تاریخ :۳ مهر ۱۴۰۲
 • تراریوم چیست ؟

  تراریوم چیست ؟

  تراریوم چیست ؟ تراریوم یک محیط محصور و شفاف است که این امکان را فراهم می کند تا گونه هایی از دنیای گیاهان را در آن پرورش دهید. تراریوم به طبیعت فرصت می دهد که در جایی که به صورت ذاتی نمی تواند پرورش یابد ایجاد شود. در فرهنگ لغت، تراریوم را به صورت ظرف شیشه ای و شفاف که گیاهان در آن رشد می کنند تعریف می کنند.

  در واقع تراریوم پلی بین داخل خانه و بیرون است. زندگی درون آنها جریان دارد . علاوه بر پرورش اسان،زیبایی خاصی به دکور خانه می بخشد ،تراریوم این امکان را به گیاه می دهد تا در جایی زنده ماند و رشد کند که قبلا نمی توانستند ساکن شوند. به نقل دیگر تراریوم دنیای کوچک است ،همانند یک بیوسفر کوچک عمل می کنند.تراریوم در محل کار می تواند باعث تمرکز بیشتر شما و تنفس هوای تازه و ارامش بیشتر شما شود .

  تراریوم ها محدودیتی ندارند هر شیشه ای با هر اندازه ای می تواند استفاده شود از هر چیزی که در اطرافتان وجود دارد می توانید برای ساخت یک تراریوم استفاده کنید .از گلدان شیشه ای تا شیشه نوشابه، شیشه های ادویه،ظروف شیرینی و بیسکوییت.

  شرایط نگهداری

  ۱-در مجاورت یک منبع نوری

  ۲-از اشعه های مستقیم خورشید دور باشد

  ۳-در معرض تابش لامپ های فلورسنت باشد

  ۴-در داخل ساختمان ها ،یا محیط بیرونی سایه دار گذاشته شوند

  ۵-در یک اتاق گرم قرار بگیرند

  ۶-دور از منابع گرما زا باشند

  ۷-از تغییرات ناگهانی دما به دور باشند

   

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید
  انتخاب گیاه مناسب

  کوچکترین گیاه مناسب ترین گیاه است بهترین راه برای پایداری تراریوم ،پیدا کردن گیاهان مینیاتوری است که کوچک بماند و رشد زیادی نداشته باشد. گیاهان سایه پسند نیز ایده ال هستند اگر تراریوم در معرض مستقیم افتاب قرار بگیرد احتمال سوختی برگ ها وجود دارد .استقامت گیاه در برابر رطوبت زیاد مهم است . (تراریوم چیست ؟)

  انواع تراریوم                                                  

  گلخانه های مینیاتوری هرمی شکل

  شیشه مربا یا شیشه عطاری ها

  واردیان های بسته و باز

  اکواریوم

   انواع ظروف دیگر

  ابزار های ساخت

  ۱- خاک گلدان ۲- سنگریزه یا ماسه ۳- زغال چوب ۴- دستکش ۵- خزه تکه تکه شده ۶- بیلچه باغبانی ۷- اشیای دیگر

  کاشت

  یک مشت پر از زغال چوب با سنگریزه ها مخلوط کرده و لایه ای از این مخلوط در ته تراریوم میریزیم سپس لایه ای خاک اضافه میکنیم خاک را فشار داده روی ان را صاف کنید یک چاله کوچک برای قرار دادن گیاه در خاک ایجاد کنید.اگر قصد کاشت چند گیاه را دارید ،فضایی را بین انها خالی بگذارید و گیاهان را چسبیده به هم نکارید . دقت کنید که تمام قسمت های ریشه در خاک گذاشته شود .خاک اطراف گیاه کاشته شده را محکم کرده و فشار دهید ،ضروری است که هوایی اطراف ریشه گیاه قرار نگیرد سپس مقداری ابیاری کنید تا این اکوسیستم کوچک فعالیت خود را اغاز کند توجه کنید که ریشه نباید از اب اشباع شود وسپس هر شی زینتی خواستید اضافه کنید.سپس در تراریوم را بسته و شاهد رشد ان باشید

   آبیاری

  بیشتر از ماهی یکبار نیازی نیست تراریوم را آبیاری کنید اگر احساس کردید گیاه به آب نیاز دارد به ان آب دهید ولی هرگز ان را انباشته از اب نکنید .میزان نیاز گیاهان به اب به عوامل مختلفی بستگی دارد عواملی از قبیل نوع تراریوم،آب و هوای بیرون،میزان نور در دسترس گیاه،نوع منبع گرما ،دمای محیط،نیاز ابی گیاه را تحت تاثیر قرار می دهد .در تابستان هفته ای یکبار آب دادن ضروری است وقتی تراریوم باز است به دفعات ابیاری بیشتری نیاز دارد

  کود دهی

  یک کار غیر اضافی و غیر ضروری است تراریوم واقعا به کود نیاز دارد .دانه های کود گیاهان را بزرگ و بزرگ تر می کند اگر تراریوم شما یک گلدان یا اکواریوم در باز است و برگ های گیاهان رنگ پریده است میتوانید از مقداری کود استفاده کنید حتما ان را مقداری رقیق کنید .

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.