تاریخ :۳ مهر ۱۴۰۲
خواص-دارویی-هلیله

خواص دارویی هلیله

 • خواص دارویی هلیله

  خواص دارویی هلیله Myrobalan Fruit بانام علمی Terminalia chebula بسیار می باشد با برخی از خواص هلیله در این مطلب آشنا می شویم.

  خواص دارویی هلیله کابلی 

  هلیله کابلی Chebulic Myrobalan طبیعتی معتدل دارد. هلیله معمولا به اندازه یک زرد آلو می باشد و نیز زرد متمایل به قرمز است. دارویی مسهل است و برای افرادی که یبوست مزاج دارند نافع است. کسانی که به مرض فراموشی و نسیان مبتلا شده اند اگر از این دارو استفاده نمایند به حالت طبیعی بر می گردند. برای دفع صرع مفید است. بیماری مالیخولیا را از بین می برد. جویدن هلیله کابلی عطش را دفع می نماید. خوردن این دارو از زود سفید شدن مو جلوگیری می نماید.

  هلیله-کابلی

  هلیله کابلی 

  خاصیت هلیله زرد 

  هلیله زردYellow Myrobalan طبیعتی سرد وخشک دارد. این دارو برای افراد سوداوی و بلغمی مضر است, مقوی مغز است و سرگیجه را از بین می برد. تلخی دهان را از بین برده، صفرای زیادی را خارج می نماید. هلیله زرد داروی خوبی برای برطرف کردن کهیر و جوش های صفراوی بدن می باشد. خوب است هلیله زرد را پس از بیرون آوردن از هسته حدود چهل و هشت ساعت خیسانده و سپس، آب آن را صاف کرده میل نمایند.

  خواص دارویی هلیله سیاه

  هلیله سیاه طبیعتی سرد و خشک دارد. این دارو تقویت کننده جمیع حواس آدمی است. قدرت بینایی را بالا می برد. وسواس را ذائل می نماید. برای دفع فلج اعضا، باید هلیله را در دهان گذاشته بجوند و آب آن را که با بزاق دهان مخلوط شده بخورند و تفاله اش را بیرون بریزند. جهت تقویت شدن پیاز مو و جلوگیری از سفید شدن مو نیز باید که روزانه مقداری از هلیله سیاه را جویده و بعدا تفاله اش را بیرون بریزند. این نوع مصرف چشم را نیز تقویت می نماید. می توان مقدار هفت مثقال از این دارو را در آب جوشانده و پس از صاف کردن میل نمود.

  هلیله-سیاه

  هلیله سیاه

  منبع :

  کتاب چگونه غذا بخوریم تغذیه از دیدگاه قرآن و عترت، نویسنده حجت الاسلام سید صفر علی لکی صرافی، ۱۳۹۵

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.