تاریخ :۹ مهر ۱۴۰۲
 • گیاه ریحان با مراقبت آسان می تواند در محیط خانه نیز پرورش داده شود. این گیاه معطر و شگفت انگیز را می توان برای استفاده در غذا، تولید روغن های معطر یا برای اهداف زیبایی پرورش داد. بیایید به نحوه پرورش ریحان در محیط خانه نگاهی بیندازیم.

   

  کاشت ریحان در خانه

  آنچه شما نیاز دارید:

  • با یک کیسه خاک ارگانیک با کیفیت بالا و یک بسته بذر ریحان میکس شروع کنید. خاک ارگانیک بسیار غنی از مواد مغذی است که حداقل برای شش هفته دیگر نیازی به افزودن کود نخواهید داشت. یک بسته دانه ریحان کافی خواهد بود.
  • برای کاشت می توانید از گلدان های معمولی استفاده کنید. با این حال اگر از گلدان های خودآبیاری استفاده می کنید، خاک به طور مداوم مرطوب می ماند و گیاهان شما شاد، سالم تر و سریعتر رشد می کنند.
  • ریحان را در مکانی گرم و روشن قرار دهید: مکانی که در آن پنجره رو به جنوب قرار دارد و در بیشتر روز آفتابی است. اگر پنجره مناسبی ندارید، از چراغ رشد استفاده کنید.

  کاشت ریحان در خانه

  ۳ مرحله برای رشد ریحان:

  ۱- خاک تازه گلدان را کمی مرطوب کرده، مقداری بذر در کف دست خود بریزید و در سطح خاک بپاشید. سپس بذرها را با یک لایه نازک از خاک بپوشانید و به آرامی فشار دهید تا خاک آن محکم شود. به آرامی آبیاری کنید.

  ۲- گلدان را در مکان با یک پنجره و با نوردهی جنوبی قرار دهید. از پنجره های بادگیر یا مکان هایی که در شب دما به میزان قابل توجهی کاهش می یابد خودداری کنید. با رشد گیاهان، گلدان ها را بچرخانید تا از یک جهت به سمت نور متمایل نشوند.
  اگر از چراغ های رشد استفاده می کنید، یک تایمر را تنظیم کنید تا ۱۴ ساعت در روز روشن باشد. چراغ ها را چند اینچ بالاتر از نهال ها قرار دهید و با رشد گیاهان چراغ ها را بالا ببرید. اگر روی برگ ها لکه های سفید مشاهده کردید، بدانید که چراغ ها را خیلی نزدیک قرار دادید.

  ۳- خاک را مرطوب نگه دارید، اما خیس نکنید.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  یک ماه پس از کاشت، دستان خود را روی برگ های کوچک ریحان بکشید و لذت ببرید.

  کاشت ریحان در خانه

  *نکاتی که باید به خاطر داشته باشید:
  • اگر برگ ها به رنگ سبز کم رنگ به نظر می رسند، با استفاده از کود مایع شروع به مخلوط کردن با سرعت توصیه شده روی بسته بندی کنید.
  • برای برداشت مداوم، هر چند هفته یکبار بذر بکارید. 
  • ریحان پرورش داده شده در گلدان باید در خاک با زهکشی خوب و غنی از مواد مغذی کاشته شود.
  • از آنجا که ریحان تنش آبی را تحمل نمی کند، مطمئن شوید گلدان ها زهکشی مناسبی را ایجاد می کنند.
  • خاک باید تا حدودی مرطوب نگه داشته شود، اما هرگز نباید خیس باشد. در غیر این صورت، ریشه ها مستعد پوسیدگی هستند.
  • رشد ریحان در داخل خانه به کود دهی احتیاج دارد. بسته به نوع پرورش یافته و هدف کلی آن، می توان از کود گیاهان خانگی استفاده کرد.
  • اگر ریحان فقط برای طعم دادن به غذاها استفاده می شود، نیاز به استفاده از کود آلی دارد. کود آلی همچنین به حفظ سطح pH خاک هنگام رشد ریحان کمک میکند.
  • سطح pH یکی دیگر از جنبه های مهم خاک باکیفیت است. شما باید سطح pH خاک را هر ماه یکبار یا هر چهار تا شش هفته برای رشد مطلوب بررسی کنید. سطح pH کافی معمولاً بین ۶ تا ۷/۵ است.
  • رشد ریحان در داخل خانه حداقل به ۶ ساعت نور خورشید نیاز دارد. گیاه ریحان را باید در مکان پنجره دار نورگیر و ترجیحاً رو به جنوب قرار داد. در غیر این صورت ممکن است لازم باشد که این گیاهان زیر نورهای فلورسنت پرورش داده شوند. با این نوع نورپردازی، گیاهان ریحان برای رشد سالم به حدود ۱۰ ساعت نور نیاز دارند.

  مترجم: فاطمه سکه چی

  منبع: سایت شرکت تأمین باغبان برلینگتون آمریکا

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.