تاریخ :۲ مهر ۱۴۰۲
خواص-گلابی-سیب

خواص گلابی از سیب بیشتر است

 • خواص گلابی از سیب بیشتر است 

  خواص گلابی بیشتر از سیب

  تقویت کننده قلب و معده، تصفیه کننده خون و ملین می باشد. در رفع تشنگی، تنگی نفس و سوزش مثانه موثر است. خوردن آن بعد از غذا مانع صعود بخارهای معده به مغز شده و از بروز بیماری های عصبی جلوگیری می کند. زیاد خوردن آن برای افراد سرد مزاج و کسانی که ضعف معده دارند باعث ایجاد نفخ و کولیت می شود (به خصوص نارس آن). خواص گلابی از سیب Malus domestica بیشتر است و مفرح و نشاط آور است.

  گلابی .Pyrus communis L دارای فیبر، پروتیین، کربوهیدرات، ویتامینC و K، پرو ویتامین A و نیاسین می باشد. نیاسین برای عملکرد سلولی و تولید انرژی مهم هست و پرو ویتامین A برای سلامت پوست و بهبود زخم مناسب است. گلابی همچنین منبع غنی از مواد معدنی مهم مانند مس و پتاسیم است. مس در متابولیسم کلسترول و عملکرد عصبی نقش دارد و پتاسیم به انقباضات ماهیچه ای و عملکرد قلب کمک می کند.

  گیاه-گلابی-سیب

  گیاه گلابی

  غنی از آنتی اکسیدان های پلی فنول است که از آسیب اکسیداتیو جلوگیری می کند. گلابی را با پوست بخورید زیرا پوست آن شش برابر بیشتر پلی فنول از گوشت دارد. آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی است به مبارزه با التهاب کمک می کند از جمله دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی. حاوی ۸۰% آب است و در هر ۱۰۰ گرم گلابی ۵۰ کالری وجود دارد.

  خواص گلابی و سلامت گوارش 

  منبع فیبر محلول و نامحلول است که برای سلامت دستگاه گوارش ضروری است. این الیاف با نرم شدن به حفظ منظم بودن روده کمک می کند و از یبوست جلوگیری می کند. در یک مطالعه ۴ هفته ای ۸۰ فرد بزرگسال مبتلا روزانه ۲۴ گرم پکتین نوعی فیبر موجود در میوه را دریافت کردند آنها رفع یبوست و افزایش سطح باکتری های سالم روده( پروبیوتیک) را تجربه کردند.

  آنتوسیانین ها سبب تولید رنگدانه قرمز در گلابی می شود. سلامت قلب و عروق خونی را تقویت می کنند. گلابی با پوست سبز دارای لوتئین و زآگزانتین است این دو ترکیب ضروری برای حفظ بینایی هستند. آنتوسیانین و اسید سینامیک برای مبارزه با سرطان مفید هستند. گلابی در برابر برخی سرطان ها از جمله سرطان ریه، معده و مثانه مفید است.

  خواص-گلابی-سیب

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  خواص گلابی

  گلابی و لیمو شیرین 

  خوردن گلابی با لیمو شیرین لطیف کننده و قطع کننده اخلاط لزج غلیظ می باشد. جهت سر درد گرم و سرگیجه ناشی از صعود بخارات غلیظ به سر، ورم گرم حلق و تنگی نفس سوداوی جوشش خون و صفرا، التهاب معده و استفراغ صفراوی مفید است. برای تب های دموی و صفراوی مفید بوده و باعث تقویت معده و کبد گرم می شود. برای افراد سرد مزاج و سرفه مضر بوده و زیاد خوردن آن با معده خالی باعث ضعف معده می گردد. اگر لیمو را از وسط دو نیم کرده و گرم نموده و طرف بریده را روی پیشانی بمالید، موجب تسکین سر درد گرم می شود. 

  منبع :

  کتاب بدانید و سالم بمانید، هفت گام برای سلامتی، نشر اندیشمندان جوان، ۱۳۹۳

  Health and Nutrition Benefits of PearsWritten by Lisa Wartenberg, MFA, RD, LD — Updated on July 12, 2019

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۳ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.