تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
 • ادر دی مگ همه چیز را درباره “پیاز سفید” بدانید:

  پیاز سفید

  • نام علمی: Allium cepa
  • خانواده: Alliaceae

  پیاز گیاهی است دوساله و دارای ریشه‌های سطحی. انتهای ساقه پیاز در خاک بصورت استوانه‌ای ضخیم شده و برگ‌ها در اطراف آن قرار میگیرند و مواد غذایی در آن‌ها ذخیره میشود. همینطور از قسمت فوقانی آن برگهای ضخیم و متورم و فلس مانند که سفید بوده و کلروفیل و رنگدانه‌ی خود را از دست داده‌اند و از مواد غذایی اندوخته می‌باشند خارج میگردد. پیازاحتیاج زیادی به نور دارد. بنابراین روزهای آفتابی در رشد و نمو گیاه بسیار موثر است.

  پیازهای سفید اندازه متوسط ​​تا بزرگ دارند و به شکل کروی با انتهای گرد یا کمی مخروطی هستند. در زیر پوست، گوشت سفید و تقریباً شفاف، سفت، ترد و آبدار با لایه‌های زیادی از حلقه‌های نازک سفید است. پیاز سفید ترد و لطیف با طعمی تند و ملایم شیرین است و طعمی ملایم و دارد. این پیاز در تمام طول سال در دسترس است.

  پیاز سفید، که از نظر گیاه‌شناسی به عنوان Allium cepa طبقه‌بندی می‌شود، گونه‌ای با نگهداری طولانی است که اعضای خانواده Amaryllidaceae است. انواع مختلفی از پیاز سفید وجود دارد. پیاز سفید که به طور گسترده در غذاهای مکزیکی استفاده می‌شود، به دلیل طعم ملایم، نیمه شیرین و تند، مورد علاقه سرآشپزها و آشپزهای خانگی است.

  پیاز سفید

  ارزش غذایی پیاز سفید

  پیاز به طور کلی سرشار از مواد مغذی مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی است. این پیاز دارای ارزش غذایی غنی از فیبر غذایی، ویتامین C، پتاسیم، سدیم، کلسیم، آهن، اسیدهای آمینه مختلف، اسید فولیک و اسیدهای چرب است.

  پیاز سفید با وجود اینکه پروتئین و چربی کمی دارد، منبع خوبی از کربوهیدرات، گلوکز و فیبر است که انرژی لازم را برای ما فراهم می‌کند. ویتامین B-6 یا پیریدوکسین یک عنصر مهم برای سیستم ایمنی و سیستم عصبی سالم است. ویتامین C یا اسید اسکوربیک موجود در پیاز سفید به حفظ سلامت پوست، مو، استخوان ها، غضروف‌ها و عروق خونی کمک می‌کند. همچنین از سلول‌ها محافظت می‌کند و زخم‌ها را ترمیم می‌کند. ویتامین E موجود در پیاز به سلامت چشم و پوست ما کمک می‌کند.

  در میان مواد معدنی، سدیم به کنترل فشار خون کمک می‌کند، در حالی که پتاسیم به تنظیم مایعات، سیگنال‌های عصبی و انقباضات عضلانی کمک می‌کند. سایر مواد مغذی مانند کلسیم به سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند، آهن به تولید هموگلوبین می‌افزاید، منیزیم عملکرد ماهیچه‌ها و اعصاب را همراه با سنتز پروتئین تنظیم می‌کند و روی به فعالیت آنزیم‌های ضروری در بدن کمک می‌کند. اسیدهای آمینه موجود در پیاز سفید به ساخت عضلات کمک می‌کند، در حالی که اسیدهای چرب به سلامت قلب و عروق کمک می‌کنند.

  پیاز سفید

  مواد مغذی موجود در پیاز سفید

  پیاز سفید همچنین سرشار از مواد مغذی گیاهی است. فلاونوئیدهای موجود در پیاز فیستین، کورستین، کامفرول و ایزورامنتین هستند. همچنین سه اسید آلی در پیاز یافت می‌شود که عبارتند از اسید فرولیک، اسید پروتوکاتچوئیک و اسید میریستیک. مفیدترین ترکیبات حاوی گوگرد موجود در پیاز عبارتند از: دی متیل‌تری سولفید یا DMTS، S-1-پروپنیل-۱-سیستئین سولفوکسید، یا PRENCSO، دی آلیل مونوسولفید یا DMS، دی آلیل دی سولفید یا DDS و، S-متیل-L-سیستئین سولفوکسید یا MCSO.

  پیاز سفید متابولیسم را بهبود می‌بخشد

  پیاز سفید و قرمز به طور قابل توجهی سلامت دستگاه گوارش را بهبود می‌بخشد. آن‌ها سرشار از فیبر و پری بیوتیک اینولین و فروکتولیگوساکارید هستند که به بهبود سلامت روده کمک می‌کنند. خوردن پیاز به طور منظم به افزایش تعداد باکتری‌های مفید موجود در روده کمک می‌کند. پیاز سفید یک سبزی است که پتانسیل کاهش وزن موثری دارد.

