تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲
 • دستگاه های برداشت پنبه و ساختمان آنها

  برداشت پنبه

  دستگاه های برداشت پنبه و ساختمان آنها: پنبه گیاه غوزه‌ای است که درون آن الیاف قرار دارد. پس از رسیدن کامل غوزه، ۴ یا چند شکاف برمیدارد. از آنجایی که تمام بوته‌های پنبه به طور همزمان نمی‌رسند، برای چیدن الیاف از غوزه ها، باید چند بار در مزرعه رفت و آمد کرد و هر بار غوزه‌هایی که باز شده‌اند را برداشت نمود. یکی از شگفت انگیزترین چیزها در مورد برداشت پنبه این است که در قرن گذشته چقدر تغییر کرده است. از آنجایی که برداشت پنبه دیگر با دست انجام نمی‌شود (چیزی که تا اوایل قرن بیستم وجود داشت)، از دستگاه های برداشت پنبه تخصصی برای جدا کردن الیاف پنبه از غوزه‌های بالغ استفاده می‌شود.

  در زمان‌های گذشته، پنبه باید سه یا چهار بار در هر فصل برداشت، با دست چیده میشد، زیرا غوزه‌ها با سرعت‌های متفاوتی بالغ می‌شدند و تأخیر در چیدن تا زمانی که همه غوزه‌ها آماده چیدن شوند، عملی نبود. زیرا به محض باز شدن غوزه‌ها کیفیت پنبه بدتر می‌شد. اما زمانی که برداشت کننده‌های مکانیکی معرفی شدند، پرورش دهندگان گیاهان انواع پنبه هیبریدی را با غوزه‌های بلندتر از سطح زمین تولید کردند که به طور یکنواخت می‌رسید.

  دستگاه های برداشت پنبه و ساختمان آنها

  دستگاه های برداشت پنبه و ساختمان آنها

  فرآیند برداشت پنبه در عصر حاضر

  برداشت پنبه در ۱۰۰ سال گذشته به لطف ظهور فناوری دستخوش تغییرات عظیمی شده است. از آنجایی که تا دهه ۱۹۴۰ از پنبه‌چین‌ها و دستگاه‌های غوزه چین استفاده نمی‌شد، پنبه قبل از آن از نظر تاریخی با دست برداشت می‌شد. فقط دو نسل پیش، مشکل ذخیره‌سازی و آتش سوزی که صدها سال صنعت پنبه را گرفتار کرده بود، با ظهور دستگاه‌های برداشت پنبه پایان یافت. فناوری مدرن در صنعت پنبه از ایالات متحده شروع شد و اکنون در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماشین‌های بزرگ و حجیم مسئول تغییر همه چیز از قیمت تا دسترسی همه چیز هستند.

  اولین دروگرها فقط قادر به برداشت یک ردیف پنبه در یک زمان بودند. اما هنوز می‌توانستند تا چهل کارگر دستی را جایگزین کنند. پنبه‌چین‌های فعلی یک ماشین خودکششی است که پرز و بذر پنبه (پنبه بذر) را در شش ردیف در یک زمان از گیاه پاک می‌کند.

  • امروزه از دو نوع جمع کننده پنبه استفاده می شود:

  ۱- یکی از آن‌ها غوزه چین است که نه تنها پرزهای گیاه را از بین می‌برد، بلکه مقدار زیادی از مواد گیاهی را نیز مانند غوزه‌های باز نشده از بین می‌برد. بعداً، مواد گیاهی از طریق فرآیندی که مواد سنگین‌تر را رها می‌کند، از پرز جدا می‌شود، قبل از اینکه پرزها به سبد در عقب چینده برسند.

  ۲- نوع دیگر جمع کننده، جمع کننده spindle است. از ردیف‌هایی از سوزن‌های خاردار استفاده می‌کند که با سرعت زیاد می‌چرخند و دانه پنبه را از گیاه جدا می‌کنند. سپس پنبه بذر توسط یک دافر ضد چرخش از سوزن‌ها جدا می‌شود و سپس در سبد دمیده می‌شود. هنگامی که سبد پر شد، جمع کننده دانه پنبه را در یک «ماژول ساز module builder» می‌ریزد.

