تاریخ :۳ مهر ۱۴۰۲
سالسیلیک اسید و کاربرد آن در داروسازی

سالیسیلیک اسید و کاربرد آن در داروسازی

 • اسید سالیسیلیک چیست:

  سالیسیلیک اسید، اسید ارتو-هیدروکسی بنزوئیک نیز نامیده می شود، یک جامد سفید و بلوری که عمدتا در تهیه آسپرین و سایر محصولات دارویی استفاده می شود. (سالیسیلیک اسید و کاربرد آن در داروسازی)

  سالسیلیک اسید

  اسید آزاد به طور طبیعی در بسیاری از گیاهان، به ویژه گونه های مختلف Spiraea، به مقدار کم مشاهده می شود. متیل استر نیز به طور گسترده در طبیعت وجود دارد. این ماده اصلی سازنده روغن گیاه سبز است.

  • تاریخچه کشف سالسیلیک اسید

  سالیسیلیک اسید اولین بار توسط شیمی دان ایتالیایی Raffaele Piria در سال ۱۸۳۸ از سالیسیل آلدئید تهیه شد. در سال ۱۸۶۰ شیمی دانان آلمانی هرمان کولبه و ادوارد لاوتمن سنتزی را بر اساس فنل و دی اکسید کربن کشف کردند. امروزه این ترکیب از فنسید سدیم خشک (سدیم فنولات) و دی اکسید کربن ساخته می شود و پس از آن با اسید تیمار می شود.

  املاح ماده مذکور (سیلیکات ها) در خاک وجود دارند و به وسیله برخی از گیاهان به ویژه گیاهان تیره گندم، دم اسب، گاو زبان از خاک جذب می شوند و در غشای سلول های گیاهی انباشته می شوند. وجود این ماده برای رشد مو ها و ناخن های انگشتان دست و پا بسیار مهم است.

  سالسیلیک اسید

  کاربرد سالیسیلیک اسید:

  از پودر برخی گیاهان حاوی مواد سیلیکاته مثل “دم اسب” به عنوان ماده اصلی محلول های دندان شویی و غرغره، هم چنین به عنوان ماده اضافی شوینده در آب حمام استفاده می شود.

  اسید سیلیک ۳۰٪ اغلب به عنوان استاندارد طلا در لایه برداری شیمیایی برای درمان آکنه ولگاریس در نظر گرفته می شود و اثبات شده است که در درمان ضایعات ملتهب در آکنه ولگاریس و آکنه کومدونال بسیار موثر است.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  (سالیسیلیک اسید و کاربرد آن در داروسازی)

  منابع:

  Encyclopedia Britannica

  Agustina, R., Raif, M. A., Ginting, C. N., & Ikhtiari, R. (2021). Effect of Skin Sebum Levels before and after Chemical Peeling with 30% Salicylic Acid.

  کتاب تولید و فرآوری گیاهان دارویی (جلد اول)، انتشارات آستان قدس رضوی، ۱۳۹۲٫

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.