تاریخ :۳ مهر ۱۴۰۲
روش های ایجاد سایه بان برای گلخانه ها

روش های ایجاد سایه بان برای گلخانه ها

 • سایه دادن

  لازم است به طریقی پوشش گلخانه پوشانده شود تا مانع تابش مستقیم اشعه آفتاب به گلخانه گردد. این کار هر چند روشنایی گلخانه را کاهش می‌دهد، اما تا حدودی مانع کاهش دمای داخل گلخانه می‌شود. اگر پارچه روی سطح خارجی گلخانه قرار گیرد، اثر سایه در کاهش دمای گلخانه بیشتر از قرار دادن پارچه در داخل گلخانه است.

   انواع پارچه‌های مورد استفاده عبارتند از :

  ۱- پارچه ساران (Saran Cloth):

  ساران نام تجارتی یک نوع تور پلاستیکی است که از نظر ترکیب شیمیایی پلی پروپیلن است که روی سطح خارجی گلخانه قرار می‌گیرد. این پارچه‌ها سبک بوده و به سهولت نصب می‌شوند. پارچه ساران در رنگ‌های سیاه و سبز موجود می‌باشند که نوع سبز مناسب‌تر است، اما نوع سیاه حرارت بیشتری را جذب می‌کند. این پارچه ها ۹۴-۳۰ درصد سایه ایجاد می‌کنند. معمولا پارچه‌ای که ۵۰-۴۷ درصد سایه ایجاد کند، توصیه می‌شود.

  ۲- پرده کتان کلفت یا بدون سلولز :

  گاهی پرده‌های سایه دهنده در داخل گلخانه قرار داده می‌شوند و به صورت اتوماتیک کنترل می‌شوند. حتی این پرده‌ها در شب باعث جلوگیری از اتلاف گرما می‌شوند. در بیشتر گلخانه‌ها وجود تیرک‌ها، لوله‌های گرم کننده، چراغ ها و… نصب پرده را مشکل می‌کنند. جنس پرده از کتان کلفت یا بدون سلولز است که ۸۰-۳۵ درصد سایه ایجاد می‌کند.

  انواع سایه دادن گلخانه ها

  ۱- سایه دادن با آب آهک (Whitewash)

  جهت بهتر چسبیدن آب آهک روی سقف گلخانه‌های پلاستیکی (فیبر شیشه و پلی اتیلن) باید به محلول آب آهک یک قاشق روغن کتان اضافه گردد. جوهر نمک اثر این محلول را به سهولت بر طرف می‌نماید، ولی برای اسکلت‌های فلزی و آلومینیمی زیان آور است.

  ۲- سایه دادن با مخلوط آب و خاک (Mud)

  شبیه آب آهک است و عیب این روش احتمال شکستگی در اثر سنگینی حاصل از رسوب است.

  ۳- سایه دادن با آب (Flowing Water Shade)

  در این روش آب توسط یک پمپ به قسمت بالای گلخانه فرستاده شده و از سوراخ‌های لوله خارج و روی سطح خارجی گلخانه ریخته می‌شود. این روش فقط در گلخانه‌های شیشه ای که کاملا مسدود شده قابل استفاده است و در گلخانه‌های پلاستیکی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

  فروش ویژه به مدت محدود
  فروش ویژه بیش از ۳۰۰۰ رقم محصولات کشاورزی، انواع بذر با بسته بندی اورجینال و خانگی، انواع کودهای وارداتی اصل، ادوات و ابزارآلات با ضمانت اصالت کالا
  همین الآن خرید کنید

  منابع:

  ۱- کتاب مدیریت گلخانه (جلد اول)، انتشارت سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تهران.

  ۲- کتاب مدیریت گلخانه، تکنولوژی تولید محصولات گلخانه ای، انتشارات سلسبیل.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.