تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
 • شپشک سیاه زیتون

  • نام علمی: Saissetia oleae

  آفت_شپشک_زیتون

  شپشک سیاه زیتون یکی از مهم ترین آفات درختان زیتون ایران است. این آفت هم اکنون در بیشتر مناطق زیتون کاری بومی شده است و علاوه بر زیتون میزبان های دیگری مانند بادام، سیب، زردآلو، انجیر، انگور، گریپ فروت، پرتقال، خرما، آلو و رزها دارد اما خسارات اقتصادی آن تنها به زیتون و مرکبات وارد می شود.

  زیست شناسی حشره

  حشرات ماده در اوایل زندگی قهوه ای و با افزایش سن سیاه می شوند. بر روی پشت این حشرات برجستگی H مانند دیده می شود. هر حشره ماده ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ تخم میگذارد پس از خروج پوره ها از تخم ها، برای یافتن جایی مناسب برای تغذیه شروع به خزیدن کرده و تا فرو بردن اندام های دهانی خود در بافت های گیاه و شروع به تغذیه ممکن است هفت روز به طول انجامد و بعد از دو مرحله پوست اندازی، حشره بالغ بیرون می آید.

  زمستان گذرانی شپشک به صورت پوره سن دوم و سوم است. رشد و نمو آن در اوایل بهار می باشد. تخم گذاری در اوایل اردیبهشت و ظهور اولین پوره ها در اوایل مرداد ماه دیده می شود. شپشک سیاه در مناطق شمالی یک نسل دارد اما گاهی از نسل دوم هم دیده شده اند.

   

  خسارت شپشک سیاه زیتون

  شپشک سیاه زیتون با فروبردن اندام های دهانی خود در بافت های گیاه شیره گیاهی را می مکد که موجب کاهش جوانه های میوه ده می شود. همچنین باعث ریزش برگ ها و خشکیدن شاخه های کوچک می شود و در نهایت موجب کاهش محصول سال بعد می شود.

  خسارت غیرمستقیم این حشره وجود عسلک های چسبنده ای است که از دهان حشره بر روی میوه ها ریخته می شود و کیفیت آنها را کاهش می دهد. همچنین قارچ ها بر روی عسلک ها رشد کرده و موجب اختلال در فتوسنتر و تنفس می شوند.

  شپشک_سیاه_زیتون

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  مبارزه با شپشک سیاه زیتون

  • شرایط محیطی اثر قابل توجهی بر روی جمعیت آفت دارد. آب و هوای گرم و خشک عموما حشره سن ۱ این آفت را از بین می برد و در مقابل شرایط مطلوب و خنک باعث افزایش جمعیت آن می شود.
  • هرس منظم درخت، شپشک ها را در معرض آفتاب قرار داده و باعث افزایش مرگ و میر آنها می شود.
  • بهترین مبارزه زراعی، تربیت درخت به صورت تاج باز است.
  • روش آبیاری و مدیریت کف باغ نیز باعث تغییر شرایط محیطی و در نتیجه تغییر شدت شیوع آفت شپشک سیاه زیتون می شود.
  • کنترل بیولوژیک:

  کفشدوزک Hyperaspis sp از پوره های جوان آفت شپشک سیاه زیتون تغذیه می کند و جمعیت را به طور طبیعی کاهش می دهند.

  • کنترل شیمیایی:

  روغن پاشی زمستانی موجب کاهش آلودگی آفت شپشک سیاه زیتون می شود، اما در آلودگی های شدید استفاده از حشره کش های شیمیایی لازم است. حشره کش ها فقط در سنین ۱ و ۲ مؤثرند. سمپاشی بعد از برداشت نیز مؤثر است.

   

  منبع: نشریه کاشت، داشت و برداشت زیتون، شماره ۸۴، حوزه ترویج و نظام بهره برداری یزد.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.