تاریخ :۲۱ خرداد ۱۴۰۲
 • ویتامین B یا آرامش بخش

  مصرف ویتامین های گروه B در کاهش عصبانیت، درمان افسردگی و رفع خستگی مفید است. گردو، ماهی، مرغ، جگر و محصولات حاوی آردهای سبوس دار دارای این ویتامین ها هستند. همچنین، گوشت گوساله، تخمه آفتابگردان، تخمه کدو، جوانه گندم، حبوبات، غلات، شیر و لبنیات، گوجه فرنگی، کاهو، هویج، قارچ و انواع میوه نیز از منابع غنی ویتامین B یا آرامش بخش هستند.

   بهترین منابع ویتامین B۳

  بدن ویتامین B۳ را از پروتئین به دست می آورد؛ بنابراین اگر در رژیم غذایی پروتیین کافی وجود نداشته باشد، این ویتامین به اندازه کافی دریافت نمی شود. گوشت بدون چربی، مرغ، ماهی، تخم مرغ، لوبیا و نخود، جگر، شیر کم چرب و پنیر، سویا ، آجیل ، سبوس گندم و حبوبات (به جز ذرت)، قارچ و سبزیجات تازه می باشد.

  ویتامین B یا آرامش بخش۴

  ویتامین B۳

  عوارض کمبود ویتامین B۶

  ویتامین B۶ یکی دیگر از اعضای گروه ویتامین(vitamin B) و محلول در آب است و نام علمی ان «پریدوکسین» است. ویتامین B۶ در بسیاری از غذاها وجود دارد. با خوردن غذا وارد بدن می شود و از قسمت های ابتدایی روده جذب خون می گردد. این ویتامین به مقدار کم در عضله ها ذخیره می شود و نیاز فرد را تا پنج ماه تأمین می کند. عارضه کمبود ویتامین B۶ اختلالات عصبی است. همچنین ضعف و ناتوانی به دلیل تحلیل عضلات، احساس خواب آلودگی، ایجاد زخم در دهان تغییر حالت در پوست بدن و قرمز و متورم شدن زبان از دیگر عوارض کمبود آن است.

  ویتامین B یا آرامش بخش ۲

  ویتامین B۶

  انواع ویتامین B یا آرامش بخش

   ویتامین B7 ویتامین محلول در آب

  ویتامین B7( بیوتین): ویتامینی است از گروه ویتامین B و محلول در آب. معمولا کمبود بیوتین بسیار کم دیده می شود؛ اما در کسانی که در فرهنگ غذایی شان سفیده تخم مرغ را خام و به مقدار زیاد می خورند و نوزادانی که دچار مشکل پوستی هستند ممکن است دیده شود. آزمایش خاصی برای تشخیص کمبود بیوتن در بدن وجود ندارد و اغلب از روی علایم شناسایی می کنند.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  ویتامین B یا آرامش بخش ۳

  ویتامین B7

  ویتامین آرامش بخش B۱۲

  ویتامین ۱۲ B از ویتامین های گروه B و محلول در آب است. موجب درمان یک نوع کم خونی می شود. ویتامین B۱۲ که شاید تا به حال تقویتی آن را تزریق کرده باشید، آخرین ویتامینی است که کشف رابطه نزدیکی با اسید فولیک دارد.

  گیاه خواران در معرض خطر کمبود ویتامین B۱۲

  گیاه خواران و افرادی که از رژیم های غذایی کم گوشت و لبنیات استفاده می کنند، و همچنین افراد مسن که از منابع گوشتی و لبنیاتی، این ویتامین را دریافت نمی کنند، و یا بدن آنها درجذب ویتامین B۱۲ با مشکل روبروست، در معرض خطر کمبود ویتامین B۱۲ قرار دارند.

  منبع :

  کتاب بدانید و سالم بمانید، هفت گام برای سلامتی، نشر اندیشمندان جوان، ۱۳۹۳

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.