تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲
پرورش و تکثیر نخل شامادورا + روش نگهداری و مبارزه با بیماری و آفات

پرورش و تکثیر نخل شامادورا + روش نگهداری و مبارزه با بیماری و آفات

 • پرورش و تکثیر نخل شامادورا + روش نگهداری و مبارزه با بیماری و آفات

  معرفی گیاه شناسی نخل شامادورا

  نخل شامادورا دارای گونه های زیاد و ظاهر ظریف و باریک و کوچکی است که برگهای سبز تیره و ساقه هایی روشن دارد و رشد آن کم است. این گیاه به درخت خرما شباهت زیادی دارد و به علت تحمل سایه و نیاز نوری کم گیاهی مناسب برای نگهداری داخل آپارتمان هست. این نخل جزو گیاهان دو پایه است یعنی گل های ماده و گلهای نر بر روی دو گیاه جداگانه قرار داشته و شکل میگیرند و در صورت مساعد بودن شرایط محیطی زمان شکل گیری گلهای آن آخر فصل تابستان/ اوایل پاییز می باشد. اگر این گیاه میوه بدهد میوه هایش قرمز – نارنجی رنگ بوده و میوه ها و گلهای این گیاه در گواتمالا و السالوادور به عنوان غذایی لذیذ و در سالاد استفاده می شود.

  نور برای رشد نخل شامادورا

  این نخل زیبا به نور کمی نیاز دارد و برای پرورش و رشد بهتر به یک محیط روشن با نور فیلتر شده نیازمند است. جلوی پنجره شمالی بهترین مکان قرار دادن این نخل است.

  آبیاری نخل شامادورا

  نخل شامود را نیز همانند سایر نخلها نباید زیاد آبیاری شود. زیرا این گیاه از رطوبت بیش از حد و طولانی مدت خاکش بیزار است. زیر گلدانی این نخل باید خالی از آب باشد و این گیاه در زیر گلدانی پر از آب باقی نماند برای آبیاری مجدد گیاه شامادورا خاک آن تقریبا باید خشک شود و سپس آبیاری دوباره انجام گیرید. باید بدانید آبیاری کم برای این گیاه بهتر از آبیاری بیش از حد است.

  خاک پرورش نخل شامادورا

  برای پرورش شامادورا هر خاک گلدان با کیفیتی مناسب است و تنها باید قبل از تجزیه شدن خاک گلدان را عوض کنید.

  کود دهی نخل شامادورا

  کوددهی مناسب برای این گیاه سالی یک یا دو بار در طول فصل رشد این نخل با کودهای مایع ضعیفی که تمامی عناصر مورد نیاز گیاه را دارند میباشد این گیاه به تغذیه زیادی نیاز ندارد اما نباید در فصل زمستان کود دهی آن را قطع کرد.

  دمای نگهداری نخل شامادورا

  بهترین دما برای نگهداری این گیاه دمای ۲۲ درجه سانتی گراد است.

  تکثیر نخل شامادورا

  نخل شامادورا را میتوان از طریق تقسیم بوته تکثیر کرد بدین صورت که هر بوته را به دو یا چند گیاه جدا تقسیم کرد و هر کدام را در گلدانی جداگانه کاشت. همچنین میتوان پاجوش های نزدیک به گیاه مادری را هنگامی که پاجوشها حدود ۲۰ سانتیمتر ارتفاع داشتند، جدا کرد. برای جدا کردن پاجوش گیاه مادری را از گلدان در آورید و با وسیله ای تیز ناحیه اتصال را قطع کنید و آنها را در گلدانی که میزان شن بیشتری از مخلوط گیاه مادری دارد بکارید. بعد از انتقال به گلدان جدید پاجوش را آب بدهید و اجازه ندهید که بین دو آبیاری سطح خاک بیشتر از ۵ سانتیمتر در عمق خشک شود.

