تاریخ :۱۹ خرداد ۱۴۰۲
گیاهان دارویی مناسب برای حساسیتهای فصلی و غذایی

گیاهان دارویی مناسب برای حساسیتهای فصلی و غذایی

 • گیاهان دارویی مناسب برای حساسیتهای فصلی و غذایی

  دکتر محمدحسین صالحی سورمقی؛ در خصوص گیاهان مفید برای پیشگیری و درمان حساسیتهای فصلی و غذایی می گوید: همان گونه که بعضی از گیاهان و میوه ها میتوانند حساسیت زا باشند، گیاهان زیادی نیز وجود دارند که دارای خاصیت ضد حساسیت هستند. باید اضافه نمود که در موارد معدود، بعضی از گیاهان ضد حساسیت خود ممکن است در برخی افراد ایجاد حساسیت نمایند.

  از جمله گیاهانی که به طور معمول در دسترس می باشند و میتوان آنها را به طور مرتب مصرف نمود و یا در رژیم غذایی قرار داد میتوان به انگور، بادرنجبویه، خارمریم، دارچین، زردچوبه، شاه تره نارنج سیاه دانه، کندر گل، مغربی درخت میخک و افدرا اشاره کرد.

  گیاهان دارویی مناسب برای حساسیتهای فصلی و غذایی

  گیاهان دارویی مناسب برای حساسیتهای فصلی و غذایی

  نحوه و میزان کاربرد تعدادی از آنها به طور خلاصه شرح داده میشود:

  ۱- انگور یا آب انگور

  انگور یا آب انگور را میتوان در فصولی که وجود دارد به طور تازه مصرف نمود. البته مطالعه در این مورد بر روی کشمش انجام نشده ولی به احتمال زیاد کشمش هم باید دارای این اثر باشد.

  بادرنجبویه
  بادرنجبویه که از برگ آن استفاده میشود. گیاهی از خانواده ی نعناع است که از برگ آن استفاده میشود. میتوان در هر نوبت ۵ گرم از برگ آن را به
  صورت دم کرده مصرف نمود. مصرف هر روز آن در حد ۵ تا ۱۰ گرم بلامانع است.

  ۳- دارچین

  از گیاهان معروف و پرمصرف می باشد که پوست ساقه ی درخت دارچین است. پوست را به صورت پودر در آورید (پودر قهوه ای رنگ). آن را میتوان به اشکال مختلف مصرف نمود. حتی میتوان به طور مستقیم پودر را با غذاها و مایعات مصرف کرد. مصرف هر نوبت ۱ تا ۲ گرم میباشد و میتوان تا روزی ۵ گرم و حتی بیشتر از آن نیز مصرف نمود. باید اشاره کرد که دارچین به ندرت میتواند در افراد ایجاد حساسیت نماید.

  ۴- زردچوبه

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  پودر زردی است که همه آن را میشناسند و از ریشه گیاه زردچوبه بدست می آید زردچوبه در ایران رویش ندارد و جزء اقلام وارداتی است. زردچوبه از گیاهان با ارزش و دارای خواص زیادی است که باید به طور مرتب در غذاها از آن استفاده نمود. مصرف زردچوبه تا روزی ۳ گرم برای افراد بالغ بلامانع است. زردچوبه دارای خواص ضد درد، ضد نفخ، ضد اسپاسم ضد سرطان ،قوی، ضد التهاب، اشتها آور، ضد حساسیت و دهها خاصیت ارزنده دیگر است.

  ۵- شاهتره

  شاهتره گیاه بوته ای با برگهای نازک و ریز است که از مصرف بالایی در دنیا برخوردار است. مهمترین خواص شاهتره به عنوان حافظ کبد و درمان امراض پوستی است که از قدیم مورد استفاده بوده است. یکی از گیاهانی که به طور وسیع برای امراض کبد مصرف میشود شاهتره است، که به نام Fumitory در جهان مشهور است. از دیگر خواص شاهتره اثر ضد حساسیت آن است. برای مصرف آن میزان ۵ گرم از برگ را با یک لیوان آب به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه بجوشانید، سپس صاف کنید و قبل از سرد شدن بنوشید. مصرف شاهتره برای افراد بالغ تا روزی ۵ گرم بلامانع است.

  ۶- آب نارنج

  از دیگر گیاهان ضد حساسیت است. آب نارنج را میتوان با تمام غذاها مصرف نمود. آب نارنج در اثر ماندن ممکن است تلخ شود، لذا بهتر است تازه مصرف شود.
  گر چه عدد معینی برای مصرف روزانه ی آن داده نشده است ولی مقدار زیاد آن ممکن است باعث تحریک معده شود. اما به نظر میرسد مصرف آن تا ۲ یا ۳ عدد در روز بلامانع باشد.

  ۷- سیاهدانه
  سیاهدانه نیز از گیاهان سودمند است که خواص زیادی دارد. مهمترین خواص سیاه دانه شامل: اثرات ضد میکروب، ضد سرطان ضد حساسیت ضد ویروس شیرافزا، ادرارآور، کاهش دهنده اوره خون محرک سیستم ایمنی بدن، محافظ کبد، مقوی معده محرک تنفس و اثرات دیگر است. به نقل از یکی از کتب گیاهان دارویی مهم چاپ ۲۰۰۲ آمریکا ” پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد(صلی الله علیه و آله وسلم) سیاهدانه را دوای همه دردها میدانستند و مصرف آن را به مسلمانان توصیه فرموده اند.
  روزانه میتوان ۱ تا ۲ گرم از دانه سیاهدانه به صورت له شده یا چای و یا موارد دیگر استفاده نمود. البته گیاهان دیگری هم به عنوان ضد حساسیت وجود دارند که دسترسی به آنها مشکل بوده و یا ممکن است در مواردی دارای محدودیت مصرف باشند.

  منبع: کتاب پیش به سوی سلامتی، درمان با گیاهان داروئی، فاطمه فرتوش، انتشارات کاکتوس، ۱۳۹۲

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.