تاریخ :۹ بهمن ۱۴۰۱
گیاه-سالیکورینا-چیست

گیاه سالیکورنیا چیست

 • گیاه سالیکورنیا چیست

  گیاه سالیکورنیا

   گیاه سالیکورنیا با نام علمی Salicornia europaea از خـانواده اسـفنجیان و نمک دوست بوده و در خاک های شور قابل رشد است. همـین ویژگی باعث می شود که جهت کشت آن نیازی به زمین زراعی و آب کشاورزی نباشد. جهت کشت آن نیازی به زمین زراعی و آب کشاورزی نباشد.در امریکا، مکزیک، عربستان، پاکستان، مصـر کشـت داده می شود. بدانیم گیاه سالیکورنیا چیست؟

  گیاه شناسی سالیکورنیا 

  این گیاه بدون برگ بـوده و سـاقه هـای آن بسیار آبدار و شاداب است. گیاهی یک ساله بوده و به ندرت در بعضی مناطق رشد بـه صورت دوسـاله اسـت. گیاه سالیکورنیا از آب شور تغذیـه و بـه روش گرده افشـانی تولیـد مثـل مـی کنـد. سالیکورنیا گونه ای از گیاهان هالوفیت (شوری پسند) است.

  بیابان های گرم و معتدل، شرایط برای رشد این گونـه مطلـوب بوده است. گونه های سالیکورنیا در بخش های مرکزی، جنـوب، شمال و شمال غربی ایران رشد می نمایند.

  گیاه سالیکورینا

  گیاه سالیکورنیا

  خواص دارویی گیاه سالیکورینا

   روغن سالیکورنیا جهـت معالجـه بیمـاری هـای برونشیت، تورم کبد، اسهال، کاهش قند خون، ضـد التهـاب و فعالیت سیتوتوکسیک استفاده میشود و همچنـین ایـن گیـاه دارای خاصیت آنتی اکسیدانی نیز می باشد کـه باعـث افـزایش مقاومت روغن در برابر شرایط محیطی می شود. روغن گیاه علفی شور یا سالیکورنیا را به عنوان منبع اسیدهای چرب غیراشباع مفید است. به عنوان یک منبع غنی از اسید چـرب امگـا ۳ می باشد. این روغن پایدار بالایی در دمای ۱۱۰ درجه سانتی گراد دارد.

  اهمیت گیاه سالیکورینا

  اندام رویشی سالیکورنیا برای تغذیه دام مناسب بوده و می تواند بخشی از نیاز کشور به علوفه را تامین نماید. جلوگیری از فرسایش خاک و اصلاح خاک هایی که در معرض شوری و آلودگی نفتی قرار دارند. به عنوان نهاده اصلی در تولید سوخت های بیوفول به خصوص سوخت بیودیزل بکار می توان برد. این گیاه می تواند علاوه بر ایجاد مناظر طبیعی در اراضی شور ساحلی با بهبود و احیاء چرخه های اکولوژیک نقش مهمی در حفظ زیبایی و ایجاد اکوسیستم های پایدار در این مناطق داشته باشد.  

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  منبع :

  ۱- مقاله استخراج و ارزیابی خصوصیات فیزیکو شیمیایی روغن سالیکورنیا گونه  Salicornia persica Akhani sub sp. rudshurensis Akhani، مجله علوم تغذیه و صنایع غذایی ایران، ۱۳۹۵

  ۲- مقاله نقش گیاه سالیکورنیا در کشاورزی پایدار، اولین همایش سراسری کشاورزی و منابع طبیعی پایدار، ۱۳۹۲

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.