تاریخ :۱۷ بهمن ۱۴۰۱
رازیانه-گیاه-اشتها

رازیانه گیاهی اشتها آور

 • رازیانه گیاهی اشتها آور

  گیاه شناسی رازیانه

  رازیانه Fennel با نام علمی Foeniculum vulgare گیاهی است معطر، علفی و دو ساله که ارتفاع آن تا دو متر می رسد. ساقه آن دارای شیارهای هم ردیف و موازی می باشند و برگ های آن نازک و نخی مانند شوید است. گل های رازیانه زرد و به صورت خوشه در انتهای ساقه ظاهر می شود. پزشکان قدیمی از رازیانه استفاده می کردند. این گیاه از نظر طب سنتی ایران، طبیعتی گرم و خشک دارد و رازیانه گیاهی اشتها آور است و طعمی شیرین دارد. رازیانه یک گیاه مدیترانه ای است که امروزه در سراسر جهان محبوب است. تمام قسمت های گیاه رازیانه از جمله پیاز، ساقه، برگ ها و دانه ها قابل خوردن هستند. 

  خواص درمانی رازیانه گیاهی اشتها آور

  دمنوش رازیانه مناسب برای رفع سرماخوردگی است. همچنین این دمنوش خاصیت خلط آور دارد. رازیانه گیاهی اشتها آور و ادرار آور است و برای هضم غذا و از بین بردن نفخ دستگاه گوارشی مناسب است. نوشیدن این دمنوش باعث التیام درد مفاصل می شود. مصرف این دمنوش باعث افزایش شیر مادران می شود. این دمنوش به علت داشتن میزان زیادی از هورمون زنانه استروژن، برای خانم ها در زمان یائسگی مناسب می باشد.

  خواص-رازیانه

  خواص رازیانه

  برای درمان تنگی نفس مفید است، زخم معده را درمان می کند، باد شکن است، برای رفع بوی بد دهان و درمان گلو درد می توان رازیانه را غرغره کرد یا آن را چند دقیقه جوید. مصرف رازیانه از چشم در برابر التهاب  و پیری چشم محافظت می کند. همچنین کشیدن عصاره آن در چشم برای پیشگیری از آب مروارید و تقویت بینایی نافع است. برای رفع سوزش ادرار مفید است. خشک کننده رطوبت، باز کننده انسداد مجاری سینه و کبد و طحال و کلیه و مثانه و مسکن درد ( اگر ناشی از سردی باشد) آنهاست. مالیدن شیره آن بر شکم اطفال، جهت نفخ و درد شکم مفید است. 

  فواید دیگر رازیانه گیاهی اشتها آور 

  تقویت استخوان با گیاه اشتها آور

  در ساختار استخوان فسفات و کلسیم، آهن و روی برای تولید و رشد کلاژن بسیار مهم هستند. همچنین ویتامین K برای سلامتی مهم است زیرا پروتئین های موجود در استخوان و جذب کلسیم را بهبود می بخشد و دفع کلسیم در ادرار را کاهش می دهد.

  فشار خون 

  مصرف کم سدیم برای کاهش فشار خون ضروری است اما افزایش مصرف پتاسیم به دلیل نقش آن در اتساع عروق مهم باشد. نیترات های موجود در رازیانه و سایر غذاها دارای خاصیت گشادی عروقی هستند. به همین دلیل به کاهش فشار خون و محافظت از قلب کمک می کنند. فیبر، پتاسیم، ویتامین C، ویتامین B6 و مواد مغذی گیاهی موجود در رازیانه هستند که به سلامت قلب کمک می کنند.

  رازیانه و درمان سرطان 

  سلنیوم یک ماده معدنی در رازیانه است. به عملکرد آنزیم های کبدی و به سم زدایی برخی از ترکیبات سرطان زا در بدن کمک می کند. سلنیوم همچنین می تواند از التهاب جلوگیری کرده و سرعت رشد تومور را کاهش دهد.

  مصونیت 

  به نظر می رسد سلنیوم موجود در رازیانه تولید سلول های T کشنده را تحریک می کند. این نشان می دهد که می تواند پاسخ ایمنی بدن را به عفونت بهبود بخشد.

  التهاب 

  کولین یک ماده مغذی بسیار مهم در رازیانه است که به خواب، حرکت ماهیچه ها، یادگیری و حافظه کمک می کند. به حفظ ساختار غشای سلولی، به انتقال تکانه های عصبی، جذب چربی کمک می کند و التهاب مزمن را کاهش می دهد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  رازیانه گیاهی اشتها آور۲

  رازیانه

  منبع :

  کتاب کافی شاپ در خانه،آشنایی با انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم دمنوش‌ها، عرقیات گیاهی، اسموتی…، ۱۳۹۶

  کتاب بدانید و سالم بمانید، هفت گام برای سلامتی، نشر اندیشمندان جوان، ۱۳۹۳

  Medically reviewed by Natalie Butler, R.D., L.D. — Written by Megan Ware, RDN, L.D. on August 23, 2018 مترجم سیده آسیه موسوی

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.