تاریخ :۳ مهر ۱۴۰۲
خاک مناسب کاشت شبدر قرمز

خاک مناسب کاشت شبدر قرمز + نیاز نوری شبدر قرمز

 • خاک مناسب کاشت شبدر قرمز + نیاز نوری شبدر قرمز

  خاک مناسب کاشت شبدر قرمز

  خاک مناسب کاشت شبدر قرمز + نیاز نوری شبدر قرمز: شبدر قرمز گیاهی خاص نواحی معتدل، خنک و مرطوب است. این گیاه به خشکسالی مقاومتی ندارد. در خاک های لومی و لومی رسی نسبتا سنگین با زهکشی خوب، آهک دار و دارای حاصلخیزی کافی رشد مناسبی دارد. شبدر قرمز خاک های عمیق و هموس دار را می پسندد.

  خاک مناسب کاشت شبدر قرمز

  خاک مناسب کاشت شبدر قرمز

  مقاومت شبدر قرمز به pH خاک نسبت به یونجه بیشتر است و در pH حدود ۶/۶ تا ۷/۶ رشد مناسبی دارد. شبدر قرمز به خاک های شور و قلیایی تحمل زیادی ندارد. اما به مراتب بیشتر از یونجه، شبدر شیرین و شبدر آلسیک نسبت به خاک های اسیدی مقاومت دارد.

  نیاز نوری شبدر قرمز

  شبدر قرمز نسبت به سایر لگوم های علوفه ای مقاومت بیشتری در برابر کاهش شدت نور دارد. اگرچه طویل شدن ساقه و آغاز گلدهی آن نیاز به طول روز بلند دارد. البته ارقام زودرس برای گلدهی نیازمند حداقل طول روز بیش از ۱۴ ساعت اما ارقام دیررس (ماموت) برای گلدهی نیاز به طول روز بیشتری دارند.

  عملیات زراعی شبدر سفید

  شبدر سفید را در بهار کشت می کنند. اما اگر شرایط محیطی قبل از فرارسیدن زمستان اجازه رشد کافی به آن بدهد می توان در پاییز هم این گیاه را کشت نمود. لازم به ذکر است که کاشت اصلی و تنهای شبدر سفید از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست و بیشتر تاکید روی کاشت مخلوط آن با گیاهان علوفه ای گرامینه می باشد.

  بستر بذر شبدر سفید به دلیل ریز بودن بذرها باید کاملا نرم، یکنواخت و فشرده باشد. مقدار بذر لازم برای کاشت بسته به نوع بذر و شرایطی محیطی بین ۲ تا ۱۰ کیلوگرم در هکتار برای کاشت خالص و حدود ۳ کیلوگرم در هکتار برای کاشت مخلوط می باشد. که باید در عمق ۱/۵-۱سانتی متری خاک کشت شوند.

  چگونگی کشت و کار شبدر سفید مشابه به شبدر قرمز است. میزان کود مورد نیاز حدود ۱۵۰ تا ۲۵۰ کیلوگرم فسفر و ۵۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم پتاس در هر هکتار می باشد. چنانچه این گیاه به صورت مخلوط با گرامینه ها کشت شود، می توان کود نیتروژنه هم به خاک اضافه نمود. شبدر سفید نسبت به عناصر سنگین همچون کادمیم حساس است.

  فروش ویژه به مدت محدود
  فروش ویژه بیش از ۳۰۰۰ رقم محصولات کشاورزی، انواع بذر با بسته بندی اورجینال و خانگی، انواع کودهای وارداتی اصل، ادوات و ابزارآلات با ضمانت اصالت کالا
  همین الآن خرید کنید

  برداشت شبدر سفید

  شبدر سفید را می توان به صورت علوفه سبز، سیلو، علوفه خشک و چراگاه مورد استفاده قرار داد. این گیاه سالیانه حدود ۱۰ تا ۲۰ تن علوفه تازه و ۲/۵ تا ۵ تن علوفه خشک در هر هکتار تولید می نماید. مزرعه شبدر سفید را نباید قبل از اینکه ارتفاع بوته ها به ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر برسد، درو کرد. و یا مورد چرا توسط دام قرار داد. ارتفاع مناسب برداشت شبدر سفید ۷/۵ – ۲/۵ سانتی متر از سطح زمین می باشد.

  برای تولید بذر اکثر این گیاه را به طور خالص کشت نموده و حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ کیلوگرم در هکتار بذر بدست می آورند. این گیاه از نظر زمان برداشت مشابه شبدر قرمز می باشد.

  منبع: کتاب زراعت گیاهان صنعتی وعلوفه ای، انتشارات دانشگاه پیام نور.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.