  نخل شامادورا به وسیله دانه نیز تکثیر میشود. اما تکثیر آن با روش قلمه ساقه و قلمه برگ امکان پذیر نیست. اگر دوست دارید گیاه جدید شامادورا داشته باشید بهتر است به جای تکثیر گیاه به گلفروشی ها بروید و شامادورای جدیدی بخرید. تکثیر گیاه شامادورا از طریق کاشت بذر اینگونه است که میتوانید دانه های گیاه را تهیه کنید سپس این دانه ها را در گلدانی کم عمق با خاک مخصوص جوانه زنی بکارید و آن ها را نسبتا مرطوب نگه دارید تا دانه ها جوانه بزنند و رشد کنند.

  هرس کردن نخل شامادورا

  هنگام رسیدن گیاه به سن بالا در صورت خشک و چروکیده شدن برگ های قدیمی اش آنها را توسط قیچی باغبانی جدا کنید تا گیاه شما زیبا بماند.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  تعویض گلدان نخل شامادورا

  نخل شامادورا رشد کمی دارد. به صورتی که خیلی بزرگ نمیشود و یک سال در میان باید گلدان آن را تعویض نمود. این گیاه سیستم ریشه ای ضعیف و رشد کمی نیز دارد. پس هنگام تکثیر باید مواظب باشید تا ریشه ها آسیب نبینند. در صورت مشاهده تجزیه خاک گیاه و پیدا کردن حالت اسفنجی خاک اگر قصد تعویض گلدان را ندارید گیاه را از گلدان درآورید و خاک آن را عوض کنید.

  برای تعویض گلدان باید صبر کنید تا گیاه به اندازه کافی رشد کند و زمانی که گلدان برای رشد بیشتر گیاه فضای خالی نداشت بگذارید خاک خشک شود و سپس چند ضربه آهسته به کف و دیواره های گلدان بزنید تا گیاه از داخل گلدان راحت خارج شود. یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی تهیه کنید و آن را با خاک تازه پر کنید و سپس گیاه را در آن بکارید.

  عوارض نخل شامادورا و درمان

  برگها روشن و شفاف شده اند: روشن و شفاف شدن برگها میتواند به علت کمبود نور یا مواد غذایی باشد بنابراین برای رفع این مشکل گیاه را بجای پرنور تر ببرید و درست تغذیه کنید.

  نوک برگها قهوه ای شده است: قهوه ای شدن نوک برگها می تواند از کمبود رطوبت یا کمبود پتاسیم و کلسیم باشد. ممکن است این مشکل به علت آبیاری نامنظم نیز به وجود آمده باشد بنابراین بهتر است برای آبیاری از آب جوشیده استفاده کنید.

  مشکلات نگهداری از نخل شامادورا

  برگها زرد شده اند: زرد شدن برگها ممکن است به علت آبیاری زیاد یا نور کم و هوای گرم باشد بنابراین بهتر است شرایط را بررسی کنید.

  برگها باز نمیشود: هنگامی که برگهای گیاه شما باز نشد، سایز گلدان و یا خاک آنرا عوض کنید یا تغذیه مصنوعی کنید.

  برگها تار عنکبوت گرفته: هنگامی که برگها تار عنکبوت گرفت ممکن است این مشکل مربوط به کنه باشد پس سمپاشی کنید و با آبپاشی رطوبت محیط را بیشتر کنید.

  برگها خشک شدند: خشک شدن برگ گیاه شامادورا به علت تشنگی است بنابراین گیاه را آبیاری کنید.

  آفات و بیماری نخل شامورما

  شپشک های گیاهی، کنه های گیاهی بخصوص کنه تار عنکبوتی و حلزون از آفات این گیاه هستند. لکه برگی های قارچی و باکتریایی بلایت باکتریایی و قارچی و پوسیدگی سیاه ساقه و ریشه گیاه از جمله بیماری های این گیاهان محسوب می شوند.

   

  منبع: کتاب طرز نگهداری و پرورش انواع گیاهان آپارتمانی، مینا امیری مهر، نشر اهواز، آفرینش مهر، ۱۳۹۹٫

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.