تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲
نقش زیست فناوری در ارتقاء تولیدات کشاورزی

نقش زیست فناوری در ارتقاء تولیدات کشاورزی

 • زیست فناوری یکی از فناوری ­های نوین، کارآمد و با کاربرد وسیع، پتانسیل بالایی در ارتقاء تولیدات کشاورزی دادر اما با توجه به پیچیدگی فناوری و صرف هزینه بالا در امور تحقیق و توسعه، اولویت کاربرد آن در زمینه زراعت و باغبانی کشور ضرورت دارد. تنها راه حل استفاده از زمین­ های کشاورزی محدود فعلی و تولید فرآورده بیشتر، به کارگیری علم زیست فناوری است.

  این فناوری مجموعه ای از ابزارهای پیشرفته و مناسب را در اختیار اصلاح­گران گیاهی قرار می­ دهد تا بتوانند گیاهان بهتری تولید و تکثیر نمایند. با استفاده از ابزار زیست فناوری می ­توان ژن ­هایی را جهت ایجاد مقاومت به تنش ­های زنده و غیرزنده و یا افزایش مواد تغذیه­ ای به گیاه انتقال داد و گیاهانی با صفات مفید جدید مانند مقاومت به آفات، علف کش ها، بیماری ها، همچنین گیاهان با دوره زندگی طولانی تر و ترکیبات تغذیه ای بهتر تولید کرد.

  فناوری ­های نوظهور مرتبط با کشاورزی و تولیدات طبیعی تحت چهار حوزه ­ی کلیدی آورده شده است: سنسورها، مواد غذایی اتوماسیون و مهندسی. این سنسورها می­ توانند در زمان واقعی محصولات را تشخیص دهند و آن ها را ردیابی کنند و همچنین در بخش دام و ماشین آلات مزرعه نیز کمک­ رسانی کنند و مواد غذایی ممکن است به طور مستقیم از مواد ژنتیکی و به طور بالقوه از تولید گوشت به طور مستقیم در یک آزمایشگاه بهره ­مند شوند. اتوماسیون، کشاورزی را از طریق روباتیک در مقیاس بزرگ و میکرو ربات­ ها کمک خواهد کرد تا به بررسی و حفظ محصولات زراعی در سطح کاشت بپردازد.

  همچنین مهندسی شامل فناوری­ هایی است که دسترسی کشاورزی به شیوه ­های جدید، مکان های جدید و حوزه های جدید را از اقتصاد، گسترش می دهد.

  کارشناسان و متخصصین بر این باورند که اولویت بندی فناوری­ های نوین بسیار سخت و مشکل است چراکه فناوری ها دارای یک چرخه عمر بوده و بعد از مدتی منسوخ خواهند شد. منتها می ­توان برای یک دوره مشخص با توجه به نوع فناوری و عواملی از جمله اقتصادی، اجتماعی، طبیعی و زیست محیطی، اشتغال، توان و ظرفیت کشور، قابل اجرا بودن و شرایط مناسب هر منطقه و اولویت بندی گردد.

  فروش ویژه به مدت محدود
  فروش ویژه بیش از ۳۰۰۰ رقم محصولات کشاورزی، انواع بذر با بسته بندی اورجینال و خانگی، انواع کودهای وارداتی اصل، ادوات و ابزارآلات با ضمانت اصالت کالا
  همین الآن خرید کنید

  بنابراین بر اساس نوع تکنولوژی، زیست فناوری به دلیل پیشرفت چشمگیر در کشور، بخصوص در زمینه گیاهان تراریخته از اهمیت بالایی برخوردار است. از نظر شرایط اقلیمی با توجه به اینکه کشور دارای بحران کم آبی و خشکسالی است و متوسط بارندگی کشور کمتر از ۲۳۰ میلی متر می­ باشد، کاربرد فناوری نانو در زمینه آب و آبیاری می ­تواند مهمترین انتخاب باشد.

  همچنین بر اساس بازاریابی و تجارت محصولات کشاورزی فناوری­های مربوط به ارتباطات و اطلاعات حرف اول را در جهان     می­ زنند. اما از نگاه منابع طبیعی و زیست محیطی بهترین فناوری می ­تواند فناوری هسته­ ای باشند که با استفاده از انرژی پاک می توان در توسعه کشاورزی بکار گرفته شود. البته باید فناوری ­های مربوط به کشاورزی دقیق که انقلابی در بحث توسعه کشاورزی ایجاد می کنند، نباید گذشت. اما موانعی (خرد بودن اراضی، هزینه بالای ابزار آلات، عدم پذیرش کشاورزان به قبول تکنولوژی و …) که بر سر راه این تکنولوژی است کمی عرصه را برای توسعه کشور سخت می­ کند

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.