تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
 •  نور در کشاورزی

  نور مصنوعی در کشاورزی و انواع آن ، گیاهان برای فوتوسنتز به طول موجی بین ۴۶۰ نانومتر تا ۶۵۰ نانومتر احتیاج دارند که با توجه به طیف پیوسته نور خورشید این محدوده تامین می شود .و همچنین به شدت نوری بین ۲۰۰ لوکس نوری برای گیاهان سایه پسند تا ۱۵۰۰۰ لوکس نوری برای گیاهان افتاب دوست نیاز دارند .

  اما جایی که نور خورشید کم می شود یا وجود ندارد مانند داخل اپارتمان ها یا ورودی برخی از خانه ها و یا حتی در گلخانه های بعضی از مناطق در فصل زمستان بحـث استفاده از نور مصنوعی به جای نور خورشید و یا مکمل نور خورشید پیش می آید .

  اما چه نوع نوری برای گیاهان مناسب هست؟

  در ادامه به معرفی انواع نور مصنوعی در کشاورزی و انواع آن اشاره می کنیم:

  ۱- متال هالید(MH)

  میزان زیادی نور در طیف آبی تولید می کند و به رشد گیاه کمک می نماید . این نوع نور برای رشد برگ های سبز و حفظ تراکم گیاه عالی می باشد . اما طول عمر کم و مصرف زیاد از جمله مشکلات این منبع می باشد.

  ۲- سدیم فشار بالا(HPS)

  این لامپ ها نور قرمز-نارنجی منتشر می کنند . این نوع نور ها محرک هورمون ها در گیاهان هستند و باعث افزایش گلدهی و جوانه زنی می شوند . جزو بهترین ها برای مکمل می باشند . اما طول عمر متوسط و مصرف بالا از جمله مشکلات این منبع می باشد.

  فروش ویژه ادوات و تجهیزات کشاورزی
  فرصت استثنایی به مدت محدود، فروش انواع ادوات و تجهیزات خاص به قیمت قبل کد تخفیف ۱۰ درصدی برای تمام محصولات  : BLACK-INSTRUMENT
  همین الآن خرید کنید
  ۳- فلورسنتی

  چراغ های فلورسنتی برای نهال ها و شروع رشد و گیاهانی مثل بنفشه افریقایی که نیاز نوری کمی دارند مناسب هستند . اما باید توجه داشت که باید در فاصله خیلی نزدیک گیاه باشند تا اثر گذار باشند

  ۴-رشته ای

  لامپ های رشته ای بسیار ارزان هستند ولی بسیار ضعیف و ناکارامد هستند . در بهترین حالت مکمل گیاهان اپارتمانی میتوانند باشد اما انرژی حرارتی زیادی تولید میکنند.

   ۵- LED

  لامپ های LED جدید ترین و کارامد ترین و جالب ترین چراغ های در دسترس برای رشد گیاه می باشند . مصرف کم ، شکل پذیر بودن ، طیف نوری مناسب ، راندمان نوری بالا،عدم تولید حرارت، سازگاری با محیط زیست و همچنین طول عمر بالا از مزایای این لامپ ها می باشد .این لامپ ها برای گیاهانی میخواهید دیده شوند توصیه نمی شود چون ظاهر غیر طبیعی به گیاه میدهند البته تولید کنندگان تا حدودی این مشکل را برطرف کرده اند .

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.