تاریخ :۲۱ خرداد ۱۴۰۲
روش تکثیر جوانه های جانبی در توت فرنگی

روش تکثیر جوانه های جانبی در توت فرنگی

 • مواد گیاهی:

  نوک ساقه های رونده گیاه توت فرنگی

  • روش کار:

  ۱- ساقه های رونده گیاه توت فرنگی را جمع آوری نمایید.

  ۲- این ساقه ها را در محلول ۱۰٪ هیپوکلریت سدیم تجارتی به مدت ۱۰ دقیقه استریل نموده و سپس با آب مقطر استریل ۴ بار شستشو دهید. بهتر است آنها را دوباره با محلول ۲ درصد کلرید جیوه به مدت ۴-۳ دقیقه استریل نمایید و سپس به مدت ۴-۳ دقیقه در محلول ۱٪ Kcl فرو ببرید تا یون های جیوه خنثی شوند.

  ۳- ساقه ها را در یک پتری دیش استریل قرار دهید تا رطوبت سطحی آنها خشک شود.

  ۴- یک تا دو سانتی متر از نوک هر ساقه را برش دهید و یا پس از جدا کردن پوست نوک ساقه، بخش انتهایی آن را به طول ۱/۵-۱ سانتی متر بریده و در سطح محیط کشت MS + ۰/۵ – ۱ mg/L BAP + ۰/۱ – ۰/۲ mg/L IBA قرار دهید.

  ۵- کشت ها را در دمای ۲۵°C و فتوپریود ۱۶ ساعت قرار دهید.

  ۶- پس از ۴-۳ هفته، جوانه های جانبی در این محیط کشت ظاهر خواهند شد

  ۷- برای رشد و تکثیر جوانه ها، آنها را به محیط کشت زیر انتقال دهید:

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  MS + ۰/۸-۱ mg/L BAP + ۰/۲ mg/L IBA +۰/۲ mg/L GA3

  ۸- ساقه های رشد یافته که در طول خود دارای جوانه های جانبی هستند را می توان در محیط کشت تکثیری مشابهی پس از ۴-۳ هفته، دو مرتبه تکثیر کرد و یا می توان آنها را جدا نمود و به محیط کشت MS محتوى mg/L IBA 1-0/5 انتقال داد که در این محیط کشت، رشد جوانه های جانبی متوقف گردیده و گیاهچه های ریشه دار جوانی تولید می شوند. عمل ریشه دهی در طول ۴ – ۵ هفته کامل می گردد.

  شکل گیری گیاه کامل

  ۹- گیاهچه هایی را که به خوبی ریشه دار شده اند، به آرامی از ظروف کشت خارج نموده و ضمن اینکه از صدمه زدن به ریشه خودداری می نمایید، ریشه ها را با جریان آب ولرم شستشو دهید تا آگار چسبیده به آنها شسته شود.

  ۱۰- گیاهچه ها را به گلدان های پلاستیکی محتوی خاک استریل انتقال دهید. خاک گلدان بایستی حتما مرطوب باشد. پس از انتقال گیاهچه به خاک، روی آن را با یک بشر به صورت واژگون و یا ایجاد خیمه ای از جنس پلاستیک بپوشانید (از لیوان های پلاستیکی شفاف یکبار مصرف استفاده کنید. این گیاهچه در طی چند روز اول نیاز به آب ندارد.

  ۱۱- ظروف را تحت تابش نور قرار دهید. هر روز به مدت چند دقیقه با باز کردن خیمه پلاستیکی و یا برداشتن بشر، اجازه دهید تبادل هوا صورت بگیرد. پس از گذشت یک هفته این مدت زمان را به یک ساعت در روز و در هفته بعد تدریجا به چند ساعت در روز افزایش دهید. پس از ۳-۲ هفته پوشش روی گیاه را کلا بردارید تا گیاه خود را با شرایط محیطی وفق دهد.

  منبع:  کتاب اصول بیوتکنولوژی گیاهی، انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد، چاپ ششم.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.