تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
گیاه-درمان-افسردگی

با گیاهان افسردگی خود را درمان کنیم

 • با گیاهان افسردگی خود را درمان کنیم

  سال هاست که از داروهای ضد افسردگی شیمیایی برای درمان افسردگی استفاده می شود. با این حال، از آنجایی که درمان افسردگی گاهی ماه ها یا سال ها طول می کشد، مصرف کنندگان این داروها نگران عوارض جانبی آن نیستند. به همین دلیل اخیرا تحقیقات زیادی در مورد اینکه با گیاهان افسردگی خود را درمان کنیم، انجام شده و داروهای گیاهی موثر بسیاری با عوارض جانبی کمتر در بازار جهانی عرضه شده است.

  با گیاهان افسردگی خود را درمان کنیم

  با گیاهان افسردگی خود را درمان کنیم

  البته استفاده از این گیاهان بدون مشکل نیست و خواندن این مقاله نباید به طور ناگهانی مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک را قطع کند. اما می توانید به تدریج تحت نظر پزشک آنها را با داروهای شیمیایی جایگزین کنید. در این مقاله به معرفی برخی از این گیاهان می پردازیم:

  با سنبل‌الطیب افسردگی خود را درمان کنیم 

  سنبل الطیب (Valeriana officinalis) یکی از قدیمی ترین گیاهان دارویی است که در ایران و جهان برای مصارف مختلف دارویی، تغذیه ای و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه در جنگل های طبیعی کنار نهرها و کانال ها می روید. قسمت مورد استفاده این گیاه ریشه آن است و بیشتر از ریشه گیاهی استفاده می شود که بیش از ۳ سال سن دارد.
  سنبل الطیب پس از خشک شدن قهوه ای می شود و طعم آن تلخ اما معطر است. اثر دارویی ریشه تازه این گیاه ۳ برابر بیشتر از ریشه خشک است. سنبل الطیب باید روی حرارت کم خشک شود. زیرا حرارت زیاد تمام اثر دارویی آن را از بین می برد. یکی از مهمترین خواص دارویی این گیاه خاصیت آرام بخشی آن است. سنبل الطیب که خاصیت ضد تشنج دارد در رفع ناراحتی های عصبی و کاهش صرع نیز مفید است.

  تاثیر شگفت‌انگیز سنبل‌الطیب در درمان افسردگی

  تاثیر شگفت‌انگیز سنبل‌الطیب در درمان افسردگی

  سنبل الطیب تا حد زیادی استرس، اضطراب و اضطراب را تسکین می دهد و جایگزین مناسبی برای قرص ها و مسکن ها است. ۲ تا ۴ گرم سنبل الطیب سیب زمینی را به یک لیوان آب جوش اضافه کنید تا نیم ساعت دم بکشد. سپس آن را بخورید و روزی سه بار یک فنجان بنوشید. این نوشیدنی یک آرام بخش عالی برای درمان کلیه بیماری های عصبی، ناراحتی های عصبی، ناراحتی های عصبی، وحشت های شبانه برای کودکان و بسیاری از کارهای فکری است.

  درمان سریع افسردگی با زعفران (Saffron)

  بومی مناطق مختلف آسیا، به ویژه جنوب غربی آسیا، جنوب اروپا و جنوب اسپانیا است. قسمت مورد استفاده در این گیاه که در بازار به آن زعفران می گویند، نوک خامه و کلاله گل است. زعفران حاوی بسیاری از مواد چرب، املاح معدنی، موسیلاژ و اسانس است. رنگ زعفران مربوط به ماده ای به نام زرشکی است. مهمترین خاصیت زعفران درمان افسردگی است. زعفران دارای بوی قوی و طعم تلخ است. زعفران اعصاب را تحریک می کند، اثر آرام بخشی دارد و خاصیت آرام بخشی و خواب آور دارد. در پایان اگر می خواهید همیشه شاد و خندان باشید زعفران مصرف کنید.

  درمان سریع افسردگی با زعفران

  درمان سریع افسردگی با زعفران

  زعفران را باید در شیشه های دربسته و دور از نور نگهداری کرد، زیرا در اثر نور، بو و رنگ خود را از دست می دهد. در صورت نگهداری نامناسب، اسانس زعفران به مرور زمان تبخیر شده و از اثرات دارویی و طعم آن می کاهد و کیفیت خود را از دست می دهد.
  با توجه به اینکه مواد معطر گیاه زعفران به صورت پودر سریعتر از حالت غیر پودری تبخیر می شوند، بهتر است تا لحظه مصرف پودر زعفران را در ظرف دربسته نگهداری کنید. یکی از مضرات زعفران این است که بر سیستم تولید مثل تأثیر می گذارد. بنابراین زنان باردار باید از خوردن غذای زیاد خودداری کنند. در عین حال خوردن زیاد زعفران برای کلیه مضر است و اشتهای شما را کاهش می دهد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  گل راعی؛ گیاهی برای مقابله با افسردگی (Hypericum perforatum)

  امروزه یکی از بهترین داروهای ضد افسردگی با خواص دارویی و سایر خواص ارزشمند، گل راعی یا علف چای است. این گیاه بیش از ۲ هزار سال است که مورد استفاده قرار می گیرد و اکثر اقوام و مردم جهان از آن به عنوان بهترین دارو برای سیستم عصبی استفاده می کنند. امروزه بیش از ۵۰ شرکت در سراسر جهان داروهای ضد افسردگی مختلف را از گل راعی تولید می کنند. در ایران این گیاه را با نام های دیگری چون علف چای، علف هزارچشمی و هوفارقون می شناسند.

  با گل راعی افسردگی خود را درمان کنیم

  با گل راعی افسردگی خود را درمان کنیم


  قسمت های مورد استفاده این گیاه، گیاه تازه یا شاخه گل خشک شده گیاه و گل تازه گیاه است. گل راعی در درمان افسردگی خفیف عصبی و همچنین افسردگی یائسگی و خستگی عصبی موثر است. اثربخشی این گیاه در درمان افسردگی ثابت شده است. ماده موثر این گیاه هایپریسین است.می توانید این گیاه را به صورت چای نیز بنوشید.

  منبع: کتاب درمان با گیاهان دارویی، فاطمه فرتوش، چاپ اول، ۱۳۹۳٫

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.