تاریخ :۹ مهر ۱۴۰۲

پرورش گیاه سرخس دم روباهی

 •  

  نام انگلیسی: Foxtail Fern

  نام علمی:  Asparagusdensiflorus ‘Myers’

  خانواده: Asparagaceae

  نام های دیگر:Asparagus foxtail ,Plume asparagus

  بومی: آفریقای جنوبی

  گیاه به صورت عمودی رشد می کند و ارتفاع آن به ۶۰ سانتی متر می رسد.

  گل های این گیاه کوچک و سفید هستند که در تابستان ظاهر می شوند. اواخر تابستان و اوایل پاییز میوه های کوچک و کروی می دهد، زمانی که می رسد از سبز به قرمز تبدیل می شود.

  گیاه سرخس دم روباهی ریشه غده ای دارد و باعث تحمل خشکی می شود.  با این حال ، به دلیل سیستم ریشه ای قوی می تواند گیاهان کوچک تر و شکننده را خفه کند. سرخس های دم روباهی اگر در گلدان نگهداری شوند ، گیاهان آپارتمانی فوق العاده ای ایجاد می کنند و به راحتی می توان آن ها را برای زمستان و در مناطق سردتر به داخل خانه آورد.  

  سرخس دم روباهی ، ترجیحاً در مناطقی که سایه کمی دارند ، نور نرم را دوست دارد. آفتاب صبح خوب است ، در محلی با نور فیلتر شده آفتاب به خوبی رشد می کند .فقط مطمئن شوید که گیاه شما از آفتاب گرم بعد از ظهر محافظت می کند. اگر گیاه خود را در داخل منزل نگهداری می کنید ، آن را در نور روشن و غیر مستقیم قرار دهید. نورخیلی زیاد و مستقیم باعث سوختن برگ ها می شود.

  فروش ویژه به مدت محدود
  فروش ویژه بیش از ۳۰۰۰ رقم محصولات کشاورزی، انواع بذر با بسته بندی اورجینال و خانگی، انواع کودهای وارداتی اصل، ادوات و ابزارآلات با ضمانت اصالت کالا
  همین الآن خرید کنید

  خاک

  سرخس های دم روباهی در انواع مختلف خاک به خوبی عمل می کنند ، به شرطی که زهکشی خوبی داشته باشند تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری کنند. خاک کمی اسیدی را ترجیح می دهد ، اما این یک نیاز سخت و سریع نیست.

  آب

  سرخس دم روباهی از آبیاری کامل سود می برد ، اما مطمئن باشید که در فاصله دفعات آبیاری سه سانتی متر بالای خاک کاملاً خشک می شود.هنگامی که آماده آب دادن هستید ، این کار را کاملاً انجام دهید و اجازه دهید مقدار اضافی آن تخلیه شود (برای گیاهان گلدان). این گیاه از خاک مرطوب برخوردار است ، اما هرگز نباید غرقاب باشد. سرخس دم روباهی به دلیل ریشه غده ای آن ، مقاوم به خشکی است ، و این گزینه خوبی برای مناطقی است که طلسم کوتاه خشک دارند. میزان آبیاری این گیاه متوسط است یعنی فاصله بین دو آبیاری خاک گیاه کمی خشک شود. به دلیل داشتن سیستم ریشه غده ای آب را در خود ذخیره می کند. اگر گیاه را زیاد آبیاری کنید برگ ها از پایین شروع به زرد شدن می کنند و می ریزند.

  دما و رطوبت

  . برای گیاهان داخل منزل حتما منبع رطوبت مانند سینی سنگریزه با آب تهیه کنید. این گیاهان همچنین به خوبی مه پاشیدن را پاسخ می دهند. از آنجا که این گیاه در آب و هوای گرم رشد می کند ، می توان آن را در خارج از منزل در تمام طول سال و در مناطق ۹-۱۱ نگهداری کرد. در مناطق سردسیر این گیاهان گیاهان گلدانی زیبایی ایجاد می کنند که می توان برای زمستان از آن ها استفاده کرد. آن ها دمای سرد را به خوبی کنترل نمی کنند ، بنابراین مطمئن شوید که از آن ها در برابر یخ زدگی محافظت       می کنید.

  کود دهی

  کود دهی سالانه برای جلوگیری از زردی برگ مهم است. تغذیه سرخس دم روباهی خود را از بهار شروع کنید و ماهانه در تمام طول فصل رشد ادامه دهید. کود متعادل بسیار عالی عمل می کند. سرخس دم روباهی به خوبی به کودهای آهسته رهش و همچنین به کودهای مایع که در نیمه مقاومت داده می شوند، پاسخ می دهد. یکی دیگر از گزینه های عالی کمپوست است.

  سمی بودن سرخس های دم روباهی

  توت های سرخس گیاه دم روباهی اگرچه چشم نواز است ، هم برای حیوانات و هم برای انسان سمی است. طبق ASPCA ، علائم مسمومیت برای حیوانات شامل ناراحتی گوارشی مانند استفراغ، اسهال و درد شکم است. علائم مشابه در انسان نیز وجود دارد. علاوه بر ناراحتی های گوارشی، این گیاه همچنین می تواند باعث تحریک پوست شود.  ساده ترین راه برای تکثیر سرخس های دم روباهی تقسیم است. بهترین زمان برای این کار فصل بهار است.

  هنگام تقسیم گیاهان گلدان از آنهایی که در زمین هستند ، همیشه از یک چاقوی تیز یا بیل برای برش وسط گیاه استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که هر قطعه تقسیم شده دارای سبزی و ریشه سالم است. هنگام کاشت مجدد ، آبیاری اولیه باید سخاوتمندانه باشد. گلدان سرخس های دم روباهی به خوبی گیاهان گلدانی یا به عنوان بخشی از باغ های کانتینری عمل         می کنند. بزرگترین کلید برای یک سرخس سالم دم گلدان اطمینان از بزرگ نبودن گلدان است. خاک بیش از حد اضافی می تواند آب اضافی را نگه داشته و باعث پوسیدگی شود. هنگامی که زمان ریشه زدن گیاه است ، خواهید فهمید که چه موقع زمان لازم برای تولید مجدد آن است؟ این را وقتی خواهید دید که ریشه ها در خارج از خاک شروع به رشد می کنند. وقتی این اتفاق افتاد کافی است سرخس خود را به گلدان کمی بزرگتر منتقل کنید یا گیاه را به آرامی تقسیم کنید.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.