تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲

گیاه آویشن جادویی برای درمان عوارض تنفسی

 • بیماری‌های دستگاه تنفسی معمولا در اثر کمبود جریان انرژی در ریه‌ها ایجاد می‌شود؛ این کمبود انرژی به شکل دم و بازدم کوتاه، ضعف عمومی، خستگی شدید و حتی عدم تمایل برای حرف زدن، ظاهر می‌شود. مصرف داروهای شیمیایی برای رفع چنین مشکلاتی اغلب عوارض جانبی به همراه دارد، اما گیاهان دارویی بسیاری وجود دارد که می‌تواند عفونت ریه را از بین ببرد و مشکلات تنفسی و ریوی را برطرف کند.

  آویشن یا آزربه (نام علمی: Thymes) سرده‌ای از تیره نعناعیان است. آویشن حدود ۳۵۰ گونه دارد. در ایران ۱۴ گونه گیاه معطر و چند ساله دارد.

  قرن­هاست که آویشن برای درمان سرفه­ ها و برونشیت مورد استفاده قرار می­ گیرد. آویشن خاصیت ضدالتهابی دارد و می‌تواند خلط را از بین ببرد. همین امر موجب می‌شود تنفس راحت‌تر شود. این گیاه جایگزین خوبی برای آنتی‌بیوتیک است و به عنوان یکی از اصلی‌ترین داروهای جلوگیری و درمان عفونت دستگاه تنفسی به کار می‌رود.

  در کشور آلمان در مؤسسه‌ی «Practice for Internal Medicine and Pneumology» مطالعاتی به شرح زیر صورت گرفت:

  گروهی از بیماران تنفسی را با ترکیبی از آویشن و پیچک درمان کردند و این گروه کاهش ۵۰ درصدی میزان سرفه داشتند و این پیشرفت در درمان این گروه، ۲ روز سریع تر از گروهی که شبه‌ دارو به آنها داده شده بود حاصل گشت. همچنین آن گروهی که با ترکیب آویشن و پیچک درمان شدند کمتر از آن گروه دچار عوارض جانبی شدند و تقریبا این درمان را می­توان بدون عوارض دانست.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  همچنین روغن آویشن که از برگ های آن به دست می ­آید اغلب به عنوان یک درمان طبیعی سرفه استفاده می­ شود. در یک مطالعه ترکیبی از برگ­ های آویشن و پیچک به کاهش سرفه و سایر علائم برونشیت حاد کمک کرده است.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.