  فیبر موجود در پیاز بخشی از کربوهیدرات‌هایی است که بدن ما قادر به هضم آن‌ها نیست. در دیواره‌های سلولی گیاهان یافت می‌شود، اما در محصولات حیوانی وجود ندارد. فیبر از سیستم گوارش ما عبور می‌کند و بدون کمک کالری از بدن خارج می‌شود، در حالی که بدن با تلاش برای هضم آن کالری از دست می‌دهد. بنابراین رژیم غذایی غنی از فیبر برای حفظ سرعت متابولیسم خوب ضروری است. پیاز سفید تازه در واقع منبع خوبی از فیبر است که متابولیسم را افزایش می‌دهد. اگرچه یک وعده ۳.۵ اونس (۹۹ گرم) پیاز سرخ شده یا کبابی دارای ۴۶ کالری است و حاوی فیبر کمتری است که ممکن است به افزایش وزن کمک کند.

  فروکتولیگوساکاریدهای غیرقابل هضم نوعی از کربوهیدرات‌های شیرین هستند که به تنظیم وزن و سطح کلسترول کمک می‌کنند. آن‌ها جذب مواد مغذی را بهبود می‌بخشند و سطح‌تری اسیل گلیسرول، کلسترول و فسفولیپیدها را کاهش می‌دهند و به ارزش مواد مغذی پیاز می‌افزایند.

  پیاز سفید کم پروتئین، بخش مهمی از رژیم کاهش وزن است، زیرا برای سلامت روده ما که عامل اصلی متابولیسم سالم است، مفید است. آن را به صورت پخته، خشک یا خام بخورید و یک قدم دیگر به سمت سلامتی بهتر بردارید.

  نحوه کاشت پیاز سفید و هر آنچه که باید درباره آن بدانید:

  ۱- آب و هوا

  پیازسفید یک محصول فصل خنک است. مناسبترین دما برای کشت پیاز ۱۳ تا ۲۴ درجه سانتی گراد است.   دمای مناسب برای رشد غده پیاز ۲۵ درجه می‌باشد. حرارت کم و رطوبت بالا در اوایل رشد و گرما در اواخر رشد پیاز برای آن خیلی مناسب است. دمای بالاتر از ۲۷ درجه سبب کاهش رشد پیاز می‌شود. همچنین سبب کشیده و نامرغوب شدن غده پیاز می‌شود. پیاز برای تولید گل احتیاج به شرایط روز بلند دارند. پیاز برای تشکیل غده به ۱۲ الی ۱۵ ساعت نور در طول روز نیاز دارد. به طور کلی پیاز به دو دسته زود رس و دیر رس تقسیم میشوند. ارقام دیر رس معمولا  در مناطق سردسیر کاشته و به ۱۵ ساعت نود در طول روز نیاز داشته، ولی ارقام زودرس در مناطق نیمه گرمسیری کاشته می‌شود و به ۱۲ ساعت نور در طول روز نیاز دارند.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  ۲- خاک

  مناسبترین خاک برای کشت پیاز سفید خاک‌های هوموسی با pH بین ۵٫۸ تا ۶٫۵ می‌باشد. در خاک‌های رسی و سفت غده پیاز خوب تشکیل نمی‌شود و شکل بدی پیدا خواهد کرد. پیاز نسبت به اسیدیته خاک بسیار حساس است و در خاک‌های خیلی اسیدی نمیتواند رشد کند زیرا یون آلومینیوم ایجاد سمیت می‌کند.

  ۳- کشت

  مناسب‌ترین دما جهت جوانه زنی بذر پیازسفید ۲۱ تا ۲۷ درجه سانتی گراد می‌باشد. کشت پیاز در ایران در اکثر نواحی بصورت کرتی انجام می‌گیرد. در نقاط گرمسیر از انواع زودرس و در فصل پاییز یا اواخر پاییز و در مناطق سردسیر از انواع دیررس و در بهار بعد از رفع خطر سرمازدگی استفاده می‌شود. عمق بذر حدود ۱ تا ۲ سانتی‌متر بوده و خاک تا زمان سبز شدن بذرها باید مرطوب نگه داشته شود و فواصل بین ردیف‌ها ۳۰ الی ۴۰  سانتی متر و فاصله‌ی بذور از هم ۲ سانتی متر باشد. برای کاشت از طریق نشا، بذور در داخل خزانه کاشته شده و در موقع مناسب آن‌ها را به زمین اصلی منتقل می‌کنند. مدت خزانه گیری بین ۶ تا ۱۰ هفته  می‌باشد.

  ۴- داشت

  تنک کردن بوته‌های پیازسفید الزامی است اگر بوته‌ها تنک نشوند غده‌ها کوچک میمانند. بوته‌ها را باید در فاصله‌ ای منظم تنک کرد. البته با مصرف کمتر بذر میتوان هزینه تنک کردن را کاهش داد. پیاز در دوره رویش به آب فراوان نیاز دارد و معمولا هر ۶ تا ۷ روز یکبار آبیاری میشود. دفع علف‌های هرز از بدو  رویش گیاه بوسیله وجین انجام می‌گیرد. استفاده از علف کشهای اختصاصی بلافاصله پس از کاشت در کشت‌های مکانیزه توصیه می‌شود.

  ۵- برداشت

  برداشت پیازسفید زمانی انجام میگیرد که حداقل ۵۰ درصد و یا حداکثر یک سوم برگ های پیاز به طرف پایین خمیده شده باشد. پیازهای برداشت شده را به منظور خشک شدن چند روز بر روی زمین پهن می کنند.

  اگر قصد خرید “بذر پیاز سفید” را دارید می توانید به سایت دیبای سبز مراجعه کرده و خریداری نمایید.

  از منابع دیگر نیز بیشتر بدانید:

  https://specialtyproduce.com/produce/White_Onions_1219.php

   

   

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.