تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲

ارکان اساسی فناوری های نوین درکشاورزی

 • کاربرد فناوری ­های نوین در بخش کشاورزی در چهار گروه اصلی شامل تکنولوژی های تولید، تکنولوژی­ های کنترل آفات و    بیماری ­ها، تکنولوژی اطلاعات و تکنولوژی نگهداری محصولات کشاورزی هستند. که مجموعا بخش مدیریت تکنولوژی را تشکیل  می ­دهند و هر چهار گروه به یک شکلی با هم در ارتباط می­ باشند.

  به طور مثال فناوری نانو در صنعت کشاورزی، مانند نانوحسگرهای پراکنده شده در یک مزرعه می­ توانند همه موارد مربوط به عناصر مورد نیاز گیاه، میزان آب تا وجود بیماری­ ها قارچ ها و آفت های دیگر، اندازه گیری کنند. این حسگرها می ­توانند برای رساندن مقدار مشخص و دقیقی از یک آفت ­کش یا کود، با نانوذرات بانانوکپسول ­ها برهم کنش داشته باشند. این کار می ­تواند منجر به کاهش هزینه و میزان پراکندگی این مواد شیمیایی در محیط ­های کشاورزی شود.

  علاوه بر این موارد، به کمک نانوتراشه ­ها در مزرعه ­ها، می ­توان حیوانات مضر را شناسایی و ردیابی کرد و از آن ها تصویربرداری نمود. چنین تراشه ­هایی  می ­توانند در رساندن میزان مشخصی از داروهای واکسیناسیون و مواد درمانی دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرند. لذا فناوری نانو را نمی­ توان محدود به بخش خاصی از کشاورزی کرد. در مجموع می­ توان گفت فناوری ­های نوین در تمامی مراحل تولید به کار گرفته می ­شوند.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.