تاریخ :۲ مهر ۱۴۰۲
نکات مهم برداشت گیاه پنبه

نکات ضروری در آبیاری پنبه

 • آبیاری پنبه:

  پنبه در طول دوره کاشت تا برداشت برای تولید محصولی با کیفیت و کمیت خوب نیاز به آب کافی دارد و در مناطقی که بارندگی و ذخیره آب در خاک کافی نباشد لازم است پنبه را به مقدار کافی آبیاری نمود تا عملکرد مناسبی به دنبال داشته باشد.
  به طور کلی آب مورد نیاز پنبه در طول دوره زندگی بین ۷۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ متر مکعب است و دوره آبیاری پنبه در شرایط مختلف از نظر درجه حرارت و جنس خاک کاملا متفاوت است اما معمولا این محصول را ۸ تا ۱۱ روز یکنواخت آبیاری می کنند.(نکات ضروری در آبیاری پنبه)

  نکات ضروری در آبیاری پنبه

  آبیاری پنبه در چهار مرحله کشت تا برداشت به شرح زیر انجام می گیرد:

  ۱) آبیاری قبل از کشت:

  در این مرحله جهت اجرای عملیات تهیه زمین باید رطوبت کافی در خاک موجود باشد و در نواحی که فصل تابستان خاک، ذخیره آبی کافی داشته باشد این آبیاری خیلی سبک انجام می گیرد.

  ۲) آبیاری در موقع کشت تا گل دهی:

  بوته هایی که قبل از گلدهی رشد سریع و کافی دارند عملکرد بیشتری از بوته هایی که با خشکی و کم آبی مواجه گردیده اند خواهند داشت و زودرس تر هم می باشند. یکی از عوامل مهم تولید جوانه و سرعت رشد وجود رطوبت کافی در اطراف بذر می باشد و چون در ابتدای رشد ریشه پنبه کوچک می باشد به همان نسبت احتیاج گیاه به آب در این مرحله کمتر از سایر مراحل بعدی می باشد.

  3) آبیاری در دوره گل کردن و رشد غوزه ها:

  در این مرحله به دلیل وجود شاخ و برگ زیاد تعرق نیز بیشتر است و احتیاج به آب از سایر مراحل قبلی زیادتر شده است و لازمست در چندین نوبت آبیاری انجام گیرد تا عملکرد افزایش یابد. در دوره گلدهی حساسیت پنبه به خشکی زیاد است و تنش خشکی می تواند موجب ریزش گل ها بشود. برای تعیین زمان دقیق آبیاری کافی است که یک مشت از خاک را در دست گرفته به صورت گلوله در آوریم اگر به خودی خود در موقع فشردن ریزونرم بشود باید آبیاری انجام گیرد.

  ۴) آبیاری در مرحله رسیدن و بازشدن غوزه ها:

  پس از پایان مرحله گلدهی و شروع باز شدن غوزه ها مقاومت پنبه به خشکی و کم آبی زیادتر خواهد شد و آبیاری پس از باز شدن غوزه ها موجب دیررس شدن محصول و تاخیر در برداشت می گردد. آخرین آبی که به مزرعه داده می شود باید تا بیست روز پس از باز شدن اولین غوزه ها انجام گیرد و سپس آبیاری قطع بشود.

  فروش ویژه به مدت محدود
  فروش ویژه بیش از ۳۰۰۰ رقم محصولات کشاورزی، انواع بذر با بسته بندی اورجینال و خانگی، انواع کودهای وارداتی اصل، ادوات و ابزارآلات با ضمانت اصالت کالا
  همین الآن خرید کنید
  روش های مختلف آبیاری در مزارع پنبه عبارتند از:

  ۱- غرقابی
  ۲- خطی
  ۳- بارانی
  که به میزان آب در دسترس و عادت کشاورزان یکی از این سه روش استفاده می شود.

  (نکات ضروری در آبیاری پنبه)

  منبع: کتاب زراعت گیاهان صنعتی وعلوفه ای، انتشارات دانشگاه پیام نور.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.