تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
 • برگ ها به دلایل مختلف از جمله استرس محیطی، آفت و بیماری از گیاه جدا می شوند. در اینجا شایع ترین دلایلی که باعث                    می شوند گیاه برگ های خود را از دست بدهد، را برایتان توضیح داده ایم:

  شوک

   شوک ناشی از انتقال گیاه، تعویض گلدان و یا تقسیم ریشه اولین عامل ریختن برگ های گیاه است. این امر در مورد گیاهانی که از محیط داخل منزل به فضای بیرون منتقل می شوند (و یا برعکس) نیز صادق است. همچنین نوسان دما، نور و رطوبت                  می تواند گیاه را تحت تاثیر قرار دهد به خصوص اگر از محیطی به محیط دیگر منتقل شده باشد که این امر اغلب به ریزش برگ های گیاه منجر می شود.

  شرایط آب و هوایی

  تغییرات محیطی علاوه بر این که منجر به شوکه شدن گیاه می شوند، به واسطه شرایط آب و هوایی جدید نیز نقش مهمی در ریختن برگ گیاه دارند. دما تاثیر قابل توجهی بر گیاه می گذارد. یک تغییر ناگهانی در دما ( سرد یا گرم) باعث زرد یا قهوه ای شدن برگ ها و افتادن آن ها میشود.

  رطوبت

  بسیاری از گیاهان در نتیجه خشکی یا رطوبت بیش از حد، برگ های خود را از دست می دهند. مثلا آب دهی زیاد معمولا منجر به زرد شدن برگ و ریختن آن می شود. خاک متراکم و خشک نیز همین پیامد را به دنبال دارد چون ریشه محدود شده و نمی تواند مواد غذایی و آب کافی به گیاه برساند. در شرایط خشکی و بی آبی معمولاَ گیاه برای نگه داشتن آب در خود، مجبور می شود برخی از برگ ها را از خود جدا کند. گیاهانی که به صورت خیلی متراکم و انبوه در گلدان قرار دارند ممکن است به همین علت برگ های خود را از دست بدهند که این امر نشانه نیاز به تعویض گلدان است.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  تغییرات فصلی

  تغییر فصل می تواند به ریزش برگ منجر شود. همه ما با برگ ریزان پاییزی آشنایی داریم اما آیا می دانستید که این اتفاق در فصل بهار و تابستان نیز ممکن است رخ دهد؟ در مورد برخی گیاهان مانند درختان همیشه سبز برگ پهن، ریختن برگ های قدیمی تر (که اغلب زرد شده اند) در بهار امری متداول است که علت آن ایجاد فضا برای رشد برگ های تازه است. برخی دیگر از گیاهان در اواخر تابستان یا اوایل پاییز این کار را انجام می دهند.

  بیماری و آفت

  برخی بیماری ها و آفت ها گاهی منجر به ریزش برگ های گیاه می شوند. بنابراین باید همیشه به دقت برگ های گیاه را بررسی کنید و هر گونه علائم بیماری یا آفت را در آن زود شناسایی و درمان کنید.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.