تاریخ :۱۰ مهر ۱۴۰۲
 • بذر ریحان و روش کاشت

  بذر ریحان و روش کاشت، ریحان (Ocimum basilicum) که ریحان بزرگ نیز نامیده می شود، یک گیاه دارویی از خانواده Lamiaceae (نعناع)است. ریحان یک گیاه لطیف است و در غذاهای سراسر جهان استفاده می‌شود. در آشپزی غربی، اصطلاح عمومی «ریحان» به گونه‌ای اشاره دارد که به عنوان ریحان شیرین یا ریحان ژنووس نیز شناخته می‌شود.

  ریحان بومی مناطق گرمسیری از آفریقای مرکزی تا آسیای جنوب شرقی است. در آب و هوای معتدل، ریحان به عنوان یک گیاه یکساله در نظر گرفته می‌شود. با این حال، ریحان را می‌توان به عنوان یک گیاه چندساله یا دوساله کوتاه مدت در مناطق باغبانی با آب و هوای گرمسیری یا مدیترانه‌ای کشت کرد.

  برای خرید آنلاین بذر ریحان کلیک کنید

  گیاهشناسی ریحان

  ریحان گیاهی یکساله یا گاهی چندساله است. بسته به واریته، ارتفاع گیاهان می‌تواند بین ۳۰ تا ۱۵۰ سانتی متر (۱ تا ۵ فوت) باشد. برگ‌های آن سبز و بیضی شکل است. اما بسته به رقم، اندازه‌ها و شکل‌های متنوعی دارند. اندازه برگ‌ها از ۳ تا ۱۱ سانتی متر و عرض بین ۱ تا ۶ سانتی متر متغیر است. ریشه گیاه ریحان ضخیم و بصورت مرکزی رشد می‌کند. گل‌های آن کوچک و سفید است و از گل آذین مرکزی یا سنبله‌ای که از ساقه مرکزی بالای گیاه بیرون می‌آید، رشد می‌کند.

  گیاهشناسی-ریحان

  گیاهشناسی-ریحان

  بذر ریحان و روش کاشت

  معرفی ارقام بذر ریحان

  بیشتر ریحان‌ها از ارقام ریحان شیرین هستند. اکثر گونه‌های ریحان دارای برگ‌های سبز هستند، اما تعدادی از آن‌ها بنفش هستند.

  • ریحان انیسون، بذر ریحان شیرین بیان یا ریحان ایرانی (O. basilicum ‘Liquorice’)
  • ریحان دارچینی (Ocimum basilicum’Cinnamon’)
  • ریحان تیره عقیق (Ocimum basilicum’Opal’)
  • ریحان گلوب
  • ریحان بوته ای کوتوله یونانی
  • ریحان فرانسوی
  • ریحان کاهویی (Ocimum basilicum ‘Crispum’)
  • ریحان بنفش (Ocimum basilicum ‘Purpurescens’)
  • ریحان قرمز روبین (Ocimum basilicum ‘Rubin’)
  • ریحان شیرین تایلندی (Ocimum basilicum thyrsifolium)
  ارقام-بذر-ریحان

  ارقام-بذر-ریحان

  بذر ریحان و روش کاشت آن

  بذر ریحان را می‌توان در داخل خانه یا مستقیماً در فضای باز پرورش داد. اگر ریحان در داخل خانه کاشت می‌کنید، ۶ تا ۸ هفته قبل از آخرین یخبندان در گلدان‌های ذغال سنگ نارس بکارید. بذرها را در عمق ۱/۸ اینچی در زیر خاک بکارید تا نور مستقیم به آن‌ها برسد. زمانی که هوا گرم است و خطر یخبندان کاملا از بین رفته است، کاشت را در فضای باز انجام دهید.

  *برای دیدن انواع ارقام ریحان و خرید آنلاین انواع بذرهای ریحان به فروشگاه اینترنتی کشاورزی دیبای سبز مراجعه کنید.

