تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
آشنایی با نحوه نگهداری کاج مطبق + مشکلات کاج مطبق و درمان آنها

آشنایی با نحوه نگهداری کاج مطبق + مشکلات کاج مطبق و درمان آنها

 • آشنایی با نحوه نگهداری کاج مطبق + مشکلات کاج مطبق و درمان آنها

  • فارسی اصیل: ناژ کپی= میمون ناژ = کاج اشاره به معنی ریشه
  • نام لاتین: فارسی رایج کاج مطبق، کاج مطبخ
  • نام انگلیسی: nirfolk island pine

  گیاهی است سوزنی برگ زیبا و از خانواده آرا کرپیاسه با شاخه های مطبق. وطن اصلی جزیره نورفولک استرالیا. رشد آن در محیط طبیعی زیاد، ولی در آپارتمان به کندی رشد میکند و حداکثر ۱۵۰ سانتیمتر می رسد. احتیاج شدیدی به اکسیژن فراوان دارد و درجه حرارت بالا را تحمل نمیکند. گیاهانی که از طریق کاشت بذر بدست آمده اند، شاخه هایی بیمار و نامنظم تولید میکنند و بهتر است در ازدیاد آن از قلمه های جوانه های انتهایی استفاده گردد.

  شرایط نگهداری کاج مطبق

  عزیزانی که از رشد کم کاج مطبق گله می کنند، رشد کاج مطبق بسیار کنداست و در سال یک طبقه و یا حداکثر دو طبقه بر طبقات خود می افزاید.

  • نور مناسب برای نگهداری از کاج مطبق در تابستان از تابش نور مستقیم آفتاب به آن جلوگیری کنید. اگرچه سایه را تحمل می نماید، ولی نزدیک به پنجره با نور ملایم نگهداری کنید. در بهار و تابستان هر هفته یکبار ۸۰ درجه آنرا بچرخانید، در غیر اینصورت گیاه بطرف نور خم شده و شکل طبیعی خود را از دست میدهد.
  • دما حداقل درجه حرارت مطلوب در زمستان ۵ درجه سانتیگراد و حداکثر آن در تابستان ۱۶ درجه سانتیگراد در صورت امکان بهتر است در تابستان بیرون از اتاق نگهداری شود.
  • آبیاری در تابستان هفته ای دوبار و در زمستان هر هفت تا ده روز یکبار آبیاری کافی است خاک را همیشه مرطوب نگهدارید در صورت امکان از آب سبک بدون املاح استفاده گردد. کاج مطبق به خاک تا حدودی مرطوب احتیاج دارد اما به معنی خیس و غرقابی بودن دائم خاک نیست. چون در این صورت برگها زرد میشوند و می ریزند خشکی کشیدن هم باعث سوختگی و خشکی برگ ها می شود.
  • زمانی که خاک تا حدودی رطوبتش را از دست داد، زمان آبیاری است. تا حد ممکن از آبی استفاده کنید که املاح زیادی نداشته باشد. اسپری آب در حد خیس شدن برگ ها می تواند تا حدودی رطوبت را تامین کند اما زیاده روی در این کار باعث شیوع بیماری های قارچی می شود.
  • حداقل درجه حرارت مطلوب برای نگهداری کاج مطبق در زمستان ۵ درجه سانتیگراد و حداکثر آن در تابستان ۱۶ درجه سانتیگراد، در صورت امکان بهتر است در تابستان بیرون از اتاق نگهداری شود.
  آشنایی با نحوه نگهداری کاج مطبق + مشکلات کاج مطبق و درمان آنها

  آشنایی با نحوه نگهداری کاج مطبق + مشکلات کاج مطبق و درمان آنها

  طرز نگهداری کاج مطبق

  1. رطوبت هفته ای یکبار در زمستان و هفته ای دوبار در تابستان احتیاج به غبار پاشی با آبفشان دارد.
  2. تغذیه با شروع فصل رشد بهار و تابستان جهت تغذیه مصنوعی از کود محلول در آب استفاده کنید بعلت نیاز کم این گیاه به تغذیه مصنوعی نصف آن مقداری که روی بسته توصیه شده است کافی است.
  3. خاک مناسب خاک مورد نیاز این گیاه کمپوست سبک است. کود مناسب کاج مطبق برای تغذیه این درختچه از کود کامل گیاهان آپارتمانی کود کامل، گرین کریستالن قرمز یا سبز) استفاده کنید اگر گیاه شما در فصل رشد هست. (فصل) های گرم سال به تمام مواد غذایی احتیاج دارد پس برای تقویت گیاه خود از کود کامل که دارای تمامی مواد اصلی و میکروالمنتها باشد هر ۱۰ روز یکبار استفاده کنید.
  4. در فصلهای سرد این کود دهی را به هر ماه یکبار کاهش دهید نحوه استفاده از کود به اینگونه است که یک قاشق کوچک کود را در یک لیتر آب حل کنید و به صورت آبیاری به گیاه بدهید و مقداری از کود را به صورت اسپر بر روی برگ ها بپاشید.
  5. از کود کامل که دارای تمامی مواد اصلی و میکروالمنت ها باشد هر ۱۰ روز یکبار استفاده کنید. در فصلهای سرد این کود دهی را به هر ماه یکبار کاهش دهی.د نحوه استفاده از کود به اینگونه است که یک قاشق کوچک کود را در یک لیتر آب حل کنید و به صورت آبیاری به گیاه بدهید و مقداری از کود را به صورت اسپری بر روی برگ ها بپاشید.

