تاریخ :۲ مهر ۱۴۰۲
 • علل ترکیدن پوست تنه درختان میوه

  ترکیدگی و شکاف در تنه درختان امری نسبتا معمول است و ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد.(علل ترکیدن پوست تنه درختان میوه)

  یکی از متداول ترین علل ترکیدگی ها و شکاف ها در تنه های درخت هوای سرد است. این شکاف ها را ترکیدگی دراثر یخ زدگی می نامند.

  چوب داخلی و بیرونی تنه درخت دراثر نوسانات تغییر دما منبسط و فشرده می شود. این امر زمانی اتفاق می افتد که در زمستان دما هوا به زیر صفر به ویژه بعد از یک روز آفتابی وقتی تنه درخت در اثر تابش خورشید گرم شده است پایین آید.

  سرعت های مختلف انبساط بین چوب داخلی و بیرونی می تواند چنین تنشی را روی تنه درخت بوجود آورد و ایجاد ترکیدگی نماید.

  درختان سیب به این نوع ترکیدگی در اثر یخ زدگی حساس هستند. رویش درختان در خاک های دارای زهکشی ضعیف به ترکیدگی در اثر یخ زدگی حساس هستند.

  تنه درختان سیب را دوغاب سفید می زنند تا از ترک خوردگی در اثر یخبندان جلوگیری نمایند. رشد خیلی زیاد در اواخر پاییز تحریک شده در اثر دما های گرم، رطوبت زیاد و سطوح زیاد ازت می توانند سبب افزایش حساسیت درختان به ترکیدگی در اثر یخ زدگی شوند.

  نوسانات شرایط رشد ممکن است سبب ترکیدگی پوست شود. شرایط مرطوب یا رشد مطلوب به دنبال آب و هوای خشک ممکن است موجب رشد زیاد یا قوی گردد که منجر به ترکیدگی پوست می شود.

  آفتاب سوختگی شکل دیگری از آسیب دیدگی می باشد که می تواند موجب ترکیدگی یا شکاف خوردگی شود. این نوع خسارت معمولا در زمستان در طرف جنوب و جنوب غربی یا غرب تنه و شاخه ها بوجود می آید.

  این خسارت زمانی افتاق می افتد که سلول های بافت زنده زیر پوست در روز های گرم و آفتابی فعال می شوند و سپس وقتی دمای شب به زیر نقطه انجماد تنزل پیدا می کند دچار پارگی و مرگ می شوند.

  در بهار این نقاط مرده تغییر رنگ می دهند و آفتاب سوخته میشوند. این نوع ترک خوردن پوست تنه درخت را آفتاب سوختگی می گویند.

  پوست نازک درختان جوان به آسیب آفتاب سوختگی خیلی حساس هستند. تنه درختان را میتوان رنگ لاتکس سفید رنگ نمود. ترکیدگی پوست در درختانی که پوست نازک دارند مانند درختانی مثل گلابی، سیب، گیلاس بسیار دیده می شود.

  ترک خوردگی ها در واقع می توانند در نتیجه زخم های هرس نیز بوجود آیند. هرس سنگین، خاک ورزی دیر هنگام، خاک های شنی و خسارت سمپاشی ها می توانند موجب افزایش خسارت سرمازدگی شوند. ترکیدگی ایجاد شده در اثر زخم هرس میتواند در اثر سرمازدگی بزرگتر وتبدیل به شانکر شود.

  تنه درختان جوان را در پاییز و زمستان با مواد مناسب می پوشانند تا دچار سرمازدگی یا افتاب سوختگی نشوند. رنگ سفید به بازتاب نور و گرما از تنه درخت کمک می کند.

   ترکیدگی تنه درختان سیب بر اثر نوسانات دمایی در فصل خواب نیز بوجود می آید. برای پیشگیری بهتر است از مصرف دیر هنگام کودهای ازته (اوره) خودداری گردد و از ابتدای پاییز آبیاری را متوقف نمود.

  دوغاب سفید بر روی تنه درخت نیز از آفتاب سوختگی جلوگیری نموده و ترک خوردگی را  کاهش می دهد.

  (علل ترکیدن پوست تنه درختان میوه)

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.