تاریخ :۲۱ خرداد ۱۴۰۲
 • معرفی کراسولا نقره ای

  همانطور که از نام این گیاه مشخص است از خانواده کراسولاسه هست و بومی جنوب آفریقا، اگر به گیاه شناسی این گیاه بپردازیم این گیاه را میتوان از نظر پراکندگی در همه جا بجز استرالیا و جزایر اقیانوسیه پیدا کرد. و خیلی به کاکتوس ها و ساکولنت شباهت دارند. (از کراسولا نقره ای یا گیاه یشم چه میدانید؟)

  از کراسولا نقره ای یا گیاه یشم چه میدانید؟

   یکی از زیباترین گیاهان برگی که در صورت فراهم کردن شرایط ایده آل به گل مینشیند، کراسولا است. نام علمی این گیاه CRASSULA ARGENTEA می باشد که در بیشتر جاها به اسم JADE PLANT میشناسند و بومی افریقا هست. از این گیاه در برخی کشورها برای درمان صرع استفاده می کنند. گیاه یشم یا همون کراسولا نقره ای بسیار مستعد بونسای شدن هستند و شما با هرس خوب و اصولی می توانید آن را به یک درختچه زیبا تبدیل کنید.

   توجه داشته باشید که این گیاه جزو گیاهان مقام به حساب میاد و این مقاوم بودن باعث شده است که در برخی مواقع آن را به عنوان مرز در باغچه استفاده میکنند. این گیاه جایزه انجمن باغبانی انگلیس را به خودش اختصاص داده در ضمن کروسولای نقره ای در مقابل شپشک ها و بیماری های قارچی بسیار حساس می باشد.

  مشخصات گیاهشناسی:

  ارتفاع آن تا ۱/۸ متر هم در شرایط مساعد می رسد ولی باید توجه داشت که رشد آن خیلی خیلی کند هست و در عوض ساقه های اون ضخیم می شوند.

  برگ های کراسولای نقره ای بسیار صاف، براق و ضخیم می باشد و در خلاف جهت شاخه ها رشد میکند. برگ های آن آبدار و به رنگ یشمی هستند که به همین علت هم به گیاه یشم معروف است. ولی در برخی مواقع رنگ برگ های اون سبز- زرد هم میشود و اگر میخواهید لب برگها قرمز شوند باید آن را در معرض نور شدید قرار بدهید.

  گلدهی این گیاه از اواسط زمستان به گل مینشیند و گل های کوچک ستاره ای سفید رنگ یا صورتی بر روی گیاه ظاهر می شود که زیبایی دو چندانی به گیاه شما می دهد.

  شرایط اکولوژیکی کراسولای نقره ای:

  • نور

  این گیاه نور زیاد نیاز دارد و حتی میتواند نور مستقیم خورشید رو تحمل کند و  هیچ مشکلی پیش نیاید. ولی اگر شما آن را برای مدتی در معرض نور مستقیم قرار دادید به هیچ وجه به صورت ناگهانی آن را  به مکان کم نور منتقل نکنید، چون باعث میشود که برگها چروک شوند و برخی قسمت ها بسوزند. گیاه یشم نور صبح تا ظهر رو خیلی دوست دارد ، اگر نور مناسبی برای گیاه فراهم نکنید ابتدا برگ ها کم رنگ شده و با ادامه داشتن کم نوری منجر به ریزش برگ ها میشود . توجه داشته باشید اگر نور کم هست آبیاری رو هم کم کنید.

  • خاک:

  خاک این گیاه و کلا خانواده کراسولا به خاکی با زهکشی خوب نیاز داره شما میتوانید از ترکیب خاک رسی ، ماسه ای ، لومی غنی و خوب زهکشی شده با ph حدود ۶ برای کراسولای نقره ای استفاده کنید. ولی سعی کنید از خاک برگ برای این گیاه حتما استفاده کنید که به رشد آن کمک میکند، البته شما میتونید از خاک های مخصوص کاکتوس نیز برای این گیاه استفاده کنید. به طور کلی این گیاه تحمل خاک های فقیر و خشک را نیز دارد ولی رشد خوبی در این شرایط نخواهد داشت.

  • دمای مورد نیاز:

  به طور کلی باید بگیم که دمای بین ۲۱ تا ۳۴ درجه دمای مناسب برای گیاه یشم هست و این گیاه توجه داشته باشید که کمترین دمایی که این گیاه میتواند تحمل کند ۵ درجه سانتی گراد هست. این گیاه قادر به تحمل دمای زیر ۵ درجه نمیباشد.  نکته جالب این هست که سرما باعث پوسیدگی این گیاه میشود. (از کراسولا نقره ای یا گیاه یشم چه میدانید؟)

  • آبیاری:

  آبیاری این گیاه به آبیاری زیاد نیاز ندارد و سعی کنید که خاک تا عمق ۳ الی ۴ سانتی خشک شود و سپس آبیاری کنید. در زمستان تقریبا نصف تابستان باید باشد، کراسولا نقره ای زمان استراحت  ندارد و نیاز نیست که در زمستان به آن استراحت بدهید، این گیاه نسبت به آبیاری زیاد و یا باقی ماندن آب در خاک حساس است به همین خاطر هم زهکشی برای آن بسیار مهم است و اگر آبیاری بیش از حد انجام شود و یا زهکشی مناسب نداشته باشد باعث پوسیدگی ریشه و ساقه خواهد شد. پس مراقب آبیاری بیش از حد باشید.