  هرس کردن کاج مطبق

  کاج مطبق یک درخت مخروطی است و مانند بسیاری از درختان مخروطی دیگر آن را از قطعات چوبی بیرون نمی کند. بنابراین کاهش بسیار مشکل است. درختان میوه و دیگر درختان در طبیعت به قطع منظم برای حفظ حیات و سلامت آنها نیاز دارند. این برای گیاهان مطبق متفاوت است در اینجا برش تا حدی معکوس است. از پایین هرس بیشتری به عمل می آید.

  هرس به این معنی است که شاخه ها به جز حلقه ی اصلی از شاخهها جدا می شوند به طوری که تنها تاج در بالا باقی می ماند شاخه های بلند میتوانند مشتق شوند. برای انجام این کار شاخه یک شاخه را به گونه ای قطع کنید که شاخه کوچک تر همسایه، تابع هدف باشد. شما هرگز نباید نوک یک درخت کاج را برید، بلکه درخت را از پایین ببرید.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  زمانیکه کاج مطبق به یک متر رسید هر سال گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض نمایید. پس از آن سطح گلدان را با آرامی خارج و با خاک کمپوست نو تعویض نمایید.
  تمیز کردن برگها غبار پاشی با آبفشان در این خصوص کافی است از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

  مشکلات کاج مطبق و درمان آنها

  1. کاج مطبق حتما نور میخواهد آن را پشت پنجره جنوبی بگذارید و موقع آفتاب تابستان پرده را جلوی آفتاب بکشید. به دلیل سرما یا کمی نور برگهای آن خم می شوند و برگهای سوزنی زرد و قهوه ای شده و می ریزند.
  2. اگر هوا گرم و خشک است، گلدان را به محل خنک تر با اکسیژن فراوان منتقل کنید. آبیاری و آبفشانی را فراموش نکنید. آب جوشیده سرد اسپری شود و زمانی که خاک رو به خشکی است سیراب شود.

  برگهای کاج مطبق از پایین زرد می شود و میریزد دلیل آن چیست؟

  • آبیاری زیاد
  • نور کم
  • جابجایی مکانی گلدان
  • تعویض نادرست خاک گلدان.

  آن را به مکانی پر نورتر ببرید و آبیاری آن را کمتر کنید. رشد گیاه متوقف شده است، ریشه ها را بررسی کنید. اگر متراکم شده اند زمان تعویض گلدان فرا رسیده است.

  1. اگر زخم های سفید پنبه ای شکل و سفید رنگ در قاعده برگها تشکیل شده است، حشره آفت باعث این نارسایی است. هر ۱۴ روز یکبار با سم حشره کش طبق دستور سمپاشی کنید و یا با پنبه آغشته به محلول سم روی شاخه بمالید.
  2. اگر برگها متمایل به سفیدی هستند، اشعه مسقتیم آفتاب مخصوصاً از پشت شیشه عامل این مشکل است گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم انتقال دهید.
  3. اگر برگها سبز هستند ولی می ریزند، آبیاری بیش از اندازه باعث این عارضه است. آبیاری را متوقف کنید تا سطح خشک شود. سپس آبیاری را با میزان کمتری انجام دهید. برگهای شاخه های پایین می ریزند گیاه پیر شده است. اگر تاریکی زیاد از اندازه است گیاه را به محل روشن تر انتقال دهید. شاخه های خشک شده را با چاقو و یا قیچی تیز حذف نمایید. شاخه ها باریک و علفی هستند تغذیه مصنوعی تجویز میگردد‌ میزان مواد غذایی را دو برابر کنید.
  4. برگ های سوزنی زرد و قهوه ای شده و می ریزند هوا گرم و خشک است. گلدان را به محل خنک تر و با اکسیژن فراوان منتقل کنید. آبیاری و آبفشانی را فراموش نکنید. حشرات ریز سبز رنگ روی برگهای سوزنی ظاهر و برگها چسبناک شده اند. هر ۱۴ روز یکبار با یک سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی نمایید تا علایم برطرف گردند. شاخه ها به طرف پایین خم شده اند هوا خیلی سرد است، گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید.

  منبع: طرز نگهداری و پرورش انواع گیاهان آپارتمانی، مینا امیری مهر، اهواز، آفرینش مهر، ۱۳۹۹٫

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.