  دستگاه های برداشت پنبه و ساختمان آنها

  دستگاه های مورد استفاده را می‌توان به چند نوع مختلف برای هر مرحله از آماده‌سازی پنبه تقسیم کرد: پنبه چین ها و غوزه چین ها

  ۱- پنبه چین ها

  پنبه‌چین دستگاهی است که پنبه را به گونه‌ای برداشت می‌کند که زمان برداشت را کاهش می‌دهد. این دستگاه به عنوان دستگاه برداشت پنبه نیز شناخته می‌شود. این دستگاه‌ها فقط الیاف را از غوزه جدا می‌کنند. پنبه چین از نوع سوار است که یک پابند استوانه عمودی دوار دارد و روی آن چندین سوزن به نام انگشتی به صورت زیگزال تعبیه شده اند. در حین چرخش استوانه ها، انگشتی‌ها در غوزه‌ها فرو می‌روند و پنبه را از داخل آن بیرون می‌آورند. سپس از انگشتی‌ها میان صفحات استوانه‌ای شکل عمودی به نام پنبه گیر عبور می‌دهند. پس از آن پنبه‌ها گرفته شد، به طرف سبد یا ظرف پنبه هدایت می‌شوند. در ادامه چرخش انگشتی‌ها، پنبه‌ها از استوانه دیگری به نام تمیز کن که صفحاتش همیشه مرطوب است می‌گذرد تا بقایای پنبه چسبیده نیز پاک شود.

  در برخی موارد، به جای پنبه‌چین، از دستگاه‌های غوزه چین پنبه استفاده می‌شود که معمولاً پس از از بین رفتن پوشش گیاهی سبز در اثر یخبندان انجام می‌شود. غوزه چین پنبه از روش غلتکی استفاده می‌کند که غوزه‌های باز را به همراه برگ‌ها و ساقه‌ها روی نوار نقاله فشار می‌دهند. در این مورد، مواد باید توسط دستگاه‌های مخصوص در پنبه پاک کن تمیز شوند.

  دستگاه های برداشت پنبه

  دستگاه های برداشت پنبه

  ۲- غوزه چین ها (stripper)

  غوزه را به همراه پنبه های محتوی آن توسط ماشین از بوته ها جدا می کند.

  ساختمان دستگاه برداشت پنبه

  • هادی

  در قسمت جلو دستگاه برداشت پنبه قرار دارد که ساقه را بلند کرده و بطرف ماشین هدایت می کند.

  فروش ویژه ادوات و تجهیزات کشاورزی
  فرصت استثنایی به مدت محدود، فروش انواع ادوات و تجهیزات خاص به قیمت قبل کد تخفیف ۱۰ درصدی برای تمام محصولات  : BLACK-INSTRUMENT
  همین الآن خرید کنید
  • غوزه چین

  در پشت هادی قرار دارد و از نوع انگشتی و یا غلطکی است.

  • دستگاه تمیزکن و تفاله

  به صورت صفحه سوراخ دار در زیر چرخ‌های انگشتی دار قرار گرفته است که محصول برروی آن می‌ریزد و پس از جدا شدن ناخالص‌های آن، پنبه تمیز به داخل بارکش یا مخزن می‌رود. در غوزه چین تنظیم غلطک‌ها اهمیت زیادی دارد. اگر فاصله بین تیغه و غلطک با فاصله بین دو غلطک زیاد باشد، غوزه چیده نمی‌شود. اگر فاصله کم باشد، ساقه و برگ وارد ماشین می‌شود. این فاصله بوسیله اهرمی که در نزدیک راننده قرار دارد قابل تنظیم است. سرعت مناسب ماشین نیز به پر پشتی و یا کم پشتی محصول بستگی دارد. سرعت متوسط با ماشین یک ردیفه بین یک تا دو و نیم هکتار در ساعت است.

  کمباین برداشت پنبه

  کمباین برداشت پنبه آسان برای کار، عملکرد عالی و کاربرد بالا است. قدرت بالا، صدای کم و مصرف سوخت کم. دارای ظرفیت زیاد و تخلیه سریع پنبه است. مقدار زیادی پنبه برداشت شده توسط سیستم باد شدید از سر وانت به جعبه پنبه ارسال می شود. مانیتور کل فرآیند تغذیه را کنترل می کند. کمباین برداشت پنبه عمدتا دارای قطعات سر جمع کننده پنبه، سیستم هیدرواستاتیک، شاسی خودکششی، سیستم های فرمان، سیستم پنبه ای انتقال باد، ترکیب جعبه پنبه، سیستم های نظارت الکترونیکی، سیستم های الکتریکی، سیستم تزئین آب، سیستم روغن کاری اتوماتیک، حفاظت پویا سیستم هستند.

  قیمت کمباین پنبه چین

  قیمت کمباین پنبه چین برحسب عملکرد و برند آن در بازار ماشین آلات کشاورزی متفاوت است. شما می توانید از طریق فروشندگان معتبری که در این حوزه فعالیت می کنند، با بهترین قیمت، کمباین پنبه چین مورد نظر خود را خریداری نمایید.

   

  منابع:

  ۱- www.certipik.com

  ۲- www.en.wikipedia.org

  ۳- www.combine-harvesters.com

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.