرعت بخشیدن در ریشه زایی گل داوودی، بهترین دما ۱۶ درجه سانتی گراد است. قلمه ها و خاک قلمه ها را مرطوب نگه می داریم برای این کار از مه پاش (میست) استفاده می کنیم قلمه ها پس از ۴ هفته ریشه دار میشوند

  ۳- گلدان زدن

  پس از ریشه دار شدن قلمه ها گلدانهای سطل ۷ را با خاک گلدانی پر میکنیم. گیاهچه ها را از بستر در آورده و در هر گلدان ۵ گیاهچه می کاریم.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  ۴- کود دهی گل داوودی

  درباره گل داوودی کودهای نیتروژن دار بیشتر از دو عنصر دیگر نیاز است. همچنین برای رشد بهینه از کودهای میکرو نیز استفاده می کنیم.

  ۵- حذف جوانه انتهایی

  کندن جوانه انتهایی به اندازه ۱ سانتی متر از سر شاخه ها به دو هدف انجام میشود:

  ۱- در گونه ها و نژادهای پاکوتاه ویژه گل داوودی گلدانی برای اینکه بخواهیم گیاه شاخه های زیادی داده و گلهای بیشتری بدهد. در این هنگام جوانه های انتهای شاخه های مرکزی را با قیچی یا به کمک دو ناخن از بوته جدا می کنیم

  ۲- در گونه ها و نژادهای پابلند ویژه گل بریده برای اینکه بخواهیم گیاه یک گل درشت بدهد. بنابراین جوانه های کناری را حذف میکنیم. برای این کار زیر جوانه را بین دو ناخن شست و انگشت وسط فشار میدهیم.

  منبع: کتاب تولید و پرورش گیاهان زینتی، شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی ایران، ۱۳۹۷.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.