  شرایط مورد نیاز کاشت و پرورش بذر ریحان

  ریحان از مکانی لذت می‌برد که در اکثر روزها نور کامل خورشید را دریافت می‌کند و دمای آن حداقل ۶۵ درجه فارنهایت یا بیشتر است. خاک باید غنی از مواد آلی باشد. اما باید زهکشی خوبی داشته باشد. برای بهبود زهکشی، توصیه می‌کنیم یک کمپوست سبک به قسمت‌هایی از خاک سخت و فشرده تشکیل شده است، اضافه کنید.
  برای جلوگیری از آبیاری بیش از حد، بذرها را روزانه با یک تنظیم غبار یا سایر تنظیمات آب، آبیاری کنید. ریحان به سرما حساس است و در شرایط گرم و خشک بهترین رشد را دارد. به دلیل محبوبیت، ریحان در بسیاری از کشورهای جهان کشت می‌شود. مناطق تولید شامل کشورهای حوزه مدیترانه، مناطق معتدل و سایر مناطق در آب و هوای نیمه گرمسیری است.
  اگرچه ریحان در فضای باز بهترین رشد را دارد، اما می‌توان آن را در داخل گلدان پرورش داد و مانند بسیاری از گیاهان، بهترین عملکرد را بر روی طاقچه‌های رو به آفتاب دارد و از هوای بسیار سرد دور نگه داشته می‌شود. حتی می‌توان آن را در زیرزمین زیر لامپ‌های فلورسنت پرورش داد. روشنایی تکمیلی باعث تولید زیست توده و فنل بیشتر می‌شود و نور‌های قرمز + آبی به طور خاص رشد و تولید جوانه گل گیاه ریحان را افزایش می‌دهد. نور UV-B باعث افزایش مواد فرار در اسانس O. basilicum می‌شود که در گیاهان دیگر قابل تکرار نبوده است. بنابراین ممکن است منحصر به جنس یا حتی برای این گونه باشد.

  کاشت-بذر-ریحان

  کاشت-بذر-ریحان

  دستورالعمل آبیاری گیاه ریحان

  گیاهان ریحان نیاز به آبیاری منظم دارند، اما نه به اندازه مورد نیاز در آب و هوای دیگر. اگر برگ‌های آن به دلیل کمبود آب پژمرده شده باشند، اگر به طور کامل آبیاری شود و در مکانی آفتابی قرار گیرد، بهبود می‌یابد. برگ‌های زرد به سمت پایین گیاه نشانه این است که گیاه تحت تنش قرار گرفته است. معمولاً این بدان معنی است که به آب کمتر یا کود کمتر یا بیشتر نیاز دارد. ریحان را می‌توان با اطمینان از قلمه‌ها با ساقه‌های قلمه‌های کوتاه در آب به مدت دو هفته یا تا زمانی که ریشه‌ها رشد کنند، تکثیر کرد.

  گلدهی ریحان

  هنگامی که ساقه گل تولید می‌کند، تولید شاخ و برگ روی آن ساقه متوقف می‌شود. ساقه چوبی می‌شود و تولید اسانس کاهش می‌یابد. برای جلوگیری از این امر، یک پرورش دهنده ریحان ممکن است ساقه‌های گل را قبل از اینکه کاملاً بالغ شوند، ببندد. از آنجایی که فقط ساقه شکوفه‌دهنده تحت تأثیر قرار می‌گیرد، برخی از ساقه‌ها را می‌توان برای تولید برگ نیشگون گرفت. در حالی که برخی دیگر را برای تزئین یا بذر شکوفه می‌دهند. چیدن برگ‌های گیاه به رشد کمک می‌کند، عمدتاً به این دلیل که گیاه با تبدیل جفت برگچه در کنار بالاترین برگ‌ها به ساقه‌های جدید پاسخ می‌دهد.

  هرس گیاه ریحان

  ریحان شما در عرض ۷ تا ۱۴ روز پس از کاشت، زندگی خود را نشان می‌دهد. ارتفاع گیاهان تا حدود ۳۶ اینچ می‌رسد و می‌توانند فضای مناسبی را اشغال کنند. هر گیاه را تقریباً ۶ تا ۱۲ اینچ از یکدیگر فاصله دهید. برای ترویج تولید برگ‌های اضافی، سر گل‌ها را قبل از باز شدن شکوفه‌ها بچینید. برگ‌های تازه را برش دهید تا به مجموعه‌ای از غذاهای آشپزی و پستو اضافه کنید. هنگامی که به گیاه اجازه گلدهی داده می‌شود، ممکن است غلاف‌های بذری حاوی دانه‌های سیاه کوچک تولید کند که می‌توان آن‌ها را ذخیره کرد و در سال بعد کاشت.

