تاریخ :۱۹ خرداد ۱۴۰۲
 • برداشت کنجد:

  کنجد معمولا ۱۵۰-۸۰ روز و در اغلب موارد ۱۱۰-۱۰۰ روز پس از کاشت آماده برداشت می شود. البته برخی از ارقام مثل آراواکا (Arawaca) ۷۵ – ۷۰ روز پس از کاشت می رسند.(راهنمای روش برداشت کنجد و مبارزه با علف های هرز)

  زمان برداشت کنجد هنگامی است که دانه های موجود در کپسول های پایین رسیده باشد. هنگام رسیدن، برگ ها و ساقه از رنگ سبز به زرد و سپس به رنگ قرمز متمایل می شوند.

  راهنمای روش برداشت کنجد و مبارزه با علف های هرز

  • برداشت ارقام شکوفا کنجد:

  ارقام شکوفا را با دست از خاک بیرون کشیده و با داس درو و سپس بسته بندی می نمایند. دسته ها را دو تا سه روز در مزرعه به طور ایستاده بر هم تکیه می دهند تا از رطوبت آنها کاسته شود. سپس دسته ها را روی برزنت، زمین مسطح کوبیده شده و یا زمینی سیمانی به صورت ایستاده و به طور کامل، خشک می کنند.

  بوته های خشک شده را بر روی برزنت یا پلاستیک به طور وارونه تکان می دهند. دانه هایی که بدین صورت به دست می آید دارای کیفیت بالایی می باشند. پس از آن بوته ها را با کمباین یا خرمن کوب و یا ضربات چوب می کوبند تا بقیه دانه ها جدا گردند.

  • برداشت ارقام ناشکوفا کنجد:

  ارقام ناشکوفا را می توان توسط دروگر برداشت نمود و سپس همانند ارقام شکوفا عمل کرد. کمباین کردن مستقیم ارقام ناشکوفا امکان پذیر نیست زیرا ترکیبات لزج و مخاطی در ساقه و نیام های گیاه وجود دارد که دوره خشک شدن را طولانی می کنند.

  مبارزه با علف های هرز کنجد:

  کنجد در مراحل اولیه رشد در مقابله با علف های هرز ضعیف است و از این نظر ۳۰تا ۴۰ روز پس از کاشت مرحله بحرانی محسوب می شود. معمولا برای مبارزه با علف های هرز در مزرعه کنجد، اجرای وجین دستی و یا استفاده از کج بیل صورت می گیرد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  برای مبارزه شیمیایی با علف های هرز مزرعه کنجد می توان از علف کش های آلاکلر و فلوکلورالین به ترتیب در غلظت های ۱/۵ و ۱ کیلوگرم در هکتار به صورت قبل از سبز شدن مزرعه کنجد استفاده نمود.

  نتایج تحقیقات نشان دهنده آن است که استفاده از فرم گرانولی علف کش آلاکلر به مقدار دو کیلوگرم ماده مؤثر در هکتار و یک بار وجین دستی در مرحله ۳۰ روز بعد از کاشت می تواند به طور مؤثری در کنترل علف های هرز مزرعه کنجد مفید واقع گردد.

  (راهنمای روش برداشت کنجد و مبارزه با علف های هرز)

  منبع: کتاب زراعت گیاهان صنعتی وعلوفه ای، انتشارات دانشگاه پیام نور.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.