  فروش ویژه به مدت محدود
  فروش ویژه بیش از ۳۰۰۰ رقم محصولات کشاورزی، انواع بذر با بسته بندی اورجینال و خانگی، انواع کودهای وارداتی اصل، ادوات و ابزارآلات با ضمانت اصالت کالا
  همین الآن خرید کنید
  • کود دهی:

   این گیاه را با کودهای گیاهان زینتی در تمامی فصل ها بجز زمستان کوددهی کنید، به این صورت که هر ماه از ترکیب کود ۱۰-۱۰-۱۰ که در آب حل کنید. به صورت آبیاری به گیاه بدهید. تعویض گلدان این گیاه هر ۳-۲ سال یکبار لازم است انجام شد.و بهترین زمان تعویض نیز در اوایل فصل بهار است.

  تکثیر گیاه یشم:

  به ۲ روش قلمه ساقه ،برگ و کاشتن بذر صورت می گیرد که قلمه برگ و ساقه بسیار آسان است.

  می توانید  از مخلوط شن + پرلایت برای کاشت قلمه های این گیاه استفاده کنید. شکل گیری ریشه ها حدود یک ماه طول می کشد.

  • تکثیر کراسولا نقره ای با ساقه :

  از ساقه های گیاه نیز میتوان قلمه تهیه کرد. بدین صورت که از گیاهی بالغ و ساقه های رسیده و بالغ گیاه می توان قلمه ای با طول حداقل ۱۰-۷ سانتیتمر تهیه کرد و برش را از قسمت بالای یک گره زد. به بیان دیگر قلمه ها حداقل باید یک جفت برگ داشته باشند. اگر تعداد برگ ها بیش از این است ابتدا برگ های موجود در قسمت پایین قلمه را جدا کنید تا بتوان به راحتی آنرا در بستر خاک کاشت.

  البته قبل از عمل کاشتن به مدت یک شب قلمه ها را در مکانی خشک و با دمای ملایم قرار دهید تا رطوبت اضافه آن از بین برود. سپس قلمه ها در بستر کاشت قرار می گیرند و لزومی به آبیاری آنان تا زمان شکل گیری ریشه نمی باشد. حدود یک ۴-۳ هفته طول میکشد تا رشد ریشه ها آغاز شود. زمانی که گیاه در مرحله ریشه زایی باید کم آبیاری شود، در غیر این صورت موجب پوسیدگی قلمه ها می شود.

  مبارزه با آفات کراسولای نقره ای:

  برای مبارزه با آفات این گیاه از مالاتیون استفاده نکنید چون کراسولای نقره ای و تمامی انواع کراسولا به این ماده شیمیایی حساسیت هستند. بیماری های قارچی از جمله بیماری های شایع این گیاه هستند بخصوص اگر شرایط آبیاری این گیاه به شکل نامناسب انجام شود و نور مکان نگهداری از گیاه نیز نامناسب و کم باشد.

  ساقه هایی را که نشانه هایی از پوسیدگی را نشان می دهند تا قسمتی از ساقه که سالم است از گیاه جدا کنید و برای مطقع برش خورد از قارچ کش استفاده کنید. البته اگر مشکل پوسیدگی به ریشه های گیاه نیز برسد دیگر کاری برای گیاه نمی توان انجام داد.

  • سفیدک پودری نیز بیماری قارچی دیگری است که می تواند بر روی بر گها و ساقه ها لکه های سفید رنگ ایجاد کند.
  • پوسیدگی باکتریایی با عامل باکتریایی اروینیا Erwinia از دیگر بیماری های این گیاه است که موجب پژمردن و از بین رفتن گیاه می شود و تنها راه حل آن دور انداختن گیاه بیمار است.
  • همچنین بیماری ویروسی وجود دارد که با نام حلقه سیاه شناخته می شود و بر روی قسمتهای زیرین برگ ها حلقه های سیاه رنگی ایجاد می کند. بیماری های ویروسی راه درمان ندارند و فقط باید به حذف برگ های آلوده اکتفا کرد.
  یک نکته :

  گونه های ازاین گیاه که در نواحی بسیار خشک بسر می برند به علت سازش با محیط ، اختصاصاتی کسب نموده اند که آنها را از سایرین متمایز می سازد مانند آنکه ساقه و برگ گوشتدار و شیره سلولی سرشار از اسیدهای آلی نظیر اسید اکسالیک پیدا می کنند.

  (از کراسولا نقره ای یا گیاه یشم چه میدانید؟)

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.