تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
شرایط لازم برای نگهداری از گیاه حسن یوسف در آپارتمان

شرایط لازم برای نگهداری از گیاه حسن یوسف در آپارتمان

 • شرایط لازم برای نگهداری از گیاه حسن یوسف در آپارتمان

  گیاه حسن یوسف چیست؟

  گیاه حسن یوسف با رنگ های شاد متنوعی که دارد یکی از مناسب ترین و محبوب ترین گیاهان آپارتمانی می باشد که روش کاشت و پرورش بسیار ساده ای دارد. یکی از گیاهان مناسب و زیبا برای آپارتمان گیاه حسن یوسف که از تنوع رنگی گوناگونی برخوردار است و طرز پرورش و نگهداری آن در خانه بسیار راحت است. روش کاشت و پرورش بسیار ساده ای دارد.

  یکی از گلهای زیبای آپارتمانی که در رنگ های متنوع زیبا و شادی وجود دارد، گیاه حسن یوسف است. این گیاه فصلی دارای ساقه های چهارگوش است و برگ های متنوع سبز مایل به زرد، زرد طلایی، قرمز یا ارغوانی مایل به سیاه دارد که جاذبه های تزئینی آن در زیبایی برگهای درخشانش نهفته است. این گیاه دائمی می باشد اما اگر در فصول سرد خارج از گلخانه یا آپارتمان باشد از بین می رود.

  روش های تکثیر گیاه حسن یوسف

  قلمه زدن

  از نیمه های تابستان تا آخر پاییز، قلمه های انتهایی ساقه را به اندازه ۵ تا ۸ سانتیمتر آرام جدا نمایید و از فشار دادن ساقه های نازک و گوشتی قلمه بپرهیزید. آنگاه قلمه ها را در گلدانی حاوی کمپوست گلدانی بکارید و درنور مناسب و دمای ۱۸ تا۲۰ درجه سانتیگراد نگه داری کنید و مراقب باشید خاک گلدان مرطوب بماند.

  بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید هنگامی که قلمه ها ریشه زد آنها را بیرون آورید و در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست با پایه پیت بکارید هنگام کاشت دقت کنید ریشه ها شکسته یا کنده نشود.

  کاشت بذر

  راه دیگر تکثیر گیاه حسن یوسف کاشت بذر گیاه است ابتدا بذرهای این گیاه را در خاکی سبک بکارید و سپس نهال های جوان را به خاکی مغذی تر که حاوی خاک مرغوب باغچه است انتقال دهید کاشتن بذر گیاهانی قوی تر با برگ های درشت و رنگهای متنوع به وجود می آورد.

  گیاه حسن یوسف چگونه زیاد میشود؟

  پرورش گیاه حسن یوسف

  گیاه حسن یوسف به رطوبت هوای ۵۰ تا ۷۰ درصد نور و گرمای زیاد، آبیاری فراوان و خاک قلیایی نیاز دارد. مناسب ترین محل برای نگهداری گیاه حسن یوسف جای روشن اما نه در معرض تابش مستقیم خورشید است. میزان ۳ گرم در لیتر هر دو هفته یکبار از فروردین تا مهر ماه، کود مورد نیاز حسن یوسف است. خاک مناسب رشد این گیاه مخلوطی از خاک باغچه خاکبرگ و ماسه است.

  شرایط لازم و مناسب برای نگهداری از گیاه حسن یوسف در آپارتمان

  با توجه به نکات زیر میتواند به راحتی در خانه و داخل آپارتمان تان گیاه حسن یوسف پرورش دهید:

  دما

  بهترین دما برای رشد گل حسن یوسف، ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتی گراد است.

  نور

  گل حسن یوسف نور پسند است و باید در جایی باشد تا به آن نور خورشید برسد اما نباید نورخورشید مستقیم به آن بتابد. تراس جنوبی یا پنجره های رو به جنوب ساختمان بهترین مکان برای قرار دادن گل حسن یوسف است به دلیل تفاوت تابش نور در تابستان و زمستان رنگ برگ گلهای حسن یوسف، در زمستانها نسبت به تابستان ملایم تر است.

  شرایط نگهداری گیاه حسن یوسف در آپارتمان

  خاک

  خاک مورد نیاز گیاه حسن یوسف باید مخلوطی از خاک ،برگ خاک باغچه و ماسه باشد.

  رطوبت هوا

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  ایجاد رطوبت در هوای اطراف برگهای گل حسن یوسف بسیار ضروری است پس بهتر است گاهی به برگها با مه پاش آب بپاشید.

  شرایط لازم برای نگهداری از گیاه حسن یوسف در آپارتمان

  شرایط لازم برای نگهداری از گیاه حسن یوسف در آپارتمان

  آب

  خاک گلدان حسن یوسف باید مرطوب باشد و به محض خشک شدن خاک باید آن را آبیاری کنید اما در فصل زمستان بهتر است دفعات آبیاری کمتر باشد. اگر آب منطقه شما دارای املاح فراوان و سنگین است برای آبیاری از آب جوشیده و سبک استفاده کنید شما میتوانید از مشاهده بیحال شدن برگهای حسن یوسف بفهمید حسن یوسف شما تشنه است.

  تعویض گلدان و هرس گیاه:

  این گیاه همواره باید کوتاه نگه داشته شود برگهای پایین گیاه سخت و چوبی نشود. بنابراین گیاه خود را کوتاه نگه دارید و هر بهار گلدان آن را عوض نمایید.

  نکاتی که باید در مورد گیاه حسن یوسف بدانید

  آفت گیاه حسن یوسف

  بزرگ ترین دشمن حسن یوسف در آپارتمان شپشک آرد آلود است. حسن یوسف هایی که در باغچه ها نیز وجود دارند گاهی مورد حمله شته ها قرار میگیرند. اگر چند جای گیاهتان حالت آردی به خودش گرفت و حشره های خیلی ریز و سمج به ساقه ها و برگها چسبیده بود، برگ ها را زیر آب ولرم بشویید تا این آفت ها از ساقه جدا شوند یا با یک گوش پاک کن آغشته به مایع ظرفشویی حشرات را جدا کنید و سپس ساقه را بشویید. اگر در نهایت شپشک ها زیاد بودند سریع همه ساقه ها و برگ ها را تا سطح خاک هرس کنید تا برگ و ساقه جدید رشد ،کند برگها و شاخه های جدید دیگر آفت نخواهند داشت.

  مشکلات احتمالی گیاه حسن یوسف

  سیاه شدن ساقه حسن یوسف:

  آبیاری بیش از حد و تهیه نامناسب خاک گلدان موجب سیاه شدن ساقه حسن یوسف می شود.

  کم رنگ شدن برگ های گیاه:

  اگر نور کافی به حسن یوسف نرسد گیاه علفی میشود و رنگ دانه های خود را از دست می دهد.

  زرد شدن و ریختن برگهای پایین:

  با مشاهده زرد شدن و ریختن برگهای پایین آبیاری را کم کنید و زهکش گلدان را بازدید کنید.

  نقاط سوخته روی برگ ها:

  از غبار پاشی گیاه در نور مستقیم آفتاب خودداری کنید.

  ریزش برگ ها:

  خشکی هوا و نور مستقیم و شدید خورشید موجب میشود برگها خشک شده و بریزند. سرما و آبیاری بیش از اندازه موجب میشود برگها سالم باشند، اما بریزند.

  منبع: طرز نگهداری و پرورش انواع گیاهان آپارتمانی، مینا امیری مهر، اهواز، آفرینش مهر، ۱۳۹۹٫

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.