  هرس-گیاه-ریحان

  هرس-گیاه-ریحان

  بیماری های گیاه ریحان

  ریحان از چندین پاتوژن گیاهی رنج می‌برد که می‌توانند محصول را از بین ببرند و عملکرد را کاهش دهند. پژمردگی فوزاریوم یک بیماری قارچی منتقله از خاک است که به سرعت گیاهان جوان ریحان را از بین می‌برد. نهال‌ها ممکن است با بیماری میرایی یا مرگ نهال توسط قارچ پیتیوم از بین بروند. یکی از بیماری‌های شایع برگ ریحان، کپک خاکستری است که توسط Botrytis cinerea ایجاد می‌شود. می‌تواند باعث عفونت پس از برداشت شود و می‌تواند کل گیاه را از بین ببرد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  بیماری لکه سیاه روی شاخ و برگ ریحان دیده می‌شود و توسط قارچ‌های جنس Colletotrichum ایجاد می‌شود. سفیدک کرکی ناشی از Peronospora belbahrii یک بیماری مهم است، همانطور که برای اولین بار در ایتالیا در سال ۲۰۰۴ گزارش شد. در سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ در ایالات متحده گزارش شد. باکتری‌های غیر بیماری‌زا موجود در ریحان شامل گونه‌های Novosphingobium هستند.

  زمان برداشت گیاه ریحان

  گیاه ریحان شیرین جزو گیاهان یکساله دسته‌بندی می‌شوند. ریحان در طول ماه‌های تابستان، برگ‌های زیادی را برای برداشت تولید می‌کنند و بعداً در پایان فصل گل می‌دهند. دانه‌های تازه را می‌توان قبل از رسیدن فصل زمستان، از سر گل‌های مصرف شده جمع آوری کرد. برداشت ریحان شیرین بین ۶۰ تا ۹۰ روز طول می‌کشد.

  کاربرد گیاه ریحان در آشپزی

  ریحان بیشتر به صورت تازه در دستور غذاها استفاده می‌شود. ریحان شیرین برگ‌های سبز و بزرگ و لطیفی تولید می‌کند که هم معطر و هم خوش طعم هستند. این گیاه که اغلب در پستوهای ایتالیایی استفاده می‌شود. ریحان نه تنها یک افزودنی عالی برای پستوها، بلکه سالادها و سس‌های گوجه فرنگی نیز می‌باشد.

  گیاه-ریحان-آشپزی

  گیاه-ریحان-آشپزی

  ریحان یکی از مواد اصلی پستو، سس ایتالیایی با روغن زیتون است. در غذاهای چینی نیز از ریحان تازه یا خشک در سوپ و سایر غذاها استفاده می‌شود. در تایوان، مردم برگ‌های تازه ریحان را به سوپ‌های غلیظ اضافه می‌کنند. آن‌ها همچنین مرغ سرخ شده را با برگ‌های ریحان سرخ شده می‌خورند. ریحان (معمولاً ریحان تایلندی) معمولاً در خامه یا شیر خیس می‌شود تا طعم جالبی در بستنی یا شکلات‌ها (مانند ترافل) ایجاد کند.

  بیشتر ریحان‌های آسیایی طعمی شبیه میخک دارند، که به طور کلی قوی‌تر از ریحان‌های مدیترانه‌ای است. ریحان لیمویی به دلیل وجود سیترال بوی لیمویی و طعم قوی دارد و در اندونزی به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود. جایی که به آن kemangi می‌گویند و به صورت خام با کلم خام، لوبیا سبز و خیار همراه با ماهی سرخ شده یا اردک سرو می‌شود. گل‌های آن یک ماده خوشمزه برای سالاد است.

  *برای دیدن انواع ارقام ریحان و خرید آنلاین انواع بذرهای ریحان به فروشگاه اینترنتی کشاورزی دیبای سبز مراجعه کنید.

  منبع:

  www.en.wikipedia.org

  ۲- www.amazon.com

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.